Aids Nedir? Aids Tedavi Yöntemleri ve Korunma Yolları Nelerdir?

0
269
Aids Nedir? Aids Tedavi Yöntemleri ve Korunma Yolları Nelerdir?
Aids Nedir? Aids Tedavi Yöntemleri ve Korunma Yolları Nelerdir?

Aids Nedir? Aids Tedavi Yöntemleri ve Korunma Yolları Nelerdir?

Aids HIV virüsünün insanlarda bağışıklık sisteminin çökertmesiyle adlandırılan hastalıktır. Sizlere bu yazımızda Aids Nedir? Aids Tedavi Yöntemleri ve Korunma Yolları Nelerdir? başlığı altında bilgiler aktaracağız.

Aids Nedir?

Aids hastalığına hiv virüsü neden olur. Hastalık canlıdan canlıya kan ve cinsel yolla bulaşır. Her yaşta görülen hastalık hem kız hem de erkekte görülür. Sinsi ilerleyen hastalık ilk etapta belirti vermez. Hastalık kan hücrelerine zarar verir. Aids bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Ülkemizde 1985 yılından sonra görülmeye başlandı. Hastalıkta erken teşhis hastalığın ilerleyişini durdurur. Ölüm ise kaçınılmaz bir sondur.

Aids Belirtileri Nelerdir?

Aids hastalarında ateş yükselmesi görülür. Hasta iştah kaybeder. İştahsızlığa bağlı kilo kayıpları yaşanır. Hastada uçuk ve yaralar ortaya çıkar. Gece terlemeye başlar. İshal ile birlikte öksürük görülür. Hastanın lenf bezleri büyür. Aids olan kişilerde akciğer rahatsızlıkları ortaya çıkar.

Aids Nasıl Bulaşır?

Aids cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Cinsel temas sayısı arttıkça hastalığın görüle riski artacaktır. Hastalığın bulaşmasında bir diğer yol ise kan yoludur. Kan alma ve verme sırasında mutlaka kan için gerekli testlerin yapılması gerekir. Hiv testi yaptırmadan kan almak çok tehlikelidir. Aids virüsü taşıyan anneden bebeğe emzirme ve doğum kanal yolu ile geçebilir. Birden fazla eşi olanlar, çok sık cinsel ilişkiye girenler. Korumasız cinsel ilişkiye girenler, damar içi ilaç kullananlar, hemofili hastaları, sık kan alıp vermek zorunda kalanlar Aids hastalığında yüksek risk taşır.

Aids Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Aids için geliştirilen henüz bir tedavi yöntemi yoktur. İlaçları pahalı olmakla birlikte tamamen hastayı rahatlatmaya yöneliktir. Hayat boyu tedavi edilmesi gerekir. Dikkatli bir yaşam sürmek gerekir. İlaç tedavisi daha çok mikrobun çoğalmasını engellemektir. Teşhis için kan testi ve elisa testi yapılır. Anti hiv testi ile hastalık saptanabilir.

Aidsten Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Aids hastalığından korunmak için cinsel ilişkide koruyucu kılıf kullanın. Aids testi yapılmamış kanı kullanmaktan sakının. Kullanılmış jilet, şırıngaları çöpe atın. Vücut yaralarını mutlaka bandajla kapatın. Hiv mikrobu taşıyan gebeler sezaryen ile doğum yaptırılır. Hiv virüsü taşıyan anneler bebek emzirmeye son vermelidir. Hiv virüsü taşıyan kişilerle aynı ortamda bulunmaya özen gösterin. Hasta moralini yüksek tutmalıdır.

Dünyada her yıl 1 Aralık Dünya Aids Günü olarak kutlanmaktadır. Bizde recetebilgi.com olarak Dünya’da Aids’e neden olan HIV virüsüne karşı önlem almayı ve evlilik dışı birlikteliklerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.