Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

0
212

Cilt ve saç sağlığı için oldukça faydalı olan aloe vera bitkisinin adını duymayan kalmamıştır. Bir süs bitkisinden öte yararları onu doğanın bize sunduğu bir nimet haline getirmektedir. Anavatanın Afrika olduğu bilinen ve ilk başlarda süs bitkisi olarak kullanılan aloe vera için Mısırlılar ölümsüzlüğün bitkisi tanımını yapmışlardır. Vitamin mireal ve aminoasit deposu olduğu için cilt saç sağlığı başta olmak üzere oldukça kıymetli bir gıda ürünü özelliği de göstermektedir.

Kullanım şekli iki türlüdür

  • Birincisi cilde veya saçlara uygulanması
  • gıda yoluyla alınması

Cilde ve Saça Uygulanarak Kullanılması

Cilde uygulanırken farklı yöntemler kullanılabilir. Aloe vera özlü şampuanlar ve saç maskeleri doğrudan saça etki etmektedir. Saça canlılık ve ışıltı katmaktadır.

Evde kendiniz bir yöntem uygulamak isterseniz tarifini vereceğimiz basit bir saç maskesi ile de bunu deneyebilirsiniz. Saça sürülebilecek bir miktar çıkartılan aloe vera jeline bir tatlı kaşığı sirke ve bir çorba kaşığı zeytinyağı ekleyerek saça maske uygulanabilir. Daha sonra ılık suyla yıkamak yeterlidir. Ciltler için ise şu şekilde yapılacak maskeler tercih edilebilir. Kuru ciltler için bir yemek kaşığı aloe vera jeline bir çay kaşığı badem yağı, Hindistan cevizi yağı ya da zeytiyağı eklenerek cilde doğrudan uygulanır ve 20 dk bekletilmesi yeterlidir. Yağlı ciltlere ise aynı miktar aloe veraya 1 tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı kil eklemek yeterli olacaktır.

bir yemek kaşığı aloe vera jeline bir çay kaşığı badem yağı, Hindistan cevizi yağı ya da zeytiyağı eklenerek cilde doğrudan uygulanır ve 20 dk bekletilmesi yeterlidir. Yağlı ciltlere ise aynı miktar aloe veraya 1 tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı kil eklemek yeterli olacaktır.

Gıda Olarak Kullanılması

Bir diğer yol olan gıda olarak tüketiminde ise zengin içeriğiyle oldukça faydasının olacağı aşikardır. Yemeklerle birlikte 30  ile 100 gram arası alınan aloe vera jelinin reflü sancılarına iyi geldiği ve düşük toksisiteye sahip olduğu bilinmelidir. Tip 2 diyabet hastaları üzerinde yapılan çalışmada ise aloe vera tüketiminin kan şekerini düşürücü özelliğe sahip olduğu bulunmuştur. Elbette ki bu yapılan çalışma kontrollü bir çalışma olduğu için düzenli ilaç kullanan kişilerde hekim gözetimi olmaksızın kullanılması ,kan şekerinin tehlikeli düzeye düşebileceği riskini de oluşturmaktadır. Aloe veranın doğal laksatif olduğu bir başka bir gerçektir. Sindirime yardımcı olmaktadır. Fakat kolit veya hemoroid riski olan kişilerin bu bitkiyi tüketmesi ishal gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Ayrıca aloe veranın göğüs kanseriyle savaşta önemli faydalarının olduğu yapılan bir medikal araştırmanın sonucu olan bir makalede belirtilmiştir. Aloe veranın yüksek C vitamini içeriğine sahip oluşu, bu bitkinin ekstratının ağız bakım suyu olarak kullanılması sonucu plakları engellediği ve diş eti kanamalarına iyi geldiğini de  yapılan çalışmalar göstermiştir.

 Ayrıca ilginç bir çalışmada aloe vera jeli ile kaplanmış domateslerin diğer domateslere nazaran daha uzun süre taze kaldığı ve üzerine zararlı bakterilerin üremesini engellediği görülmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.