Anthix Nedir?

0
239
Anthix Nedir?

Anthix Nedir?

Birçok kişi Anthix nedir diye merak etmektedir. Merak konusu bir ilaç olan Anthix’in etken maddesi rupatadin fumarattır. Anthix 10mg tablet olarak satışa sunulmaktadır. Doğal bir kimyasal olan histaminin vücutta yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma ve burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, 12 yaş ve üzerindeki hastalarda kronik kurdeşen, kurdeşenin sebep olduğu şişlik ve alerjik kaşıntılar, alerjik diğer deri hastalıkları, mevsimsel alerjik nezle ve yıl boyunca alerjik nezle belirtisi olan gözlerde tedavi için kullanılmaktadır. Birçok kişinin şikayet ettiği bir husus olan gözlerdeki kızarıklığın giderilmesi noktasında işe yaramaktadır.

Anthix; doktor tavsiyesinde kullanılmalıdır. Alerjik sorunların tedavisinde kullanılmasından dolayı yan etkileri konusunda son derece dikkatli olunmalıdır. İçerisinde bulunan etken maddeye karşı herhangi bir zaafı olanların kullanması kesinlikle tavsiye edilmez. Ancak, bunun dışında belirgin bir yan etkisinin olmadığını söylemek gerekir.

Anthix Nasıl Kullanılmaktadır?

Anthix Nasıl Kullanılmaktadır?

Anthix; her bir tabletinde etkin madde olarak 10mg rupatadine eşdeğer 12,8mg rupatadin fumarat içermektedir. Bunun yanı sıra, 20 veya 30 tabletlik blister ambalajlarda sunulduğunu da söylemeliyiz. Tabletlerin her birisinin yuvarlak ve açık somon şekline sahip olduğunu da eklemek gerekir. Anthix; son derece faydalı bir ilaç olsa da 12 yaş ve üzeri hastalarda kullanılmaktadır. Mevsimsel veya yıl boyunca devam eden alerjik rinitin hapşırma, burun akıntısı, göz ve burun kaşıntısı gibi belirtilerini ortadan kaldırma noktasında bu ilaç kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, ciltte kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık gibi belirtilerin yok edilmesinde de son derece işe yaramaktadır.

Anthix; yalnızca ağız yoluyla kullanılmaktadır. Doktorlar tarafından tavsiye edilen kullanım şekli ise günde bir defa olmaktadır. Yalnızca bir tablet şeklinde alınmasıyla istenilen verim elde edilecektir. Hiçbir şekilde çiğnenmeden ağızdan bir miktar su yoluyla yutulduğu takdirde başarılı bir şekilde kullanılması gerçekleşmiş olacaktır. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmadığı gibi yaşlılarda kullanılması pek tavsiye edilmez. Ancak, yine de yaşlılarda kullanılması söz konusu ise doktor kontrolünde kullanılması gerekli olacaktır. Böbrek ve karaciğer yetmezliği söz konusu olduğunda kullanılması asla tavsiye edilmez.

Anthix; belirli bir yaşın üzerindeki insanlarda kullanıldığı takdirde bazı durumlarda beklenmeyen etkiler yaratabilir. İlacın etkisinin çok güçlü veya tam tersine zayıf olduğuna dair bir görüşünüz varsa ilacı size tavsiye eden doktor veya eczacı ile konuşmanız gerekir. Bunun yanı sıra, bir tabletten daha fazlası kullanıldıysa bu durumun yine doktor ya da eczacı ile konuşulması şarttır. Buna ek olarak, bazı durumlarda ilacı kullanmayı unutabilirsiniz. Bu gibi hallerde, unuttuğunuz dozu almalısınız. Durumu dengelemek adına çift doz almanız çok büyük bir yanlış olacaktır.

İlacın Yan Etkileri Nelerdir?

Anthix Yan Etkileri Nelerdir?

Anthix; içeriğinde bulunan birtakım etken maddelerden dolayı bazı yan etkiler meydana getirebilir.  Ancak, bu yan etkilerin bazılarının çok ciddi bazılarının ise önemsiz olduğunu söyleyebiliriz. Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi başta olmak üzere ağız ve boğazda meydana gelen şişmeler görülüyorsa çok ciddi bir yan etkinin olduğunu ifade edebiliriz. Bilhassa yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmeler var ise vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Bu yan etkilerden herhangi birisinin görülmesi halinde durumun çok ciddi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, bu etkilere rastlanma oranı da bir hayli azdır.

Bunun yanı sıra, huzursuzluk, burun kanaması, üst ve alt karın ağrısı, kusma ve bulantı, kas, bel ve eklem ağrıları gibi yan etkiler varsa yukarıdaki durumlar kadar olmasa da ciddi bir sorunun olduğunu ifade edebiliriz. Bu tür yan etkilere rastlanması halinde ise vakit kaybetmeden doktora görünülmelidir. Doktorun vereceği tavsiyeye göre Anthix kullanımı bırakılmalıdır. Ancak, bu yan etkilerin de seyrek olduğunu ifade etmeliyiz.

Tüm bunların yanı sıra, sersemlik, baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk, dikkat bozukluğu, boğaz ağrısı, yüksek ateş, iştah artışı, ağız ve boğaz kuruluğu, ishal veya kabızlık, midede oluşan rahatsızlık hissi, göğüsteki yanma hissi, deride kızarıklık gibi yan etkiler de görülebilir. Bu gibi hallerde ise çok fazla telaşlanmaya gerek yoktur. Doktora danışılacak bir mevzunun olmadığını söyleyebiliriz. Bu yan etkiler genel olarak ilacı kullanan birçok kişide görülmektedir. İlacın kullanımının bırakılması asla tavsiye edilmez.

Anthix Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Anthix Hangi Durumlarda Kullanılmamalı?

Anthix; bazı kişiler için kullanımı riskli olan bir üründür. Bu yüzden, anthix nedir sorusundan da önemli olan Anthix hangi durumlarda kullanılmamalı sorusudur. Aşağıdaki hususlara dikkat edilerek kullanılması gerekir.

  • Anthix’in etkin maddesine veya yardımcı maddelerinden herhangi birisine alerjisi olanların bu ilacı kesinlikle kullanmaması gerekir.
  • Daha önce de söylediğimiz gibi 12 yaş altı çocuklar ve belirli bir yaşın üzerinde olan kişilerin bu ilacı kullanması asla tavsiye edilmez.
  • Kalp rahatsızlığı olanların ilacı dikkatli kullanması şarttır.
  • Kanda potasyum düşüklüğü olan veya kalp atma hızı anlamlı şekilde yavaş olan kişiler için de bu ilacın kullanımı riskli olmaktadır.
  • Ergenlik dönemindeki kişilerin bu ilacı kullanmasında herhangi bir sorun yoktur. Ancak, hormonal değişikliklerden dolayı dikkatli kullanılması gerekir.
  • Kalıtsal metabolik hastalığı olanların da ilacı dikkatli olarak kullanması istenmektedir. Bilhassa bazı şekerlere karşı tahammülsüzlüğü olanların ilacı kullanmaması daha iyi olacaktır.
  • 65 yaşından daha yaşlı olanların Anthix kullanımı genel olarak tavsiye edilmez. Ancak, herhangi bir kalıtsal rahatsızlığı olmayanlar, doktor kontrolünde ilacı kullanabilirler.
  • Son olarak, greyfurt suyu ile beraber kullanılmaması gerektiğini de ifade edebiliriz.

Bu ilacı hamilelik döneminde kullanmak isteyen kişiler de mevcuttur. Ancak, gebelik sırasında kullanılması ancak doktor kontrolünde mümkün olmaktadır. Tedavi sırasında hamile olduğunu öğrenenlerin de yine doktor veya eczacıya danışarak ürünü kullanması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra, emzirme döneminde olanlar için durumun biraz daha riskli olduğunu ifade edebiliriz. Çünkü, Anthix’in anne sütüne karışıp karışmadığına dair henüz net bir bilgi bulunmamaktadır. İlacı kullananların araç veya makine kullanımında da dikkatli olması şarttır.

Anthix Hangi Rahatsızlığın Giderilmesinde Kullanılan Bir İlaçtır?

Anthix Hangi Rahatsızlığın Giderilmesinde Kullanılan Bir İlaçtır?

Anthix; alerjik rahatsızlıkların ortadan kaldırılması için düzenli olarak kullanılması gereken bir ilaçtır. Birçok kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen alerjik rinitin tedavisinde Anthix kullanılabileceğini söylemek gerekir. Havayla uçuşan ve gözle görülemeyen maddeler olan alerjenler; solunum yoluyla vücuda ulaşmaktadır. Bu sayede, birtakım alerjik reaksiyonlar meydana gelmektedir.

Saman nezlesi veya bahar nezlesi olarak bilinen alerjik rinit; insanların dış ortamda soluduğu havanın içerisinde bulunan polen veya mantarların bağışık sistemleri tarafından alerjen olarak algılanması ve onlara aşırı tepki verilmesi sayesinde ortaya çıkmaktadır. Bahar mevsiminde görülmesi bu rahatsızlığın mevsimsel olarak algılanmasına sebebiyet verir. Ancak, yıl boyunca görülen alerjik rinit çok daha tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Alerjik rinit; herhangi bir yaşta meydana gelebilir. Ancak, genel olarak 18-25 yaş aralığında daha çok görüldüğünü söylemeliyiz. Çevresel koşulların her geçen gün daha kötüye gitmesinden dolayı bu sorunla karşılaşan insanların sayısı da artmaktadır. Gözde sulanma, kızarıklık, kaşıntı, burun akıntısı, hapşırma, geniz akıntısı, boğazda gıcık ve daha birçok belirtinin alerjik riniti işaret ettiğini söyleyebiliriz.

Sonuç olarak, Anthix nedir sorusuna net yanıt olarak şunu söyleyebiliriz; alerjik rinit başta olmak üzere buna benzer rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan etkili bir ilaçtır. Son derece etkili bir ilaç olduğunu söyleyebiliriz. Ancak doktorunuzla görüşmeden hiçbir ilacı kullanmaya başlamamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.