Bamya Suyu

0
142
bamya suyu

Her Derde Deva Bamya Suyu

Doğada bulunan her meyve sebze gibi bamya da tam bir şifa deposu. Fakat bamya suyu son zamanlar ekstra bir ilgi odağı durumuna gelmiş bulunmakta. Özellikle zayıflatıcı etkisi de ortaya çıkınca bamya suyu özellikle en fazla dikkat çeken sebzeler arasına girmeyi başardı. Zayıflatmasının yanı sıra bir sürü de faydası bulunan bamya suyu nedir, nasıl yapılır, ne şekilde tüketilir gibi bilgileri gelin bir de bizden okuyun istedik.

Bamyanın Faydaları Nelerdir?

Bamyanın Faydaları Nelerdir?

Tarihi çok öncelere dayanan bamyanın aslında toplum olarak en çok yemeğini tüketiyoruz ki yemeği de herkes tarafından sevilen bir yemek değildir. Özellikle limonlu olarak tüketilen bamya yemeğinin bağırsak florasına katkısı saymakla bitmez. Sindirim sistemimiz için çok faydalı olan bamya lif, demir, magnezyum, kalsiyum açısından da oldukça zengin bir sebzedir. Kan basıncını da düşürebildiği gibi birçok hastalığa da şifa kaynağıdır. Şeker oranı düşük ama enerji oranı oldukça yüksek bir yiyecek olan bamyanın A ve C vitamini oranı da fazladır. Uzmanlar yaz aylarında haftada iki kez tüketilmesi gerektiğini de söylemekte. 

Bamya Suyu Nasıl Yapılır?

Kızartması, yemeği, salatası dahi yapılan bamyanın son zamanlarda özellikle de suyu çok fazla kullanılıyor. Gelelim bamya suyunun nasıl hazırlandığına. Ilk önce bamyaları yemek yaparken olduğu gibi sap kısımlarını kalem ucu açar gibi çıkaralım. Daha sonra ayıkladığımız bamyaları bir kavanoza alalım ve ardından kavanozu ağzına kadar su ile dolduralım bu karışımı ortalama sekiz saat kadar ışık almayan bir ortamda dinlendirelim. Sekiz saat dolduktan sonra bamyalardaki suları da elimizle kavanozun içine sıkalım posa haline gelen bamyaları bir kenara koyalım bizim için gerekli olan bamya suyunu bu şekilde hazırlamış olalım ve sabah akşam bir çay bardağı tüketelim.

Bamya Suyu Faydaları

Bamya Suyu Faydaları

Hem bamya yemeği hem de bamya suyu oldukça faydalıdır. Biz de sizlere en çok karşınıza çıkabilecek bamya suyunun faydalarını sıraladık listemiz şu şekilde,

 • Boğaz enfeksiyonuna iyi gelmektedir. Özellikle kış aylarınız boğaz iltihabıyla geçiyorsa ister içerek isterseniz gargara yaparak kullanabileceğiniz bamya suyu çok faydalı gelecektir.
 • Bamya suyunun kandaki kolesterol oranını düzenlediği için şeker hastalarına yine ilaç olarak öneriliyor.
 • Bamya suyunun içerisinde bulunan lifler sebebiyle kabızlığı önlediği için bamya suyu içen kişilerde kabızlığın görülmediği anlaşılmıştır.
 • Folik asit bakımından çok fazla olan bamya özellikle çocuklara ve hamile kadınlara önerilmektedir.
 • Kemik erimesini önlediği bilinen bamya suyu özellikle kadınlar için çok önemli bir besindir.
 • Bamya suyunun vücut direncini yükselttiği için türlü hastalıklardan vücudu korumaktadır.
 • Eğer saçlarınız kabarıyorsa yine bamya suyundan faydalanabilirsiniz. Bunun için 100 gram kadar bamyayı güzelce temizleyin ve suda kaynamaya bırakın ardından kaynayan bamya suyunu kullandığınız şampuanınıza ekleyin ve içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde saçınızın kabarmadığına şahit olun.
 • Tümör hücrelerinin büyümesini engeller ve gerilemesine sebep olur.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde karaciğer sağlığını korur.
 • Bamya suyunu tüketmek kolon kanserini önler.
 • Astım problemlerinin son bulmasında yardımcıdır.
 • Anne olmak isteyen kadınlarda bamya suyunun kullanımı gebelik oluşumunu hızlandırmaktadır.
 • Öksürüğe faydalıdır.
 • Hücre yenilenmesine yardımcı olduğu için ihtiyarlamayı yavaşlatır.
 • İdrar söktürür.
 • Kansızlığa iyi gelir.
 • Depresyonu minimum değerlere indirir.
 • Bamya suyu gözde oluşan katarakt hastalığına iyi gelir.
 • Mide asitini dengeleyip ülseri engeller.
 • Tokluk hissi verir.
 • Zayıflatır.

Bamya Suyu İçerek Nasıl Zayıflanır?

Her kadının olası problemlerinden biri de kilolardır. Ne kadar zayıf olsak da illa verilmesi gereken bir üç kilo kesin vardır. Hal böyle olunca hemen aklımıza uygulanabilecek kürler geliyor ve aslında bamya suyu kürü de tam bu konuda imdadımıza yetişiyor. Her bakımdan sağlıklı olan bamya sebzesinin suyu da inanılmaz şifalarla dolu ve bir o kadar vitamin ve mineral içermesinden dolayı da zayıflamaya oldukça yardımcı. Özellikle bağırsak florasına etki etmesinden dolayı zayıflatmada bir numara diyebiliriz de. Hatta bamya suyuyla günde bir kilo vermeniz bile mümkün. Ve böylece fazla kilolarınızdan bir hafta içinde de kurtulmuş olacaksınız.

Özellikle diyetisyenlerin gözdesi haline gelen zayıflamak için diyet listelerine yemeği sık sık eklenen içeriğindeki vitaminler sayesinde bölgesel incelmeyi sağlayan bamya suyu nasıl yapılır haydi bir bakalım.  Her gün taze olarak yeniden yapılacak olan kürümüz için geceden hazırlık yapıyoruz. 3 4 tane hafif uzun bamyayı alıp temizliyoruz ve bir su bardağı ılık suyun içerisine yuvarlak yuvarlak doğruyoruz. Ardından bardağın ağzını kapatıp bir gece dışarıda bekletiyoruz. Sabah kalktığımızda ilk önce bamya suyunu içiyoruz ve ardından ılık bir bardak limonlu su tüketiyoruz. Ağır olmayan kahvaltı yapıyoruz ve gün içerisinde ekstra su tüketerek egzersiz de yapmaya çalışıyoruz. Her sabah aynı kürü tekrarladığınızda sizler de vücudunuzda şekillenmenin ve daha hızlı kilo verdiğinizin farkına varacaksınız.

Bamya Suyu Kırışıklıklara İyi Gelir Mi?

Bamya Suyu Kırışıklıklara İyi Gelir Mi?

Her yönüyle zengin olan bamya içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde ihtiyarlarken karşımıza çıkan kırışıklık sorununa da yardımcı oluyor. Bamya suyuyla yapacağımız kürümüz şu şekilde. Taze ya da kuru bamyaları bir bardak su içerisinde kaynatmaya bırakıyoruz ve bamyalar iyice yumuşayana kadar kaynatıyoruz. Ardından yumuşayan bamyaları süzmeden blenderdan geçiriyoruz ve macun kıvamında bir krem elde ediyoruz. Bu kremi akşam yatmadan önce yüzümüze sürüp ortalama 10 dakika kadar bekletip duru su ile güzelce yıkıyoruz. Nemlendirici bir krem sürüp yatıyoruz. Bu işlemi haftada en az iki kez yaptığınızda özellikle kaz ayağı çevresindeki kırışıklıklarda azalma olduğunu göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.