Bekunis Nedir ve Ne için Kullanılır?

0
271
Bekunis Nedir ve Ne için Kullanılır?
Bekunis Nedir ve Ne için Kullanılır?

Bekunis Nedir ve Ne için Kullanılır?

Bekunis Nedir ve Ne için Kullanılır?: Bekunis, 30 draje içeren blister ambalajlarda sunulur. Bekunis, bağırsak mukozasını direkt etki ile bağırsak hareketlerini ve içeriğinin geçiş hızını arttırır, su ve elektrolit salgılanmasını engeller. Bu etkiler ile dışkının yumuşatılması ve atılması sağlanır. Bekunis kabızlığın kısa süre tedavisinde kullanılır.

Bekunis’i Kullanmadan önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bekunis’i aşağıdaki durumlarda kullanmayınız.

Etkin madde veya bileşimindeki yardımcı maddelerden herhangi birine alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) var ise bu ilecı kullanmayınız.Bulantı, kusma veya apendisit düşündüren bulguların varlığında, sebebi bilinmeyen karın ağrısı, bağırsak tıkanıklığı, krohn’s hastalığı, ülseratif kolit gibi ateş, ishal, karın krampları ile seyreden bağırsak krampları, ameliyat sonrasında ve aşırı olarak elektrolit (su ve tuz kaybı) dengesinin bozulduğu durumlarda kullanılmamalıdır. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Bekunis Nedir ve Ne için Kullanılır?
Bekunis Nedir ve Ne için Kullanılır?

Bekunis’i Aşağıdaki Durumlarda Dikkatli Kullanınız,

Uzun süreli kullanımının bağırsak tembelliği ve su-elektrolit dengesi bozukluğu yapabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bağırsak tıkanıklığı yada tanısı henüz konmamış karın içi yakınmaları olan hastalara uygulanmamalı ve enflamatuvar bağırsak hastalarında dikkatle kullanılmalıdır. Diyabetes mellitus (şeker hastalığı), hipertansiyon (tansiyonda artış) ve kalp hastalığı bulunanlarda doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Bir haftadan daha uzun süreyle devamlı kullanılmamalıdır. Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelikte Bekunis Kullanımı

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.Hamileyseniz veya kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildiriniz.Hamile kadınlarda kullanımı önerilmemektedir.Diyet veya başka önlemlere rağmen kabızlık düzelmiyorsa,yalnızca hamileliğin ilk 3 ayında kullanılabilir.Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu öğrenirseniz doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Potasyum eksilmesine bağlı olarak, kalp kasını güçlendiren ilaçların (kardiyak glikozitlerin) veya kalp ritmini düzenleyen ilaçların (antiaritmikler) etkisini arttırabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza söyleyiniz:

Seyrek:

  • Baş dönmesi
  • Tansiyonda düşme
  • Barsaklarda gaz şikayeti

Çok Seyrek:

  • Karın ağrısı
  • İshal
  • İdrar renginin koyulaşması veya kızarması

Bunlar bekunis’in hafif yan etkileridir.Eğer bu talimatlarda bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.