Canan Karatay Ödem Söktürücü

0
263
canan karatay ödem söktürücü

Canan Karatay Ödem Söktürücü

Son yıllarda verdiği tariflerle ve hastalıklara olan bakış açısıyla dikkatleri üzerinde toplayan Canan Karatay, özel sırlarını ve kürlerini paylaşmaya devam ediyor. Bitki çayları, bitki kürleri, besinler vb. gibi konularda hastaların dertlerine deva olan Canan Karatay, ayrıca birçok kitle tarafından da takip ediliyor denilebilir. Canan Karatay son olarak zayıflamak ve kilo vermek isteyenlere ödem söktürücü bazı tarifler de vermeye başladı. Tarifimize ve kürün detaylarına gelmeden önce sizlere Canan Karatay hakkında ufak bir bilgi paylaşacağız. Bunun devamında ödem nerelerden gelir, ödem sökmek için neler yapılmalıdır ve ödem söktürücü kürün uygulanması gibi başlıklara da değineceğiz. Yazımızın devamında ise Canan Karatay ödem söktürücü tarifi sizlere sunacağız.

Canan Karatay Kimdir?

Canan Karatay Kimdir?

2 Mart 1943 yılında dünyaya gelen Canan Karatay köken olarak Elazığ’lıdır. Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü olan Karatay İstanbul Bilim Üniversitesi’nin de aynı zamanda eski rektörüdür. 1961 yılında lise eğitimini Üsküdar Amerikan Lisesi’nde tamamlayan Karatay, 1967 yılında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur.  1972 senesinde İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde iç hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamlar ve kazandığı burs ile Liverpool Regional Cardiac Center’da kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimi almıştır. Birçok hastane ve kuruluşta hekimlik yapan Karatay Türkiye’de ilk kez uyluk atar damarı yoluyla koroner anjiografi yapan doktor ile tarihe geçmiştir. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü kurucularından olan ve halen Onursal Öğretim Üyesi adıyla ders veren Ali Karatay’la evlidir.

Ödem Neden Olur?

Ödem Neden Olur?

Ödem vücudun yeterince su tutmaması olarak bilinmektedir. Vücutta şişkinlik yaratabilen bir durumdur. Normal şartlar altında vücudun yüzde 60’lık kısmı su olarak bulunmaktadır. Ancak sporcular ve zayıflamak isteyen sporcular vücutlarında yer alan bu suyu düzenli tutmak zorundadır. Vücutta ödem ya da su birikmesi ise insan vücudunda bulunması gereken sudan daha farklı bir durum olarak meydana gelmektedir. Aslında ödemlerin vücut içerisinde bir zararı yoktur diyebiliriz. Fakat bazı sağlık problemlerini beraberinde getirebilir. Bu hastalıklar arasında kalp, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarının olduğunu sizlere söyleyebiliriz.

Ödem bazı durumlarda kadınların hamilelik ve regl sürecinde yoğun olarak görülüyor. Ödem çok fazla tuzlu ve mineralli beslenmek ile de yakından alakalı olabildiği gibi farklı durumlar ile de gerçekleşebilir. Uzun süre hareketsiz ve sabit bir yerde durmak buna bir örnek olarak verilebilir. Bazen ilaçların da vücutta su tuttuğu görülebilmektedir. Bu nedenden dolayı ödem neden olur sorusunun net cevabı yoktur.

Ödemin Geçmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Ödemin Geçmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Ödem tedavisi için öncelikle sorunun ne olduğu araştırılmalı ve bulunmalıdır. Genel anlamda ödem tedavisinin ilk basamağı suyu vücut içerisinden hızlıca uzaklaştırmaktır. Bu amaçla doktorların sıklıkla kullandığı ilaçlar diüretik yani idrar söktürücü ilaçlar olarak geçmektedir. Bunun dışında farklı yöntemler de ödem tedavisinde kullanılabilmektedir.

Hareket Etmek

Ödemden etkilenmiş olan vücuttaki, özellikle kasların hareket gerçekleştirmesi fazla sıvının kalbe doğru pompalanmasına yol açacaktır. Doktorunuzdan ödemi azaltmak için hangi hareketler yapılmalıdır konusunda mutlaka bilgi alın.

Yükseklik

Vücudunuzun şişik olan kısmını günün belirli aralıklarında yukarıda tutun. Bazı durumlarda, uyurken etkilenen vücut kısmının da yükseltilmesi yardımcı olabilmektedir.

Masaj

Etkilenen bölgeyi sert fakat çok fazla ağrı yapmayacak şekilde baskılamak, fazla sıvının o alandan dışarı doğru hareket etmesine sebebiyet verecek ve sizlere bir rahatlama hissi uyandıracaktır.

Ödem Hastalık Yapar Mı?

Ödem Hastalık Yapar Mı?

Ödemin basit nedenleri olabileceği gibi bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Ödeme neden olan sıkça duyulan hastalıklar bu şekildedir;

  • Kalp yetmezliğine bağlı olarak gelişen, ayak bileği etrafında ve bacaklarda, kalçalar üzerinde, karın içinde ve daha ileride akciğerde sıvı birikmesine sebebiyet verir.
  • Böbrek hastalıkları ve böbreklerin kanı yeterince süzmemesi ile beraber gelişen rahatsızlıklar ayak bileği ve bacaklarda, böbrekten protein kaçağı durumunda ayak bileğinde özellikle de sabahları göz kapağı etrafında ödemler meydana gelir,
  • Karaciğer Hastalıklarından ve siroza bağlı olarak gelişen, bacaklarda ve özellikle en çok görülen karında su toplanması meydana gelmesi.
  • Bazı ilaçlar; şişkinlik yaptığı söylenen ilaçlardan en meşhuru kortizon olarak bilinmektedir. Bunun yanında yüksek tansiyon için tedavi amaçlı kullanılan bazı kalsiyum kanal blokerleri, östrojen hormon ilaçları ve bazı romatizma ilaçları ödem oluşmasına sebebiyet vermektedir.
  • Varisler; bacak damarlarında kan dolaşımını engelleyen varisler sonucunda bu bölgelerde ödem meydana gelmektedir.
  • Meme kanseri ameliyatı sonrasında kollarda ve tiroit bezi yetersizliği olanlarda vücudun genelinde ödem oluşabilmektedir.
  • Romatizma; özellikle iltihaplı gelişen romatizma türünde, yumuşak doku eklem bölgelerinde ödemler meydana gelebilmektedir.

Ödem Söktürücü İlaçlar Var Mı?

Ödem atıcıların listesini çıkardığımız zaman ilk olarak yeşil çay, adaçayı, ıhlamur, kantaron otu, anason, biberiye, rezene ve nane limon olarak sıralama yapabiliriz. Bu çaylar idrar söktürücü özellikleriyle de ödemlerin atılmasına zemin hazırlamaktadır. Ödemi vücuttan atmak için bazı kürleri de uygulayabilirsiniz. Maydanoz toplumda en sık kullanılan ödem atıcıların başında gelmektedir.

Ödem atıcı maydanoz kürü; 1 demet maydanoz ile 2 salatalık ve 1 orta boy havucun suyunu iyice çıkarın ve güzelce karıştırın. Daha sonra içine 1 çay kaşığı taze zencefil rendesi ekleyerek günde 2 defa için.

Ödemin Zararları Nelerdir?

Ödem, karaciğer ve böbrek hastalıklarının kısaca habercisi olabilmektedir. Karaciğer sirozu ve böbrek rahatsızlıklarının belirtileri olarak gündeme gelen ödemler kalp hastalıklarının da bazı durumlarda tetikleyicisi olabilmektedir. Özellikle konjestif kalp yetmezliğinde kalbin alt bölmelerinden biri veya her ikisi de kanı etkili bir şekilde pompalama yeteneklerini kaybedebilmektedir. Sonuç olarak kan bacaklarda, ayak bileklerinde ve ayaklarda ödem oluşturmaktadır. Ayrıca eğer kronik venöz yetmezliği varsa bacak damarlarındaki tek yönlü kapaklar) zayıflar ya da hasar görür. Bu da bacaklarda ve kollarda sıvı birikmesine sebep olmaktadır. Ödem varisli damarlardan da cereyan edebilmektedir.

Bunlara ek olarak alerjik reaksiyon, diyabet, enfeksiyon, artrit, tiroid sorunlar, yanıklar, kafa ve benzeri travmalar, beyin tümörü ve pıhtılar da ödemin oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bununla beraber kanda protein eksikliği varsa sıvı kan damarlarından daha kolay bir şekilde sızarak ödeme yol açabilmektedir.

Canan Karatay Ödem Söktürücü Çay

Canan Karatay Ödem Söktürücü Çay

•    1 tutam ısırgan otu

•    1 litre su

•    3-4 adet defne yaprağı

•    1 tutam mısır püskülü

•    8-10 adet kiraz sapı

•    10 adet maydanoz sapı

Hazırlanışı: Kaynayan 1 litrelik suya yukarıda yazılmış olan malzemeleri belirtilen ölçüde ekleyin. Bundan sonra yaklaşık olarak 15-20 dakika boyunca güzelce kaynamasını sağlayın. Kaynattıktan sonra süzün ve sıcaklığını atmasını bekleyin. Ödem söktürücü bitkisel çayı günde 3 kez için.

Ödem söktürücü bitkisel çay tarifi

•    1 su bardağı süt

•    1 demet ince kıyılmış maydanoz

Hazırlanışı: Bir bardak süte, bir demet ince kıyılmış maydanozu ekleyin ve karışımı ocağa koyarak süt yarıya ininceye kadar kısık ateşte güzel bir şekilde kaynatın. Ödem söktürmek için bu çaydan yalnızca gündüzleri iki saatte bir iki çay kaşığı kadar içmeniz gerekmektedir. Canan Karatay ilk verilen tarifi ödem sökmek için önermektedir. Bu kürleri uygulayarak istenmeyen ödemlerden hızlıca kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.