Çene Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

0
213
Çene Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir

Ağız ve diş sağlığı problemleri için gidilecek adres bellidir. Peki konu çene eklem rahatsızlıkları olduğunda , daha da basit haliyle çene ağrısı için hangi doktora gidilir? Çeşitli branşlardan doktorların yakındığı sorunların başlıcaları arasında muhtemelen yanlış branşa gidilen durumlar yer almaktadır. Çünkü hem doktorun hem de hastanın zamanını boşa harcayan bir işlemdir bu durum. Dolayısı ile bir rahatsızlığın tam olarak  hangi branşın alanına girdiğini öğrenmek ve ona göre aksiyon almak hasta sorumluluğunda olan bir konudur. Bu yazıda çene ve eklem ağrısı çeken kişilerin hangi branşa gitmeleri konusunda yol gösterici bir rehber hazırlamak istedik.

Çene Ağrısı Nedir Ve Başlıca Sebepleri Nelerdir?

Çene yapısını oluşturan kaslar ve eklemlerde oluşan ağrılar kimi zaman sinir bozucu olabilmektedir. Öncelikle bu ağrıların belirtilerine değinmekte fayda vardır. Aşağıdaki soruların bir veya birkaçına evet diyorsanız siz de muhtemelen çene ağrısı ile baş ediyorsunuzdur.

  • Gündelik işler arasında olan konuşmak, gülmek ve yemek yeme eylemlerini gerçekleştirirken çene kaslarında gerilme oluyor mu?
  • Eksik dişleriniz var mı varsa mevcut dişlerinizin yüzde kaçına tekabül etmektedir?
  • Ağız açma ve kapama işlemlerinde bir form bozukluğu göze çarpıyor mu?
  • Hapşırırken zorluk yaşanıyor mu ve bu eylem sonrasında gittikçe azalan ağrılar oluşuyor mu?
  • Zaman zaman çene kitlenmesi yaşıyor musunuz?
  • Sabah uyanıldığında kitlenme, zorlanma ve esnemede zorluklar yaşıyor musunuz?
  • Peki bu durumda nasıl hareket etmek gerekir?

Öncelikle bu sorunları yaşayan kişilerin kulak burun boğaz, ortopedi hatta nörolojiye başvurdukları elde edilen sonuçlar arasındadır. Fakat bu rahatsızlık diş hekimlerinin branşına girmekte olup protez konusunda uzman bir diş hekimine görünerek bu sorunun tespit ve tedavisinde başarılı sonuçlar alınabilir. Çene ağrısı için hangi doktora gidilir sorusunun cevabının protez uzmanı bir diş hekimi olduğunu bir kenara not edebilirsiniz. Peki ne tür tedaviler uygulanabilir? Öncelikle sorunun kaynağının tam olarak saptanması için kapsamlı bir muayene şarttır. Daha sonra bu ağrılara sebep olan eksik dişler ya da hatalı dolgular kuronlar ise bu konu ile ilgili tedaviler tamamlanır. İlerleyen vakalarda çene ameliyatı da seçenekler arasında sayılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.