Diş Ağrısı Başa Ve Göze Vurur Mu

0
310
Diş ağrısı başa ve göze vurur mu

Diş ağrısı çoğu insanın hayatının mutlaka bir evresinde yaşadığı, gerçekten dayanılması güç ağrılar sınıfında yer alırlar. Düzenli yapılmayan ağız bakımı ve sağlanamayan ağız içi hijyen neticesinde diş çürükleri meydana gelir. Bu çürükler arttıkça sinirlere yaklaşır ve bu da ağrının dozunu şiddetlendiren bir durumdur. Bu çürük ağrılarının ulaştığı dayanılmaz boyut ise apse ağrıları olarak adlandırılır. Apse; akyuvar, ölü doku ve bakterilerden oluşan iltihaplı bir birikintidir. Kötü bir koku ve ağız içerisinde kötü bir tada sebep olur. Fakat en önemlisi dayanılmaz ağrıları da beraberinde getirir.

Peki diş ağrısı başa ve göze vurur mu? Her ne kadar çene kemiğine kadar ulaşan ağrılar oluştursa da apseleşmiş çürükler başın farklı noktalarında hissedilen ve zonklayan ağrı çeşitlerine sebep olabilirler.

Apseleşmiş çürüklerin etki ettiği ağrı zonklar mı?

 Apseleşmiş her çürük gece uyutmayan cinsten ve zonklayan ağrı paternlerine neden olabilirler. Dişin iç kısımlarına ilerledikçe pulpa bölgesinde bulunan damar ve sinirlere ulaşan iltihaplarda ve yirmilik dişlerin çıkması durumundaki diş eti dokusundaki iltihaplarda genellikle başa vuran ağrılar görülebilmektedir.

Alt yirmilik dişlerin çıkamadığı, ön dişlerin altına kaydığı durumlarda ve çene eklemi iltihaplarında kulağa vuran ağrılar görülebilmektedir.

Üst yirmilik dişlerin  çıkmadığı durumlarda şakak bölgelerine yayılan ağrılar görülebilmektedir.

Üst köpek dişlerinin iltihaplandığı ve gömülü kaldığı durumlarda gözlere vuran ağrılar da görülebilmektedir.

Yukarıda görüldüğü üzere farklı dişler başın farklı bölümlerine etki eden ağrı çeşitlerine neden olmaktadırlar. Bu dişlerdeki sinirlerin bağlantı yolları ile alakalı olabilmektedir. Diş ağrısı başa ve göze vurur mu diye düşünmektense diş ağrısı beni öldürür mü diye düşünmek sanırım kişinin bilinçlenmesi açısından daha yerinde bir soru olacaktır.

Apseli ağrıları yatıştırabilecek yöntemler

Siz de apseli bir çürüğe sahipseniz mutlaka en kısa zamanda bir diş hekimine görünmenizde fayda vardır. Çünkü bu tarz çürükler yalnızca ağrı oluşturmakla kalmaz sinüsler üzerinden beyine kadar ulaşma potansiyeline de sahiptirler. İş bu noktaya vardıktan sonra enfeksiyon tedavi edilse dahi beyinde kalıcı hasarlara neden olabilmektedirler. Fakat diş hekimine görünmeden önce evde basit yöntemler ile geçici olarak ağrılarınızı dindirmek mümkün.

30 dakikada bir yapılacak soğuk kompres ya da ılık tuzlu suyla gargara ağrıyı dindirmede yardımcı olabilir.

Ayrıca zeytinyağında ezilmiş bir miktar karanfil de yine ağrıları dindirmeye yardımcı olabilir. Ağrı olan yere alkollü pamuk koymak ve aspirin kullanmak ise sanılanın aksine size bir fayda sağlamaz. Başınızı yüksekte tutarak yatmaya ve ağrı kesici kullanmaya da özen göstermenizde yarar vardır. Bu sayılanların geçici çözümler olduğu, asla tedavi edici yöntemler olmadığı unutulmamalıdır. Ağrı dindi diyerek problemi ertelememek gerekmektedir. Sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması için vakit kaybetmeden bir diş hekimine muayene olunması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.