Doğum Kontrol Hapı İsimleri

0
246
doğum kontrol hapı isimleri

Doğum Kontrol Hapı İsimleri

Doğum kontrol yöntemleri arasında hap da sıklıkla tercih edilmektedir. Bilindiği üzere prezervatif, spiral vb. ürünler kullanmak istemeyen ve hormon takviyesi ile birlikte istenmeyen gebeliği önlemeyi düşünen pek çok kişi bulunmaktadır. Dolayısıyla doğum kontrol hapı isimleri aranmakta ve kadınlar kendileri için en uygun doğum kontrol hapını satın almak istemektedirler.

Piyasada kadınların kullanabilecekleri pek çok doğum kontrol hapı bulunmaktadır. Bunlardan birkaçını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Yasmin
  • Yazz
  • Microgynon
  • Diane
  • Reginon
  • Ginera

Tabii ki doğum kontrol haplarının genellikle hepsine östrojen ve progesteron hormonu bulunur. Bu hormonlar sayesinde istenmeyen gebeliklerin önüne geçilmekte ve ilacın düzenli bir şekilde kullanılması halinde adet düzensizlikleri son bulmaktadır.

Doğum kontrol hapları mutlaka doktor gözetiminde kullanılması gereken ilaçlardır. Hastaların ya da istenmeyen gebeliği engellemek isteyenlerin bir hekime danışarak ilaca başlamaları son derece önemlidir. Bu duruma önem vermeyen ve hapları kafasına göre kullananlarda belirli sağlık sorunları meydana gelebileceği için doktor tavsiyesinin çok kıymetli olduğunu tekrardan belirtmek isabetli olacaktır.

Türkiye’de kadınların büyük bir bölümü doğum kontrol hapı ile korunmakta ve istenmeyen gebeliklerin önüne geçmektedir. Haliyle 21 ya da 28 günlük tabletlerin eczanelerde satıldığını söylemek mümkündür. Bu arada doğum kontrol hapı fiyatlarının değişkenlik gösterdiğini ancak marka farkından başka bir farkın olmadığını belirtmek de doğru olacaktır.                                                                                                               

doğum kontrol hapı nedir

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Türkiye’de pek çok kadın doğum kontrol hapı ile hem adet düzensizliğini gidermekte hem de istenmeyen gebeliklerden korunmaktadır. Bu bağlamda doğum kontrol hapı nedir diye sorular sorulmakta ve bilgi sahibi olmayanlar da yanıt almaya çalışmaktadırlar.

Doğum kontrol hapı, oral yolla (ağızdan alınan) bir ilaçtır. Bu ilacın içerisinde progesteron ve östrojen hormonları bulunmaktadır. İki hormonun birleşimiyle birlikte yumurtaların yumurtalıktan çıkması engellenir ve hamile kalma riski de ortadan kaldırılır.

Doğum kontrol hapının düzenli olarak kullanılması, istenmeyen gebeliği yüzde 99’dan fazla engeller. Ayrıca doktorun kullanım talimatlarına uygun bir şekilde ilacın tüketilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Bu arada ilacın düzensiz kullanılması ya da doktor tavsiyesine uygun şekilde tatbik edilmesi gebe kalma riskini artıracaktır. Bu nedenle mutlaka hekim gözetiminde ve denetiminde ilacın kullanılması son derece kıymetlidir.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapı gerek 21 gerekse de 28 günlük tabletler halinde satılır. Tabii ki kullanım amacına ve etken madde oranına göre gün sayısının değişkenlik gösterdiğini söylemek mümkündür. Bu arada doğum kontrol hapının nasıl kullanıldığı merak edilmekte ve sürekli sorulmaktadır.

Doğum kontrol hapı mutlaka doktordan onay alarak kullanılmalı ve bu şekilde tatbik edilmelidir. Yani doktorun önerdiği şekilde hapın kullanılması gerek istenmeyen gebeliğin önüne geçecek gerekse de adet düzensizliğini ortadan kaldıracaktır.

Doğum kontrol haplarına genelde adet olduktan sonra ilk 5 gün içerisinde başlanmaktadır. Beş gün içerisinde başlanan ilaç 21 gün ya da 28 gün süresince düzenli olarak her gün alınmalıdır. Eğer ilaç günlük olarak alınırsa doğum kontrolü sağlanmış olacak ve yüzde yüze yakın bir koruma gerçekleşecektir.

Genellikle kadınlar doğum kontrol hapı isimleri ile birlikte ilaca başladıktan sonra ne zaman gebe kalınmayacağını sormaktadırlar. Aslında kadınların istenmeyen gebelikten korunmaları için adet (regl) olduktan hemen sonra ilaca başlamaları gerekmektedir. Bu süreçte ilacın 1-2 gün düzenli kullanıldıktan sonra hamile kalma riskinin ortadan kalktığını söylemek mümkündür. Ancak ay içerisinde hiçbir şekilde istenmeyen gebelik ile karşılaşmamak için ilacı kullanmaya muntazam devam edilmelidir.

Doğum kontrol hapı 21 gün veya 28 günlük tabletler halinde satılır. İlaç her gün düzenli olarak kullanıldıktan sonra 7 gün ara verilmeli ve yeni kutuya geçiş yapılmalıdır. Tabii ki kadınlar 7 günlük süreçte de korunup korunmayacaklarını merak etmektedirler. Eğer Doğum kontrol hapı 21 gün boyunca düzenli olarak kullanıldıysa bir problem ortaya çıkmayacak ve ara verilen süre boyunca da gebe kalma riski bulunmayacaktır.

Son olarak doğum kontrol haplarını aç karnına ya da tok karnına içmek önemli değildir. Ayrıca sabah, öğle ya da akşam saati de fark etmemektedir. Ancak uzman önerileri her gün düzenli saatte alınması yönündedir. Hatta sabah aç karnına alınmasının daha iyi olduğuna dair ifadeler de bulunmaktadır. Yine de istenmeyen gebelikten korunmak isteyenlerin her gün aksatmadan almaları yeterli olacaktır.

doğum kontrol hapı hangi amaçlarla kullanılır

Doğum Kontrol Hapı Hangi Amaçla Kullanılır?

Doğum kontrol hapları sadece istenmeyen gebelik için değil, adet düzensizlikleri için de kullanılmaktadır. Yani bazı hastaların uzun süre adet göremedikleri ya da çok sık adet gördükleri için Doğum kontrol hapı hapı kullandıkları görülmektedir. Tabii ki buna karar verecek en yetkili isim kadın doğum uzmanı olacaktır. Kısacası kafaya göre ilaç kullanmamak ve adet düzensizliklerinde mutlaka doktora görünmek şarttır.

Doğum kontrol hapları istenmeyen gebeliği engellediği ve adeti düzenlediği gibi kistlere karşı da etkilidir. Yani kist küçültmek ve bunun gibi problemlerden kurtulmak isteyenlerin de doktor gözetiminde Doğum kontrol hapı kullandıkları görülmektedir. Ancak Doğum kontrol hapı isimleri sormak ve eczaneye giderek hiç bilmeden ürün almak doğru olmayacaktır. Haliyle doktorlardan yardım almanın büyük öneme sahip olduğunu ifade etmek mümkündür.

Doğum Kontrol Hapı Fiyatları Nasıl?

Doğum kontrol haplarında fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Çünkü sektörde pek çok marka hizmet vermekte ve doğum kontrol hapı üretmektedir. Dolayısıyla şirketlerin fiyat politikaları farklı olduğu için markaya göre fiyatların standart olmayacağını ifade etmek mümkündür.

Bilindiği üzere piyasadaki en ucuz doğum kontrol hapı ortalama 5-7 Türk Lirası arasındadır. Ancak üretici firmaların ürünlerine göre değişkenlik gözükebilmektedir. Bu arada en pahalı doğum kontrol hapı ise yaklaşık 30-35 TL civarlarındadır. Yine de fiyattan ziyade doktorun önerdiği Doğum kontrol hapını kullanmak oldukça önemlidir.

doğum kontrol hapı güvenli mi

Doğum Kontrol Hapı Güvenli Mi?

Yapılan klinik araştırmalar doğum kontrol haplarının güvenilir olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak burada önemli olan hastanın yan etki ile karşılaşıp karşılaşmadığıdır. Yani yan etki gören kişilerin mutlaka ilacı kullanmayı bırakmaları ve hiç zaman kaybetmeden doktorlarıyla görüşmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla kafaya göre ilaç kullanmamanın çok kıymetli olduğunu bir kez daha aktarmak doğru olacaktır.

Doğum kontrol hapları birçok problem için güvenle kullanılmaktadır. Yine de bazı kadınlarda yan etki gösterebildiğinden ötürü ilacın kullanılmaya başlanmasının ardından hastadaki değişiklikler raporlanmalı ve doktora bildirilmelidir.

Doğum Kontrol Hapı İstenmeyen Gebelikten Korur Mu?

Gerek Türkiye’de gerekse de dünyada doğum kontrol hapının ilk kullanım amacı istenmeyen gebelikten korunmaktır. Östrojen ve Progesteron hormonları içeren ilaç, yumurtanın döllenmesini engellemekte ve böylelikle istenmeyen gebeliğin önüne geçmektedir.

Yani Doğum kontrol hapı isimleri soran kadınların istenmeyen gebelikten bu ilaç ile korunabileceklerini ifade etmek mümkündür. Ancak unutulmaması gereken en önemli şey ilaçları direkt eczaneden gidip almaktan ziyade doktor kontrolünde kullanmaktır. Bu sayede hem daha sağlıklı hem de daha güvenli bir şekilde Doğum kontrol hapı kullanmak mümkündür.

Bu arada emziren annelerin doktorun tavsiye ettiği doğum kontrol haplarını almaları şarttır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.