Dolgit krem nedir ve ne için kullanılır ?

0
276
Dolgit krem nedir ve ne için kullanılır ?
Dolgit krem nedir ve ne için kullanılır ?

Dolgit krem nedir ve ne için kullanılır ?

Dolgit krem; 50 mg alüminyum tüp içinde satılan, haricen kullanılan, cilt üzerine uygulanan, kremler, ağrı kesiciler ve iltihap gidericiler grubuna dahil olan bir ilaçtır. Sizlere bu yazımızda Dolgit krem nedir ve ne için kullanılır ? başlığı altında Dolgit krem kullanımı hakkında bilgiler aktaracağız.

Dolgit krem nedir ?

Dolgit krem; her 100 gram etkin madde olarak 5 gram ibuprofen içeren, orta zincirli dallanmış trigliseridler, gliserol monostearat, polioksietilen, sodyum tuzu ksantan zamkı, lavanta esansı, neroli esansı ve deiyonize su gibi maddeler içeren ağrı kesici ve iltihap giderici kremsi bir ilaçtır.

Dolgit krem ne için kullanılır ?

Dolgit krem; ağrı kesici, iltihap giderici özelliğiyle birlikte; adale romatizması, ağrılı eklem hastalıkları, omurganın ve diğer eklemlerin iltihaplı romatizmal hastalıklarında, eklem yakınında ki yumuşak dokuların (eklem içi, sinir, sinir kılıfları, tendonlar ve eklem çevresi) iltihaplı hastalıklarında, omuz sertliği, bel ağrısı, spor ve kaza yaralanmalarından kaynaklanan ezilme, burkulma ve gerilmelerin dıştan veya destekleyici tedavilerinde kullanılır.

Lütfen aşağıda ki durumlarda Dolgit Kremi kullanmayınız.

Deri ve mukoza üzerinde açık yaralarınız varsa ve gebeliğinizin son üç ayına girmiş iseniz lütfen Dolgit krem kullanmayınız.

Dolgit krem kullanırken dikkat edilmesi gereken etkenler.


Dolgit krem 14 yaşından küçüklerde kullanılmaması gerekmektedir.

Eğer;

 • 14 yaşından küçük iseniz,
 • Astımınız, saman nezleniz yada kronik akciğer hastalığınız varsa,
 • Burun iç yüzünde şişme varsa,
 • Yüksek ateşe bağlı belirtileri olan bir hastalığınız varsa,
 • Ağrı kesiciler yada romatizma tedavisinde kullanılan her hangi bir ilaca karşı hassasiyetiniz varsa,
 • Deride kaşıntı, döküntü varsa

Dolgit krem kullanmayınız. Eğer doktorunuz önermiş olsa bile bu belirtilerinizi mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Hamilelik Döneminde Dolgit Krem Kullanımı

Dolgit krem kullanmadan önce lütfen eczacınıza yada doktorunuza danışınız. Hamileliğiniz esnasında gerekli olmadığı sürece dolgit krem kullanmayınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza yada eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Dolgit Krem Kullanımı

Dolgit krem kullanmadan önce lütfen eczacınıza yada doktorunuza danışınız.  Emziren annelerde bebek üzerinde şimdiye kadar bilinen olumsuz bir etkisi bilinmediği için kısa süreli tedavilerde anne sütünün kesilmesine gerek yoktur. Ancak günlük doz olarak 3 yada 4 defa 4 ile 10 cm uzunluk arasında uygulanan krem miktarı aşılmamalıdır. Uzun süreli tedavilerde anne sütünün kesilmesi gerekmektedir.

Bebeklerin emzirme esnasında bu ilacı vücutlarına almamaları için emziren annelerin bu ilacı meme üzerine kesinlikle sürmemeleri gerekmektedir.

Dolgit krem nasıl kullanılır ?

Doktorunuz yada eczacınız tarafından özel bir tedavi yöntemi belirlenmemişse eğer Dolgit kremi günde 3 yada 4 defa gereksinime göre daha sık bir şekilde 4 ile 10 cm uzunluğunda derinize sürüp iyice ovunuz. Tedavinin süresine doktorunuzun karar vermesini bekleyiniz. Genel olarak en fazla 2 yada 3 hafta boyunca günlük  olarak Dolgit krem kullanılması tavsiye edilir.

Dolgit Krem Uygulama Yolu ve Metodu

Dolgit krem sadece dışarıdan haricen kullanım içindir. Kesinlikte yutulmamalıdır.

Dolgit kremi cildinize sürünüz ve hafifçe ovunuz. Büyük bölgesel kan birikmesi ve şişmelerde tedavinin başlangıcında sıkı bir bandaj kullanılması faydalı olabilir. Bu sayede kremin deriden daha fazla geçmesi sağlanabilir.

Dolgit Krem Çocuklarda Kullanımı

Dolgit krem kesinlikle 14 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.

Dolgit Krem Olası Yan Etkileri Nelerdir ?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Dolgit kreminde içeriğinde bulunan maddelere aşırı duyarlı kişiler olabilmektedir.  Genel olarak sıklıkla görülen Dolgit krem yan etkileri aşağıda sıralanmıştır;

 • Sebebi belli olmayan burun akıntıları,
 • Göz yaşarmaları,
 • Astım hastalarında nefes almada güçlük,
 • Tüm vücutta görülebilen kaşıntı, şişme, iltihap, kızarıklık ve ışığa karşı hassasiyet.

Yukarıda sayılan yan etkiler çok ciddi yan etkilerdir. Eğer Dolgit krem kullanırken yukarıda sayılan yan etkilerden birini gözlemlerseniz lütfen Dolgit kremi kullanmayı bırakıp hemen doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Ayrıca yukarıda sayılan yan etkiler dışında aşağıda sayacağımız etkileri de gözlemlerseniz lütfen doktorunuz ile iletişime geçiniz;

 • İlacın sürüldüğü bölgede kızarıklık.
 • İlacın sürüldüğü bölgede kaşıntı.
 • İlacın sürüldüğü bölgede hassasiyet.

Sizlere bu yazımızda recetebilgi.com olarak Dolgit krem nedir ve ne için kullanılır ? başlığı altında Dolgit kremin kullanma talimatında yer alan bir çok bilgiyi aktardık. Lütfen doktorunuzun önerisi olmadan hiç bir şekilde ilaç kullanmayınız.

Ruhsat Sahibi
Adeka İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Samsun

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.