El Titremesi İçin En İyi İlaç Önerileri

0
105
El Titremesi İçin En İyi İlaç

El Titremesi İçin En İyi İlaç

Vücudun her yerinde görülme olasılığı olan titreme en çok el ve başta ortaya çıkmaktadır. Bu titreme ritmik bir şekilde gerçekleşir. Ayrıca kişiler buna engel olamaz. Her yaşta yaşanması can sıkıcı olan bu hastalığın ismi tıp dilinde Tremor olarak geçer. Ancak bu durum her zaman nörolojik olmak zorunda değildir. Çoğu zaman strese veya başka durumlara bağlı olarak yaşanan titremeler, geçici bir durumdur. Peki, el titremesi için en iyi ilaç hangisidir?

Genetik olarak yaşanan el titremeleri, birçok hastalığın habercisi olabilir. Bu aşamada sormanız gereken en önemli soru bu durum günlük hayatınızı etkiliyor mu? Günlük hayatı etkileyen ve kişileri rahatsız eden el titremelerinin mutlaka önüne geçmek gerekir. Bunun için de bir nöroloji uzmanından yardım alarak, tedaviye başlamalısınız. Bunun dışında el titremesi için en iyi ilaç ve bitkisel çözümleri sizler için sıraladık.

El Titremesine Ne İyi Gelir?

Günlük hayatta yaşanan stres, gerginlik ve endişe durumları el titremesinin nedenleri arasındadır. Korku ve gerginlik durumlarında da el ve baş titremeleri sıklıkla gözlemlenir. Ancak bu gibi durumlarda derin nefes almak ve rahatlamak titremeleri azaltarak, kesecektir. El titremeleri yoga ve meditasyon teknikleri ile yok olabilir. Vücudun rahatlamasına izin vererek, titremeler azalarak kaybolması da sağlanabilir.

El titremeleri vücutta bulunan birçok eksiklikle beraber de gelebilir. Özellikle C Vitamini eksikliği el titremesine neden olur. Bunun için turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzelerin sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kan şekeri düşüklüğü ve parkinson hastalığı el titremesine neden olan  en belirgin hastalıklardır. Bu hastalıkların uzman kişiler tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. El titremesine iyi gelen vitamin takviyesi yapılmadan önce değerler ölçtürülüp en uygun takviyenin alınması gerekmektedir.

El titremesi tedavisinde ilaç ve vitamin tedavisinin yanında bitkisel çözümlerde etkili olmaktadır. Birçok bitki sakinleştirici özelliği sayesinde titremeleri azaltmaktadır. Özellikle kedi otu kökü, kuşburnu çayı ve çarkıfelek bitkisi bunların başında yer almaktadır. Doğal ve bitkisel çözümler için aktardan alınan bu bitkiler çay şekline getirilerek tüketilmelidir. El titremelerinin önüne geçilmediği ve günlük hayatı etkilemeye başladığı durumlarda en kısa zamanda bir doktora başvurulması gerekmektedir. Tam da bu noktada el titremesi için en iyi ilaç nedir sorusuna isabetli bir şekilde yanıt bulmak beraberinde önemli kazanımları da getirecektir.

  • Beta Blokerler
  • Nöbet Önleyici İlaçlar
  • Sakinleştiriciler
  • Botox Enjeksiyonları

Beta Blokerlar

Beta Blokerler

El titremesi yaşayan kişiler için ilk olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Beta blokerler, normalde yüksek tansiyon ve kalp hastalığında kullanılmaktadır. Ancak el titremesinin tedavisinde de oldukça etkili bir görev görürler. Yan etkileri arasında kalp ritminde yavaşlama görülebilir. Bununla birlikte alerjik reaksiyonlar ve yorgunlukta en sık görülen yan etkiler arasında yer alır. Bu ilaçlar; Propranolol, Metoprolol ve Atenolol’dür. El titremesi tedavisinde en çok kullanılan beta bloker ilaç Propranolol’dur. Astım ve KOAH hastalarının dikkatli kullanması gerekmektedir. Bundan dolayı el titremesi en iyi ilaç gündeme geldiği zaman Beta Blokerler ilk akla gelen seçenekler arasında yer almaktadır.

Nöbet Önleyici İlaclar

Nöbet Önleyici İlaçlar

Beta bloker kullanmaya uygun olmayan hastalar için en etkili yöntemlerden bir tanesi de nöbet önleyici ilaçlardır. Genel olarak epilepsi ve nöbet türü hastalıkların tedavisinde kullanılan bu ilaçlar, el titremesine de iyi gelmektedir. El titremesinde özellikle hafifletmeyi sağlar ve günlük yaşamı kolaylaştırır. Nöbet önleyici ilaçların tedavisinde bazı yan etkiler görülmektedir. Uyku hali ve uyuşukluk bu yan etkilerin en başında gelmektedir. Kilo artışı, mide bulantısı, denge kaybı, ilaca karşı gelişebilen alerjik reaksiyonlarda diğer yan etkiler arasında yer alır. El titremesinde kullanılan nöbet önleyici ilaçlar; Gabapentin, Topiramat, Primidon’dur.

Sakinleştiriciler

Günlük yaşamın stresine bağlı olarak gerilen kas ve dokular ellerde titremeye neden olabilir. Çoğu zaman engellenemeyen ve öngörülemeyen bu durumda sakinleştirici ilaçlar en iyi çözüm yoludur. Genellikle anksiyete, gerginlik ya da endişe halinde sakinleştirici ilaç alarak vücudun rahatlaması sağlanabilir. Bu ilaçlar sayesinde el titremesi büyük ölçüde yok olacaktır. El titremesinin tedavisinde sakinleştirici ilaçlar kullanılmaktadır. Anksiyete ve endişe halinin tremora yol açması nedeniyle sakinleştirici ilaçlar etkili bir çözümdür. El titremesinde kullanılan sakinleştirici ilaçlarda yan etki olarak; uyku hali, yorgunluk, bağımlılık ve cinsel fonksiyonlarda bozulma sıkça gözlemlenmektedir. El titremesinde kullanılan sakinleştirici ilaçlar; Alprazolam ve Klonazepam’dır.

Botox Enjeksiyonları

Botox Enjeksiyonları

İnsan vücudunda birçok titreme sorununda botox enjeksiyonları etkili olmaktadır. Özellikle baş ve ses titremesinde bu enjeksiyon tedavisi sıklıkla kullanılmaktadır. Faydalı bir tedavi yöntemi olan enjeksiyon tedavisi üç aylık bir süreç dahilinde titreme geçer. Ancak el titremeleri için kullanıldığında dikkatli olunması gerekmektedir. Bunun sebebi yanlış kullanımda el ve parmaklarda zayıflığın oluşmasına sebep vermesidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.