En İyi Ateş Ölçer Markaları Listesi

0
152
En İyi Ateş Ölçer

En İyi Ateş Ölçer

Covid 19 pandemi süreciyle birlikte yaşamımızda ateş ölçerler büyük bir yer edinmeye başladı. Artık mutlaka devamlı kontrol altında olabilmek adına her evde bulunması gerekmektedir. Ayrıca yıllardır ateş ölçerler herhangi bir sağlık probleminin tespiti için ilk olarak yöneldiğimiz temel cihazlardan biri olmuştur. Özellikle bebekli evlerin olmazsa olmazı olup sık sık kullanılmaktadır. Günümüzde ateş ölçerlerin birçok özelliği bulunmaktadır. Hızlı ateş ölçme, temassız ateş ölçümü yapabilme, kızılötesi olarak çalışma, hafıza kaydı özelliği gibi birçok kullanılabilir özellik, çoğu ateş ölçerlerde bulunmaktadır.  Son zamanlarda bu derece yaygın kullanımı nedeniyle en iyi ateş ölçer modelleri ve markalarını sizler için araştırdık.

Ateş Ölçer Nedir?

Temel prensipte vücut ısısını ölçmek için kullanılan cihazlara ateş ölçer denilmektedir. Ateş ölçer olarak isimlendirilen termometreler (dereceler), kullanıldıkları yerlere ve durumlara göre birçok farklı isme sahiptir. Her sağlık kuruluşunda ve hemen hemen her evde bulunan bu medikal aletler çok önem arz etmektedir. Birçok hastalığı öğrenmemize de olanak sağlamaktadırlar. Esas olarak kullanılma amaçları aynı olsa da birçok farklı çeşitte ateş ölçer bulunmaktadır.

Ateş Ölçer Çeşitleri Nelerdir?

Ateş Ölçer Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde kullanılan birçok ateş ölçer bulunmaktadır. İlk ortaya çıkan ateş ölçerler su sayesinde çalışmaktaydı. Daha sonra cıvalı ateş ölçerler kullanıma girdi. Cıvalı ateş ölçerlerden sonra alkollü ateş ölçerler ve son teknoloji dijital ölçerler hayatımızda yerlerini aldı. Bugün ise cıvalı, alkollü ve dijital olmak üzere 3 çeşit ateş ölçer kullanılmaktadır.

Cıvalı ateş ölçerleri birçoğumuz bilmekteyiz. Vücut ısısını koltuk altına koyarak ölçtüğümüz ateş ölçerlerdir. Ancak son zamanlarda cıvanın insan sağlığına zararı olduğu için genellikle dijital ateş ölçerler kullanılmaktadır. Cıvalı ateş ölçerlerden sonra alkollü ateş ölçerler üretilmiştir. İçerisinde bulunan alkolün vücut ısısına göre genleşmesi ile ateş ölçümü yapmaktadır.

Dijital ateş ölçerler hem daha sağlıklı hem de daha pratik bir kullanıma olanak sağlamaktalar. Dijital ateş ölçerler de kendi içerisinde 2 çeşide ayrılmaktadır. Bunlardan biri kızılötesi temassız ateş ölçer, bir diğeri ısı sensörlü ateş ölçerdir. En çok tercih edileni ise kızılötesi temassız olanıdır. Kullanımı oldukça kolay ve pratiktir. Üzerinde bulunan LCD ekranları sayesinde ateşinizi saniyeler içinde ölçebilir ve daha sonra karşılaştırmak için hafızasına kaydedebilirsiniz. Cıvalı ve alkollü ateş ölçerlerin ölçüm süresi dijital ateş ölçerlere oranla daha uzun sürmektedir.

Ateş Ölçer Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her şeyde olduğu gibi ateş ölçer alırken de dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunlar ise öncelikli olarak ölçüm hızı, dayanıklılık, fiyat ve standartlara uygunluğu olmaktadır. Çünkü alacak olduğunuz ateş ölçer her şeyden önce sizin ve aile bireylerinizin sağlık sorunlarında ilk olarak başvuracak olduğunuz en temel üründür. Bu açıdan yukarıda ifade edilen unsurlar alım yapılırken göz önünde bulundurularak tercih yapılmalıdır.

En İyi Ateş Ölçer Listemiz

Her evde bulunması gereken eşyaların başında gelen, ateş problemini kontrol altına almak için de sık sık tercih edilen ve birçok farklı çeşidi olan en iyi ateş ölçerleri sizler için araştırdık. Dilerseniz her evde mutlaka bulunması gereken ateş ölçerler listemize geçelim.

Braun IRT6520 Ateş Ölçer

Braun IRT 6520 Kulaktan Ateş Ölçer

Braun markasına ait birçok ateş ölçer modeli bulunmaktadır. IRT 6520 modeli ateşi kulaktan ölçen bir ateş ölçer modelidir. Bu modelin sahip olduğu Age Presicion teknolojisi sayesinde yaşa göre ayarlanabilir bir ateş rehberini kullanıcıya sunmaktadır. Bu sayede hangi yaş grubundan kişiye kullanacaksanız ateş derecesi ne kadar normal öğrenmiş olacaksınız. Bu model aynı zamanda karanlıkta kullanıma uygunluk için gece ışığı barındırmaktadır. Son yaptığınız 9 ateş ölçümünü hafızasında saklayıp bu sayede diğer ölçümleriniz ile karşılaştırmanıza olanak sağlar. Kulaktan ölçüm yapıldığı için tek kullanımlık filtrelere sahiptir. Bu ateş ölçerin fiyatı 460 TL civarında değişmektedir.

Wee Baby Temassız Ateş Ölçer

Wee Baby Temassız Ateş Ölçer

Listemizin ikinci sırasında bulunan Wee Baby temassız ateş ölçer anneler için oldukça ideal bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. İçerisinde bulunan ölçüm modları sayesinde bebeğinizin mamasının sıcaklığını ve banyo suyunun sıcaklığını dahi ölçebilmenize olanak sağlıyor. Üzerinde bulunan ekranı olası durumlarda renk değişikliği yaparak sizleri uyarıyor. Örneğin takip edilmesi gereken bir ateşe sahipse turuncu yanıyor ya da yüksek ateş derecesi varken kırmızı yanıyor. Enerjisini koruyabilmek adına 30 saniyeden az bir süre içerisinde kullanılmadığı vakit kendi kendine kapanıyor. Bir önceki ürün gibi hafıza özelliğine sahip bu sayede ateş değerlerinizin takibini yapabilirsiniz. Ölçüm yapabilmek için alından 3 ya da 5 cm uzakta tutmanız yeterli olacaktır. Bu ateş ölçerin fiyatı 330 TL civarında değişmektedir.

Weewell WTD105 Dijital Çubuk Termometre

Weewell WTD105 Dijital Çubuk Termometre

Weewell’in bu model ateş ölçeri sizlere 10 saniyede hızlı bir ateş ölçme imkanı sunmaktadır. Ürün aynı zamanda suya dayanıklı olmasından en çok tercih edilen dijital ateş ölçerler arasındadır. Derece birimini Celcius ya da Fahrenhayt olarak ayarlayabilme imkanını sizlere sunmaktadır. Geniş ölçüm aralığı ile yüksek doğruluk oranı sağlar. Weewell dijital çubuk termometreyi 10 dakika boyunca kullanmadığınız takdirde kendisi otomatik olarak kapanmaktadır. Bu ateş ölçerin fiyatı 50 TL civarında değişmektedir.

Beurer FT 90 Ateş Ölçer

Beurer FT 90 Ateş Ölçer

Listemizin dördüncü sırasında Beurer markasının FT90 modelli ateş ölçeri bulunmakta. Temassız ateş ölçümüne olanak sağlayan bu ateş ölçer ile vücut sıcaklığını ve nesne sıcaklığını 2 saniye gibi kısa bir sürede ölçebilirsiniz. Bu modelde kızılötesi ölçüm teknolojisi kullanıldığından oldukça doğru oranda ateş ölçümü yapmaktadır. Ateş ölçerin tam 60 adet kayıt alma kapasitesi bulunmakta. Dolayısıyla önceki ölçümlerinizi çok rahat bir şekilde kıyaslamanıza olanak sağlamaktadır. Temassız ölçüm yapmasından ötürü oldukça hijyenik ve güvenlidir. Bu ateş ölçerin fiyatı 500 TL civarında değişmektedir.

Omron MC720E

Omron MC720E Ateş Ölçer

Listemizin sonuna geldiğimizde Omron markasının ateş ölçerine yer verdik. Bu modelde temassız ateş ölçümünü saniyeler içerisinde yapmanıza olanak sağlamaktadır. Kızılötesi ölçüm teknolojisine sahip ateş ölçerin doğruluk payı oldukça yüksektir. Bu model ile de hem vücut sıcaklığı hem de nesne sıcaklığını kolaylıkla ölçebilirsiniz. Bu özellikleri sayesinde bebekli anneler için çok rahat bir kullanım imkanı sağlamaktadır. 25 adet kayıt hafızası bulunduğundan rahatça ateş değerlerinizi karşılaştırabilirsiniz. Bu ateş ölçerin fiyatı 1.000 TL civarında değişmektedir. Listemizdeki en pahalı ateş ölçer Omron MC720E olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.