Corona Virüsüne Karşı En İyi Cerrahi Maske Markaları

0
78
En İyi Cerrahi Maske Markaları

En İyi Cerrahi Maske Markaları

2019 yılında başlayan Koronavirüsü pandemisi sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı etkisi altına aldı. Covid-19 virüsüne karşı elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü ve global ilaç firmaları virüse karşı bir antivirüs üretmeye çalışıyor. Bu esnada bizlerin uygulaması gereken 3 önemli kural var; maske, mesafe ve hijyen. Özellikle maske kullanımı artık yaşamamımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu noktada merak konusu olan ise hangi maske en iyisi sorusu oluyor. Bu yazımızda sizlere virüse karşı alacağınız önlemler hakkında bilgilerin yanı sıra en iyi cerrahi maske markaları hakkında da bilgiler vereceğiz.

Corona Virüsü (Koronavirüs) Nedir?

Corona Virüsü (Koronavirüs) Nedir?

Corona Virüsü ilk olarak 13 Ocak 2020 tarihinde Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıktı. Aslında bu virüs ilk koronavirüs değildi. Geçmişte de koronavirüs çok fazla yaşanmaktaydı. Tek fark bu sefer mutasyona uğrayan yeni koronavirüs direkt olarak kişilerde solunum yolu rahatsızlığına yol açıyordu. Yüksek ateş ve nefes darlığı ise en büyük belirtileri arasındaydı. Hastalık damlacık ve temas yoluyla bulaşmaktadır. Dolayısıyla maske ve mesafe hastalığın yayılmaması için çok önemlidir.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle koronavirüsün pek çok belirtisi vardır. Ayrıca bu belirtilerin hepsi aynı anda kendini göstermeyebilir. Dolayısıyla belirtilerden birkaçı sizde mutlaka varsa en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Bazı hastalarda şu belirtiler gözükmektedir;

  • Balgamlı öksürük,
  • Kas ve eklem ağrıları,
  • Mide bulantısı veya kusma,
  • Nefes darlığı,
  • Boğaz ağrısı,
  • İştahsızlık,
  • Baş ağrısı,
  • Burun akıntısı,
  • Böbrek yetmezliği,
  • Ağır solunum yetmezliği gibi belirtiler koronavirüs belirtileri arasındadır.

Bu belirtilerden birkaçına sahipseniz en yakın sağlık kuruluşana danışmalısınız. Ancak etrafınıza bulaştırmamak adına mutlaka maske takarak önlem almayı unutmayın.

Hangi Maske Çeşidi Ne Kadar Koruyor?

Söylediğimiz gibi maske artık hayatımızın her anında bizlerle birlikte. Sokakta gezerken maskesiz gezenleri yadırgar bile olduk. Dikkat ettiyseniz koronavirüse karşı herkes farklı farklı maskeler takıyor. Peki hangi maske bizleri ne kadar koruyor? Öncelikle bilmemiz gereken üç çeşit maske olduğudur. Bunlar; N95 ve FFP2 maskeler, cerrahi maskeler ve kumaş ya da ev yapımı maskelerdir.

N95 ve FFP2 maskeler havadaki partiküllerin %95’inden korunmak amacıyla üretilmiştir. Dolayısıyla bu maskeler de hem gözenek bulunmaz hem de yüze sıkıca uyar. Covid-19 pandemi döneminde ise N95 maskeler yüksek risk grubunda bulunan hastalar ile temas edecek sağlık çalışanları için önerilmekteydi. Bunun sebebi de salgından ötürü maske stoklarında yaşanan sayı yetersizliğiydi. Ancak şu an sokakta da birçok kişinin daha güvenli hissetmesinden ötürü bu maskelerden taktığını rahatlıkla görüyoruz.

Cerrahi maskeler ise bu salgın döneminde en sık kullandığımız maske çeşididir. Çünkü cerrahi maskeler, öksürük ve hapşırık gibi durumlarda yayılmayı engeller. Dolayısıyla solunum salgıları ortama yayılamaz. Ayrıca cerrahi maske takanlar havadan bulunan büyük parçacıkları solumazlar. Bundan ötürü de hem kişilerin salgını yaymasını hem de yeni kişilerin virüs kapmasını engeller. Hasta insanlar ve sağlık çalışanları rahatlıkla cerrahi maske kullanabilir.

Kumaş maskeler ise kullanılan kumaşın çeşidine göre bir koruma sağlar. Örneğin kullanılan kumaş çeşidi büyük gözenekli ise havada var olan büyük damlacıklara karşı koruma sağlasa da yeterli olmayacaktır. Uzmanlar kumaş ya da ev yapımı maskeleri yalnızca elinizde cerrahi maske olmadığı zaman kullanmanızı önermektedir.

En İyi Cerrahi Maske Markaları Hangileri?

Maske çeşitlerine baktığımızda kullanmamız gereken en önemli maske cerrahi maskelerdir. Cerrahi maske almaya kalktığımızda ise pek çok farklı marka farklı fiyat etiketi ile karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla en iyi cerrahi maske markaları en çok tercih edilen maskelerdir.

B-good Filtreli 3 Katlı Lastikli Cerrahi Maske

B-Good Filtreli 3 Katlı Lastikli Cerrahi Maske

Söz konusu maske olduğunda en iyi cerrahi maske markaları arasında B-Good filtreli 3 katlı lastikli cerrahi maske yer alıyor. Bu maskenin en sevilen özelliği nefes almanızı kolaylaştırması ve yüzünüze göre ayarlanmasıdır. 3 katlı bir yapısı olduğundan dolayı yüksek oranda koruma sağlıyor. Ayrıca cildiniz hassassa bu maskeyi denemeniz de fayda var. İhtiyacınıza göre 5, 10 ya da 50’li kutularda satın alma şansınız var.

Are Cerrahi Maske Markası

Are Cerrahi Maske Markası

Tam tamına %98 oranında bakteri ve virüsü filtrelediğini söylüyor. Dolayısıyla Covid-19 için kullanabileceğiniz bir cerrahi maske olmaktadır. Emiş oranı bir hayli yüksek olan bu maske yüzünüze de tam uyum sağlıyor. Ayrıca anti-alerjik olması da gözlerden kaçmayan bir detay. En iyi cerrahi maske markaları arasında Are, uzmanların en güvendiği maskeler arasında yerini alıyor.

Evony Cerrahi Maske

Evony Cerrahi Maske

En iyi cerrahi maske markaları arasında Evony’yi öne çıkaran yumuşak elastik kulaklıkları oluyor. Diğer cerrahi maskelere kıyasla yumuşak kenar kulaklarınızı uzun süreli kullanımlarda dahi rahatsız etmiyor. Hem virüslere karşı yüksek koruma hem de konfor sağlaması açısından birçoğumuzun tercihi de bu cerrahi maskeden yana.

Medizer Full Ultrasonik Cerrahi Maske

Medizer Full Ultrasonik Cerrahi Maske

Pek çoğumuz için maskelerin bizleri virüslerden koruması bakmamız gereken ilk özellik. Ancak günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelince moda ile de uyumlu olmasını isteyen bir kesimde doğdu. Renkli cerrahi maskeler kıyafet ile uyumundan ötürü tercihler arasında. Medizer marka cerrahi maske de siyah rengi ile ön plana çıkıyor. Hem cerrahi, koruması kuvvetli bir maske hem de farklı bir renk arayışında iseniz tam sizlik diyebilir. Maske aynı zamanda tahriş etmez ve terletmez özelliği ile de ön plana çıkıyor.

Musk N95 Maske

Musk N95 Maske

Listemizin sonuna geldiğimizde bir tane de N95 maske markası önermek istedik. Ben ekstra özen göstermek ve dikkat etmek istiyorum diyorsanız, tercihiniz N95 maskelerden yana olmalı. Musk markası da tam sizler için bir maske üretiyor. Maske rahat nefes alma özelliği ile dikkat çekerken aynı zamanda yüze tam oturarak konforu da sağlamış oluyor. Ancak cerrahi maskelere kıyasla fiyatı daha pahalı.

Pandemi döneminde en çok kullandığımız ürün şüphesiz cerrahi maskeler. Ancak sizler her zaman maske, mesafe ve hijyen kuralını da akıllarınızdan çıkarmayın. Elleri bol su ile yıkamayı, dışarda herhangi bir temas halinde dezenfektan ya da kolonya kullanmayı ihmal etmeyin. Sevdikleriniz ile konuşurken aranızda mesafe bırakın. Unutmadan söyleyelim bu dönemde sarılmak ve tokalaşmak da yok. Bu zorlu dönemleri hep birlikte kurallara uyarak en kısa zamanda atlatacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.