En İyi Doğum Kontrol Hapı

0
235
En İyi Doğum Kontrol Hapı

En İyi Doğum Kontrol Hapı

Çiftlerin ilişki sürecinde yaşamış olduğu en büyük sorunlardan birisi istenmeyen gebelikler olmaktadır. Bu noktada, en iyi doğum kontrol hapı sayesinde bu soruna çözüm bulunabilir. Aile planlamasının doğru bir şekilde yapılması ve herkesin bakabileceği kadar çocuk sahibi olması noktasında doğum kontrol haplarına ihtiyaç duyulmaktadır. Doğum kontrol hapı; 1960’lı yıllardan bu yana kullanılmaktadır. Günümüzde, 140 milyondan fazla kadının bu hapları kullandığı yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.

En iyi doğum kontrol hapı dahil olmak üzere bu hapların gebelikleri %100 önlemesinin mümkün olmadığını ifade etmek gerekir. Bu yüzden, düzenli kullanımları gerekmektedir. Ayrıca, hapın markasının kalitesi de son derece önemlidir. Doğum kontrol hapının gebeliği önleyebilmesi için önerilen dozda olmak üzere istikrarlı bir şekilde gün aksatmadan alınması şarttır. 21 veya 28 tabletten meydana gelen bu hapların kullanımı birçok kişi için kafa karıştırıcı niteliktedir.

Doğum Kontrol Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Menstrüasyon dönemi; kadın vücudunun gebeliğin oluşması noktasında 28 günde bir olmak üzere yenilenmesi anlamına gelmektedir. Hipotalamus bölgesinin hipofiz bezini uyarmasıyla bu süreç başlar. Hipofiz bezi; uyarılmanın ardından LH ve FSH hormonlarını salgılamaktadır. Bu hormonlar; yumurtanın olgunlaşmasını ve çatlamasını sağlamaktadır. Yumurtalar arasındaki en sağlıklı yumurta; bu sürecin bir gereği olarak fallop tüplerine atılmaktadır. Buna bağlı olarak cinsel ilişki sırasında erkek üreme hücresi sperm; fallop tüplerindeki yumurtayı döllemektedir. Ardından, tahmin edileceği üzere gebelik süreci başlar. Ancak, gebeliğin oluşmasının önlenmesi adına kullanılan doğum kontrol hapı sayesinde bu hapın içerisinde yer alan östrojen ve progesteron hormonları; yumurtanın gerçekleşmesini önlemektedir. Bu sayede, cinsel ilişkinin ardından herhangi bir gebelik meydana gelmez.

Neden Doğum Kontrol Hapı Kullanılmalıdır?

Doğum kontrol hapı kullanmanın birçok avantajı bulunmaktadır.

 • Her şeyden önce, dış gebelik riskini azaltmaktadır.
 • Adet dönemlerinin ağrılı geçmesini önlemektedir.
 • Adet dönemlerinde ortaya çıkan ağrılı kanamanın önüne geçmektedir.
 • Fonksiyonel yumurtalık kistlerinin tedavisinde işe yaramaktadır.
 • Rahim kanseri riskinin ortaya çıkmasını önlemektedir.
 • Adet tarihinin isteğe bağlı olarak öne alınmasını veya ileriye atılmasını sağlamaktadır.
 • Adet öncesi dönemde kadınlarda meydana gelen gerginliğin ortaya çıkmasını önlemektedir.
 • Doğum kontrol hapı sürekli olarak kullanılmalıdır. Hap kullanımının terk edilmesinin ardından gebelik riski tekrar ortaya çıkacaktır.

Hangi Doğum Kontrol Hapı Kullanılmalıdır?

Doğum kontrol haplarının yaygınlaşmasına paralel olarak piyasada birçok doğum kontrol hapı markası bulunmaktadır. Ancak, bu haplar arasından seçim yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Her şeyden önce, kadınların yaşlarına, kilolarına, adet düzenlerine ve tıbbi geçmişlerine bakarak hangi hapı kullanacaklarına veya herhangi bir hap kullanıp kullanmayacaklarına karar vermesi gerekir.

Doğum kontrol hapı kullanmaya karar veren kadınların hap seçimi konusunda doktorlarından yardım alması gerekir. Doktorun yukarıda saydığımız özelliklere dikkat ederek hastasına uygun bir hap seçiminde bulunması doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, kaliteli bir marka tercih edilse dahi hap düzenli olarak kullanılmadığı müddetçe herhangi bir işe yaramayacaktır. Ayrıca, kişinin altı ay ila bir yıl arasındaki dönemlerde doktoruna giderek konuyla ilgili tavsiye alması gereklidir. Bir süre sonra hamile kalmak isteyen kadının hap kullanmayı keserek yine doktor kontrolünde gebe kalması doğru bir tercih olacaktır.

En iyi doğum kontrol hapı hangisi sorusu; hiç şüphesiz birçok kişinin aklında bulunan bir sorudur. Bu soruya şu marka en iyisidir demek doğru olmaz. Ancak, yine de popüler markalar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Yazz Doğum Kontrol Hapı

Yazz Doğum Kontrol Hapı

28 tablet olarak sunulmaktadır. 24+4 şeklinde düzenlemesi yapılmıştır. Son dört tabletin etkin hormonlar içermediği bilinmektedir. Bu noktada, doğum kontrol hapı kullanmaya belirli dönemlerde ara vermeyi düşünenler için ideal bir markadır. Ayrıca, yapılan araştırmalara göre diğer markalara kıyasla herhangi bir yan etkisinin olmadığı saptanmıştır. Fiyatının ise benzer ürünlere göre biraz daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı

Yasmin Doğum Kontrol Hapı

Yazz kadar olmasa da yüksek bir fiyata sahiptir. 21 günlük tablet olarak satışa sunulmaktadır. Birçok kadının favorisi olan bu hap; doğum kontrol dışında sivilce ve ödem gibi sorunların da üstesinden gelmektedir. Ancak, belirli yan etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden, Drospirenon ve Etinil Estradiol gibi maddelere alerjisi bulunan kişilerin bu hapı kullanmaması tavsiye edilmektedir.

Ginera Doğum Kontrol Hapı

Ginera Doğum Kontrol Hapı

Kadınlar tarafından en çok tercih edilen haplardan birisidir. Etkin maddelerinin Gestoden ve Etinilestradiol olduğu bilinmektedir. Ayrıca, son derece uygun bir fiyata sahiptir.

Diane 35 Doğum Kontrol Hapı

Diane 35 Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol konusunda son derece başarılı bir ürün olmasının yanı sıra akne ve kıllanma tedavisinde kullanılmaktadır. Piyasadaki en uygun fiyatlı ürünlerden birisi olarak bilinmektedir.

Microgynon

Microgynon Doğum Kontrol Hapı

21 tabletlik olmasının yanı sıra sudan ucuz bir fiyatı bulunmaktadır. Buna ek olarak, aile hekiminize başvurduğunuz takdirde bu hapı ücretsiz edinme şansını yakalayabilirsiniz. Ancak, ilacın etkin maddeleri arasında Etinil Estradiol ve Levonorjestrel bulunmaktadır. Bu yüzden, bu maddelere karşı herhangi bir alerjisi olanların bu hapı doktor kontrolünde kullanması gerekli olmaktadır.

Reginon

Reginon Doğum Kontrol Hapı

İlacın içerisinde yer alan etkin maddeler arasında Etinilestradiol ve Gestoden yer almaktadır. Bu yüzden, bu maddelere alerjisi olanların kullanması pek tavsiye edilmez. Fiyatı son derece uygun olmakla beraber isteyenler aile hekimlerinden ücretsiz olarak bu hapı temin edebilirler.

Tüm bunların yanı sıra neredeyse tüm doğum kontrol hapları 21 tane olarak satılmaktadır. Adet kanamasının başlamasıyla beraber doğum kontrol hapı kullanmaya başlanmaktadır. Bu noktada, ilacın üzerinde yer alan kullanım kılavuzu dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu sıra ile beraber her gün bir adet hap kullanmak gerekir. Ancak, ilacın her gün aynı saatte kullanılmasına çok dikkat edilmelidir. Doğum kontrol haplarının bitmesiyle beraber birkaç gün sonra adet kanaması başlamaktadır. Bu noktada, doğum kontrol haplarının kullanımına yedi gün ara vermek gerekecektir. Yedi günün ardından kullanıma tekrar başlanabilir.

Kimler Doğum Kontrol Hapı Kullanmamalı?

Doğum kontrol hapı kullanmak isteyenlerin bazı kriterlere dikkat etmesi gerekir. Çünkü, hapların yan etkilerinden dolayı kullanımlarında birtakım sıkıntılar yaratmaları mümkündür.

 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Yüksek tansiyon hastalığı
 • Pıhtılaşma problemleri
 • Karaciğer hastalıkları veya tümörleri
 • Meme kanseri
 • Gebelik durumu veya şüphesi
 • Yüksek miktarda vajinal kanama
 • 35 yaş üzeri olmak
 • Sigara kullanmak

Yukarıdaki hususlardan en az birisine sahip olan kadınların doğum kontrol hapı kullanmaktan kaçınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, doğumdan sonraki ilk altı haftada bu hapın kullanılması birtakım sıkıntılar yaratabilir. Aynı şekilde, planlı cerrahi işlemler öncesinde hapın kullanılması tavsiye edilmez.

 • Böbrek yetmezliği
 • Anemi
 • Şeker hastalığı
 • Epilepsi
 • Safra kesesi hastalıkları
 • Sarılık
 • Migren
 • Sürekli baş ağrısı

sorunlarını yaşayanların da doğum kontrol hapı kullanması doğru bulunmamaktadır. Ancak, yine de yukarıdaki özelliklere sahip olmasına rağmen bu hapı kullanmak zorunda kalanların doktorlarına veya aile hekimlerine danışması gerekir. Doğum kontrol hapının yan etkileri arasında baş dönmesi, mide bulanması, adet kanamasının azalması, kilo alma, mizaç değişikliği, depresyon bulunmaktadır.

Sonuç olarak, en iyi doğum kontrol hapı arayışında iseniz fiyattan ziyade kalitesine ve içerdiği maddelere dikkat etmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.