En İyi Grip İlacı

0
200
En İyi Grip İlacı

En İyi Grip İlacı

Tüm dünyanın bir yılı aşkın süredir koronavirüs ile mücadele ettiği şu günlerde hasta olmamak eskisinden daha zor hale geldi. Geçmiş yıllarda basit grip belirtileri deyip geçiştirdiğimiz durumların sağlığımızı ciddi anlamda tehdit etmesi söz konusu! Bu noktada, birçok kişi, gribe karşı önlem almak adına gayret ediyor. Yazımız sayesinde hem grip belirtileri hem de en iyi grip ilacı hakkında bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Grip Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Grip Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Grip ile soğuk algınlığı aynı şey değil! İkisi de birer solunum yolu hastalığı olsa da meydana gelmelerini sağlayan virüsler birbirinden farklıdır. Grip; akciğerler dahil olmak üzere tüm solunum sistemini olumsuz etkiler. Soğuk algınlığı ise yalnızca üst solunum yolunu tehdit eden bir rahatsızlıktır. Bu yüzden, grip yüzünden ortaya çıkan ateş, yorgunluk ve vücut ağrısı gibi belirtilerin soğuk algınlığına kıyasla bir hayli şiddetli olduğunu ifade etmeliyiz.

Grip hakkında söylenecek çok şey var! Bu hastalığın geçmesini sağlamak adına iyice dinlenmelisiniz. Yedi ila on gün arasında değişen bir sürede dinlendiğiniz takdirde bir şeyiniz kalmaz. Buna ek olarak, hastalığın yalnızca ilk üç günlük döneminde sorun yaşayacağınızı da ifade etmeliyiz. Gribin can sıkıcı bir yönü daha bulunuyor. Özellikle ilk 72 saatlik dönemde grip virüsünü başkalarına bulaştırabilirsiniz.

Grip için en iyi tedavinin ne olduğu herkes tarafından merak ediliyor. Ancak, en iyi tedavinin herkese göre değişen bir husus olduğundan bahsetmeliyiz. Reçeteli ilaçlar sayesinde hastalığın semptomlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak, ilaçları, özellikle ilk 48 saatlik dönemde almanız gerekiyor. Çok sayıda soğuk algınlığı ve grip ilacını olduğunu söylemeliyiz. Bu ilaçlar; özellikle gribin belirtilerine karşı fayda sağlasa da gribi yüzde yüz tedavi ettiklerini söyleyemeyiz. Dekonjestanlar ve tuzlu burun spreyleri; gribin etkilerini azaltma konusunda size yardımcı olabilir. Buna ek olarak, su ve meyve suları ya da öksürük preparatları sayesinde öksürükten kurtulabilirsiniz.

Gripten kurtulmak için işin bir de beslenme tarafı olduğunu unutmamalısınız. Bol bol su içmeniz şart! Özellikle burun mukozasının rahatlaması adına normalden daha çok sıvı almalısınız. Kafein içeren içeceklerden ise kesinlikle uzak durmalısınız. Buna ek olarak, et suyu ve beyaz pirinç tüketmeniz faydalı olacaktır. Son olarak, antibiyotik kullanımının faydalı olmayacağından da bahsetmeliyiz.

Hangi Grip İlaçlarını Kullanmalısınız?

En iyi grip ilacı kullanmak istiyorsanız dikkatli olmalısınız. Çünkü, bazı ilaçların yan etkisi olabilir. Ayrıca, hiçbir faydası olmayacak türden ilaçlardan uzak durmalısınız. Aşağıdaki ilaçları ise gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Parasetamol Grip İlacı

Parasetamol

Parol olarak da bilinen bu ilacın ne kadar popüler olduğunu söylemeye gerek yok! Grip sırasında ortaya çıkan yüksek ateşi düşürmek adına bu ilacı kullanabilirsiniz. Ancak, bu ilacın düzenli olarak kullanılması asla tavsiye edilmez. Şikayetlerin bitmesiyle beraber kullanımı bırakılmalıdır. Parol; ağız yoluyla alınmasının ardından 15-30 dakika içerisinde etki etmeye başlar. Etkisinin en çok dört saat sürdüğünü ifade etmeliyiz. Vücuttaki ısı kaybını arttırarak ateşi azaltmasıyla bilinir. Bunun yanı sıra, vücuttaki bazı kimyasalların salınımını engelleyerek ağrıları ortadan kaldırır.

Aspirin Grip İlacı

Aspirin

Bebekliğimizden bu yana ateşimiz olduğunda bize ilk olarak aspirin verilir. Bu yüzden, herhangi bir grip veya soğuk algınlığı vakasında aklımıza aspirin gelir. Bu noktada, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilerinden dolayı aspirin kullanabilirsiniz. Herhangi bir yan etkisinden söz etmek mümkün değildir. Kalp ve damar hastalıklarına ve hatta bazı kanser türlerine karşı bile koruyucu etkisi bulunan aspirini grip olduğunuz takdirde kullanabilirsiniz.

Psödoefedrin

Psödoefedrin

Gribin can sıkıcı belirtileri arasında bulunan burun akıntısı ve yüksek ateş gibi durumları ortadan kaldırmak adına psödoefedrin kullanabilirsiniz. Bu tür semptomları tedavi eden ilacın viral veya bakteriyel bir hastalığa karşı işe yaramayacağını da bilmelisiniz. Tablet ve sıvı olmak üzere farklı formlarda bulunduğunu söylemeliyiz. Hem çocuklar hem de yaşlılar tarafından kullanılması mümkündür. Ayrıca, reçetesiz olarak satılır.

Peditus

Peditus

Gribin en önemli belirtileri arasında yer alan yüksek ateş ve baş ağrısından şikayet ediyorsanız Peditus kullanmanız doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca, bronş irritasyonunu giderici etkisi de bulunur. Burundaki kan damarlarını daraltmayı sağlar. Burun tıkanıklığını en iyi şekilde giderir. Gribe bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrısı, yüksek ateş gibi durumların etkilerini en aza indirir.

Nurofen

Nurofen

En bilinen ilaçlardan birisi olduğunu söylemeliyiz. Ateş düşürücü etkisinden dolayı tercih edilir. Grip belirtilerini ortadan kaldırıcı etkisi de bulunur. Günde üç kez, ortalama dört saat arayla alınması tavsiye edilir. Çok fazla yan etkisi bulunmaz. Hazımsızlık, şişkinlik ve mide yanması gibi herkeste görülmeyen yan etkilerinin ortaya çıkmasına rastlanır.

Panadol

Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi bulunur. Hafif ve orta şiddetli ağrıların yanı sıra yüksek ateşin ortadan kaldırılmasında kullanılabilir. Ancak, tedavi edici değildir. Yalnızca belirtileri giderici etkisi bulunur. Yetişkinler ve altı yaşından büyük çocuklar için önerilir. Önerilen dozu ise günde iki tablettir. Dört saatte bir alınabilir. Ancak, bir gün içerisinde dört dozdan fazla kullanılması asla tavsiye edilmez.

Dolven

Gripten muzdarip olanlara tavsiye edilen ilaçlardan birisidir. Ateş düşürücü, ağrı kesici ve iltihap giderici etkisi bulunur. Özellikle çocuklara içirilen bir şurup olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, yetişkinler de kullanabilir. Grip yüzünden ortaya çıkan ateşi düşürmek ve vücut ağrılarını azaltmak adına işe yarayan bir ilaçtır. Ancak, tedavi edici olmadığını söylemeliyiz. Doktor tarafından önerilen dozda alınması son derece mühimdir. Sekiz saatte bir kullanılması tavsiye edilir.

Grip İçin Hangi Şifalı Bitkilerden Faydalanılır?

Gripten kurtulmak adına yukarıdaki ilaçları kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, rahatsızlığın şiddetine göre değişmekle beraber doktor tarafından size farklı ilaçlar da verilebilir. İlaçlar kadar şifalı bitkilerin de grip konusunda işinize yarayacağını söylemeliyiz.

  • Zerdeçal: En şifalı bitkilerin başında tahmin edebileceğiniz üzere zerdeçal gelir. Ilık bir sütün içerisine az miktarda zerdeçal koyup içtiğiniz takdirde grip şikayetinden en kısa sürede kurtulabilirsiniz.
  • Kuşburnu Çayı: Gripten kurtulmak için bol miktarda C vitamini almanız gerekiyor. Kuşburnunun içerisinde yüksek miktarda C vitamini bulunuyor. Bu yüzden, gün içerisinde kuşburnu çayı tükettiğiniz takdirde gribin olumsuz etkilerine karşı önlem alabilirsiniz.
  • Karanfil: Dişimiz ağrıdığı zaman bize karanfil çiğnememiz tavsiye edilir. Bu tavsiye boşuna değildir. Çünkü, karanfilin ağrı kesici özelliği bulunur. Çayınıza bir tutam karanfil atıp içebilirsiniz. Ayrıca, karanfili gargara yaparak da tüketebilirsiniz.
  • Ihlamur, Kekik ve Adaçayı: Grip yüzünden boğazınızda tahriş meydana gelebilir. Bu noktada, bu üçlüyü tükettiğiniz takdirde boğazınızın temizlenmesini sağlarsınız.
  • Çubuk Tarçın: Yine boğazınızdaki tahrişi ortadan kaldırmak adına alabileceğiniz önlemlerden birisi! Birkaç parça çubuk tarçını demleyip içtiğiniz takdirde boğazınızı temizlemiş olursunuz.
  • Yeşil Çay: Zayıflamak adına içilen yeşil çayın gribe karşı faydası da bulunuyor. Yeşil çayınızın içerisine bal döküp limon sıktığınız takdirde gribin vücudunuza vermiş olduğu hasarları ortadan kaldırabilirsiniz. Bir başka deyişle, yeşil çayın vücut direncini arttırma gibi bir özelliği de bulunuyor.
  • Portakal Suyu: C vitamini deposu olan portakal suyu ile vücut direncinizi arttırabilirsiniz.

Tüm bunları yapmanıza rağmen hastalığınız geçmiyorsa doktora gitmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.