En İyi Şeker Ölçüm Cihazı Markaları Listesi

0
243
En İyi Şeker Ölçüm Cihazı

En İyi Şeker Ölçüm Cihazı

Şeker ölçüm cihazları, şeker hastalarının evde kendi başlarına şeker testlerini ölçmeye yarayan medikal aletlerdir. Birçok diyabet hastası sabah akşam düzenli bir şekilde bu ölçümü yaptırma durumunda kalmakta. Bu nedenle şeker ölçüm cihazları sizleri sürekli hastaneye gitmeye mecbur bırakmıyor. Bu akıllı ölçüm cihazları sayesinde evde şeker ölçümünüzü kolaylıkla yapabilir ve cihazlarınız üzerinden kolayca değerlerinizi takip edebilirsiniz. Günümüzde birçok kişide şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır. Durum böyle olunca şeker ölçüm cihazları oldukça kullanışlıdır ve rağbet görmektedir. En önemli özellikleri tutarlı yani doğru ölçüm yapmalarıdır. Bizler de sizler için en iyi şeker ölçüm cihazı hangisi araştırdık. Listemize geçmeden önce şeker ölçüm cihazı alırken hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim.

Şeker Ölçüm Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Şeker Ölçüm Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Peki, diyabet hastaları için bu kadar önemli olan şeker ölçümünde şeker ölçümü cihazı alırken nelere dikkat etmeliyiz. Öncelikle şeker ölçüm cihazı kullanıyor ya da alacak isek her şeyden önce kullandığımız cihazın aparatlarının kolay bulunabiliyor olması çok önemlidir. Çünkü her cihazın ölçüm aparatları maalesef her eczanede bulunmaya bilmektedir. Dolayısıyla bu da kullanıcılar açısından en büyük sorunlardan biri olmaktadır.

Bir başka dikkat etmemiz gereken nokta ise kolay kullanım özelliği ve içerisinde kullandığı yazılımıdır. Çünkü bu cihazlar hayatımızın bir parçası olacak ve sıklıkla şeker ölçümü yapmamız gerekecektir. Başka bir önemli nokta cihazın güvenilir ve hızlı sonuç vermesidir.  Bu nedenle şeker ölçüm cihazı alırken tüm sertifikaları standart olan ve güvenilir bir marka tercih edilmelidir. Şeker ölçüm cihazı alırken en önemli dikkat etmemiz gereken ise alacak olduğumuz cihazın geniş hafıza kapasitesidir. Çünkü bu cihaz ile gerçekleştireceğimiz ölçümler, cihazın hafızasına kaydedilip doktor tarafından kontrol edilecektir. Bunun için de geniş bir hafızaya sahip olan şeker ölçüm cihazlarına sahip olmak daha mantıklı bir davranış olacaktır.

Şeker Ölçümü Nasıl Yapılır?

Kan şekeri ölçümümüzü yaparken bazen ufak detayları atlıyoruz. Ölçüm yapacağımız zaman ellerimizi ılık su ve sabunla yıkayarak hem dezenfekte eder hem de kan akışımızı arttırmış oluruz. Parmak delme aparatımızı 2 ya da 2,5 ölçüsüne ayarlayıp parmak delme aparatını parmağımıza tam değdirip parmağımızı delelim. Bu işlem sırasında hem acı olmuyor hem parmağımızdan istediğimiz miktarda kan çıkıyor. Aynı zamanda delinen kısımların iyileşme süresi daha da kısa oluyor. Parmağımızı deldikten sonra ise parmağımızı alt kısımdan deliğin olduğu kısma doğru sıvazlayalım. Bu işlem sonunda parmağınızı kolonyalı mendil ya da alkol ile kesinlikle silmeyiniz. İkinci kanı ise stribimize değdirelim ve kan şekeri ölçümümüzü tamamlayalım. Unutmayın kan şekeri ölçümü özellikle tip-1 diyabetliler için oldukça önemli.

Şeker Ölçümü Cihazı Çeşitleri

Şeker ölçüm cihazları iki çeşide ayrılmakta olup bunların ilki klasik iğne yardımı ile delme işleminin ardından kan alımı yapıp kan şekerini ölçen cihazlardır. İkinci tür cihazlar Freestyle Libre yöntemi ile kansız ölçüm yapmaktadır. Bu yeni teknolojiye sahip en iyi şeker ölçüm cihazı ve diyabet ölçüm cihazları oldukça tercih edilmektedir. Diyabet öncesi ve tip 2 diyabeti olan kişilerde acısız bir şekilde parmaktan kan aldırmaya gerek duymadan, şeker seviyelerini daha sık kontrol etme imkânı sağlamaktadır.

Şeker Ölçüm Cihazı Kullanmanın Faydaları Nelerdir

Şeker Ölçüm Cihazı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Diyabet hastaları şeker ölçüm cihazı kullanarak ani yükselme ve düşme durumlarını fark ederek, kimseye bağlı kalmadan sağlık durumunu takip edebilmektedirler. Hastanın hastalığı üzerindeki kontrolünü sağlarken düzenli kontrol ile yeni başlanan ilaç ve diyet gibi tedavi yollarının diyabet durumuna etki edip etmediği takip edilebilir.

En İyi Şeker Ölçüm Cihazı Markaları

Piyasanın en çok satılan ve kullanıcılarından yüksek puanlar alan şeker ölçüm cihazlarını sizin için derleyip en iyi şeker ölçüm cihazı hangisi bu sorunun cevabını aradık, buyurun listemiz.

Accu Check Active Şeker Ölçüm Cihazı

Accu Chek Active Şeker Ölçüm Cihazı

Accu Check Active şeker ölçüm cihazı ile sadece 5 saniye gibi kısa bir sürede şeker ölçümünüzü gerçekleştirebilirsiniz.  Otomatik açma kapama sistemine sahip akıllı cihaz tam 200 ölçüm sonucunu kaydedebilen bir hafızaya sahip. Bu da birçok kişinin almasında büyük bir etken. Aynı zamanda hafızasında bulunan kayıtlı bilgileri bilgisayara aktarıp saklayabilirsiniz. Bu cihazla aynı zamanda 7 ve 14 günlük ortalama kan şekeri ölçümünüzü de kolaylıkla yapabilirsiniz. Accu Check Active şeker ölçüm cihazının fiyatı 170 TL civarındadır.

Beurer GL 50 Evo

Beurer GL 50 Evo

Listemizin ikinci sırasında Beurer GL 50 şeker ölçüm cihazı yer almaktadır. Yalnızca 5 saniyede kan testinizi ölçebilirsiniz. Bu cihaz da tam 480 ölçümü hafızasında kaydedebilmektedir. Bu cihazla ise 7, 14, 30 ve 90 günlük ortalama kan şekeri ölçümünüzü yapabilirsiniz. Şarj edilebilir pilleri ile uzun süreli kullanıma olanak sağlamaktadır.

Contour TS

Contour TS

Contour TS, az miktarda kan numunesine ihtiyaç duymakta olup diğer cihazlar gibi 5 saniye gibi kısa bir sürede sonuç verir. Aynı zamanda 250 sonuç için hafızası bulunmaktadır. Kan şekeri ölçüm cihazının en doğru sonuçları vermesi için aynı marka test striplerini kullanmanızda fayda vardır.

Freestyle Libre

Freestyle Libre

Kansız şeker ölçüm cihazları arasında bulunan Freestyle Libre, Flash glukoz takip sistemi olarak da adlandırılıyor. Kolunuzun arka üst kısmına uygulanan bir sensör sayesinde şeker değerinizi takip edebiliyorsunuz. Aynı zamanda son 8 saatlik şeker geçmişinizi de görüntüleme imkanı sunmaktadır. Freestyle Libre, kolunuzdaki sensörün okuyucuya okutulması sayesinde sonuç veriyor. Ürünün mobil uygulaması ile şeker ölçümlerinizi yapabiliyorsunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.