En İyi Sivilce Kremi ve Sivilce Tedavisi

0
256
en iyi sivilce kremi

En İyi Sivilce Kremi

Muhakkak her insan hayatının bir döneminde cilt sorunlarını yaşamıştır. Cilt sorunları arasında da ilk sırada sivilce problemi gelmektedir ve özellikle sivilceler, ergenlik dönemlerinin en büyük sorunlarından biridir. Ancak sivilce, sadece ergenlik dönemine has bir sorun değildir. Beslenme tarzı, yanlış kozmetik ürünler, genetik yapı, sağlıksız bir hayat ve de modern şehir hayatının gereği olan çevre kirliliği de sivilce oluşumuna neden olan sebepler arasında gösterilmektedir.  Sivilce sorunu olanların ilk başvurduğu yöntem ise doğal yöntemler olmaktadır ancak bununla da her zaman istenilen sonuç alınamamaktadır. Buna bağlı olarak da ilaç kullanımı mecbur hale gelmektedir çünkü erken tedavi edilmeyen sivilceler daha büyük rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir. Bu noktada özellikle en iyi sivilce kremi ön plana çıkmaktadır.

Sivilce sorunu kişinin öz güvenini sarsan bir durumdur ve hayatımızı olumsuz yönde etkileyerek asosyal bir duruma sebep olabilmektedir. Şu anda ülkemizde eczaneler ve internet ortamında birbirinden farklı sivilce kremleri satılmaktadır. Bu kremler mevcut sivilcelerin tedavi edilmesi ve sivilceye neden olan etkenlerin ortadan kaldırılmasını sağlar. İşte bu çalışmamızda sizler için en iyi sivilce kremi hangisidir sorusuna cevap bulup sivilce sorunlarınıza yardımcı olmayı amaçlamaktayız.

Sivilce Neden Oluşmaktadır?

Sivilce Neden Oluşmaktadır?

Öncelikli olarak sivilce oluşumu tek bir nedene bağlı olamamaktadır. Birçok nedenden oluşabilmekte olup bu nedenlerin başında ise genetik, çevre kirliliği, beslenme, stres ve hormonlarımız gelmektedir. Sivilce oluşumuna etki eden hormon ise her iki cinste de testosteron hormonu olmaktadır. Bazen sivilceler testosteron hormonu fazlalığı nedeniyle oluşurken bazen de yağ hücrelerimizin testosterona yanıtı sebebiyle olmaktadır. 

Ebeveynlerimizden birinde de sivilce sorunu olması genetik olarak bizde de olabilmesine sebep olmaktadır. Diğer bir deyişle anne ya da babanın birinde akne görülmesi çocuklarında akne ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca yanlış kullanılan kozmetik ürünler günümüzde sivilce problemi nedenleri arasındadır. Ayrıca böbrek yetmezliği neticesinde sivilce sorunu da yaşayabiliriz. Bu etkenler sebebiyle sivilce problemlerini görmemezlikten gelmeyerek sadece kozmetik sorun olarak kabul edilmeyip nedeni araştırılmalı ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kimi ilaçların özellikle hormon ilaçlarının akne artırıcı özelliği vardır. Bazı vakalarda cildin aşırı yağlı olması esas faktördür. Kalitesiz kozmetik ürünler, aşırı yağlı besinler akneyi artırabilirler. Aknenin yoğunluğu sonbahar ve kış mevsiminde de artış gösterebilir.

Sivilce Türleri Nelerdir?

Elbette cildimiz için büyük bir sorun olan akneler, kendi içlerinde de belirli türlere ayrılmaktadır. Bunları genel olarak iltihaplı ve iltihapsız akneler olarak ikiye ayırabiliriz.  Ancak İltihaplı ve iltihapsız akneler de kendi içinde farklı şekillerde sınıflandırılmaktadır. Öncelikle iltihaplı akne türlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Nodül: Şişliğin ve kırmızılığın görüldüğü derin sivilce türüdür,
  • Papül: Kabarıklık ve kırmızılığın görüldüğü sivilce türüdür,
  • Püstül: Kabarık ve içi iltihaplı görünen sivilce türüdür.

İltihapsız akne türlerini sıralamak gerekirse;

  • İltihapsız ve kist şeklinde görünen sivilce türü,
  • Siyah nokta şeklinde görünen sivilce türü,
  • Beyaz yağ bezesi şeklinde görünen sivilce türü olmak üzere her iki grubu da üçe ayırmak mümkündür.
Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sivilce tedavisinde nedenlerine bağlı olarak birçok yöntem kullanılmaktadır. Bunlar antibiyotik tedavisi, cildin sebum dengesinin sağlanması için etkili cilt temizliği, yağ bezlerinin aktivitesini baskılamak ve yeni komedon oluşumunu önlemek içinde ilaçlar, krem ya da oral olarak kullanılabilmektedir. Tedavi edilmeyen sivilceler skar, yani iz yaratarak hem kozmetik hem de ruhsal sorunlara yol açabilir. Sivilce izlerinin giderilmesi için kimyasal peeling, mikrodermabrazyon, dermaroller ve lazer peeling kullanılarak giderilebilir.

En İyi Sivilce Kremi Listesi

Öncelikle belirtmeliyiz ki burada hakkında bilgi verdiğimiz sivilce kremlerinin içerikleri farklı olmakta olup farklı nedenlerden oluşan sivilcelere çözüm olabilmektedir bu bağlamda mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanmaya sağlığınız için özen gösterirken, kremleri reçete ile eczanelerden temin etmeyi tercih ediniz.

Acnelyse Sivilce Kremi

Acnelyse Krem

Özellikle beyaz yağ bezesi şeklinde görünen sivilce tedavisinde etkili bir merhemdir. İçerisinde bulunan A vitamini sebebiyle, cildin üst tabakasındaki epidermis hücrelerini yenileyerek derideki sivilce problemini ortadan kaldırır. Tercihen gün aşırı kullanımı ve özellikle yüze ince bir tabaka halinde uygulanması, yanıklardan ve soyulmalardan korunmak için günlük kullanım yerine tercih edilmesi gereken şekildir.

Clindoxyl Jel

Clindoxyl Jel

Sivilcelere karşı kullanabileceğiniz en iyi sivilce kremi olduğunu söyleyebiliriz. Sivilce oluşumuna sebep olan bakteriler ile çok iyi şekilde savaşmaktadır. Yazın hariç olmak kaydıyla diğer mevsimlerde başlanılıp kullanılması tavsiye edilir. Ortalama 2 ile 3 ay gibi sürede sonuç almanız beklenmektedir. Yan etkileri ise kızarıklık, hafif kaşıntı, hassasiyet, yanma hissi olabilir. Bu yüzden herhangi bir kremi ya da ilacı kullanmadan önce lütfen doktorunuza ya da en yakın eczacınıza danışın.

Aknilox Jel

Aknilox Jel

Aknlox jel, sivilce tedavisinde yüksek bir memnuniyet oranına sahiptir. Ergenlik dönemi sivilceleri üzerinde daha etkili olan bu krem antibiyotik içeriklidir. Sivilcelerin durumuna göre %2 ya da %4 oranlarında etken madde olan ilaç kullanılabilir. Elbette olası yan etki görünmesi muhtemeldir. Yan etkiler arasında en çok karşılaşılanı ise tahriş, kaşıntı ve kızarıklıktır. Yan etkilerin durumuna göre kullanıma devam edilip edilmeyeceğine karar verilir.

İmex Sivilce Kremi

İmex Sivilce Kremi

En iyi sivilce kremi listemizin bir sonraki üyesi İmex Krem, ciltteki sebumu azaltarak, sivilce tedavisinde etkin görev görmektedir. Bu nedenle en iyi sivilce kremlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. 2 ile 4 ay gibi bir süre içerisinde orta dirençli akne sorununu tamamen ortadan kaldırma özelliğine sahiptir.

Madecassol Krem

Madecassol Krem

Bayer ilaç firması tarafından üretilen Madecassol Krem, mucize özellikli bir kremdir. Sadece sivilce için değil birçok cilt sorununda başarılı sonuçlar vermektedir. Madecassol Krem aynı zamanda cildi yenileme özelliğine sahiptir. Bundan dolayı da kullanım sonunda müthiş bir cilde kavuşabileceksiniz. İçeriği çok başarılı olduğu için kısa sürede sonuç almanız olasıdır.

Nadixa Krem

Nadixa Krem

Ciltte oluşan iltihaplı sivilceler için çok etkili olup, antibiyotik özelliğine de sahip bir kremdir. Sadece sivilce sorununu gidermekle kalmayıp, cildi pürüzsüzleştirip sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Ayrıca iltihaplı olmayan siyah noktaları da giderir. Kısa sürede etkili olan bu kremi kullanıp memnun olanların sayısı oldukça fazladır. Cilt uygun şekilde temizlendikten sonra ince bir tabaka halinde krem sürülerek uygulanır.

Benzamycin Jel

Benzamycin Jel

Hazırlanması ve kokusu ile biraz farklı bir ilaçtır. Karışımın doğru bir şekilde oluşturulması gerekir, bunu da bir eczacıdan yardım almanız önerilir. Bu kremi cildinizi temizlemeden kullanmamalısınız. İçeriğindeki benzoil peroksit erotrimisin maddesi sayesinde sivilce problemini çözmektedir.

Eritretin Sivilce Kremi

Eritretin Sivilce Kremi

Bazı ilaçların içerisinde de bu kremin etken maddesi bulunmaktadır. Etken maddesi çok etkili ve sonuç alınan bir maddedir. Cildi soyma özelliği de bulunmaktadır. Dolayısıyla cildi soyduğu için deriyi yenileme özelliğine sahiptir. Hekim tavsiyelerine uyulmalıdır ve günde üç kereden fazla uygulanmamalıdır.

Tretin Sivilce Kremi

Tretin Sivilce Kremi

Dermatologların liste başı kremlerinden birisidir. Akne, leke, siyah nokta gibi sorunların hepsine çözüm sunan bir krem olma niteliği taşımaktadır. Ayrıca cildi besleme özelliği de vardır. Gözenekleri sıklaştırarak cilde daha düzgün bir görünüm verir.

Fucidin Sivilce Kremi

Fucidin Sivilce Kremi

Etken maddesi fusidik asit olan antibiyotik özellikli bir krem olmaktadır. İltihaplı olan sivilceleri hemen kurutur ve sonuç verir. Anti bakteriyel özelliği sayesinde de güzel sonuçlar elde edeceksiniz. Yıllardır kullanılan güzel geri dönüşleri olan bir kremdir. Bu etkili sivilce kremi doktor reçetesi ile satılmaktadır. Ayrıca kıl kökü iltihaplarına da iyi gelmesi açısından, bacaklarda, bikini bölgesi çevresinde ve vücudun tüylü bölümlerinde çıkan sivilceleri tedavi etmede de ekstradan etkilidir. Cilt lekelerine de iyi geldiği söylenmektedir.

Değerli okurlarımız, sizlere daha önce hazırladığımız Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer adlı yazımızı da okumanızı öneririz. Tekrar hatırlatırız ki hiç bir ilaç ya da kremi doktora danışmadan kullanmayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.