En İyi Tansiyon İlaçları İsimleri Hangileri?

0
37
En İyi Tansiyon İlaçları İsimleri

En İyi Tansiyon İlaçları İsimleri ve Önemi

Tansiyon hastalığına bağlı rahatsızlıklar, günümüzde hemen hemen her 100 insanın 90’ında görülmektedir. Tansiyon ve tansiyona bağlı rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılan en iyi tansiyon ilaçları isimleri hangileri araştırdık. Sizlere bu listemizi açıklamadan önce tansiyon hastalıkları belirtisi ve çeşitlerinden biraz bahsedelim.

Tansiyon Nedir?

Tansiyon Nedir?

Kalbimiz vücudumuza kanı pompalarken, damar duvarlarında bir basınç oluşturmaktadır. İşte bu kan basıncına tansiyon denilmektedir. Kan basıncı sayesinde hayati fonksiyonlarımız bir problem olmadan çalışmaya devam eder. Tansiyon denilince herkes küçük tansiyon ve büyük tansiyon kelimelerini de duymuştur. Kalbimiz vücudumuza kanı atarken bir güç kullanır. Kullanılan bu güce büyük tansiyon denilir. Yaşanan bu kan akışı sona erdikten sonra damarların içerisinde meydana gelen basınca da küçük tansiyon denilir.

Tansiyon değerlerinin olması gerekenden büyük olduğu zamanda hipertansiyon kavramı kullanılır. Bu olması gereken ideal değerler her insanda farklı olsa da büyük tansiyonun 120 ile 130 arasında olması beklenirken, küçük tansiyon ise 70 ile 90 arasında olmalıdır. Elbette çocuklar ve gençler için tansiyon değerleri düşük olabilir. Bu oldukça normal karşılanmaktadır. Şayet tansiyon değerleri olması gerekenden küçük olduğu zaman da tıp literatüründe hipotansiyon kavramı kullanılmaktadır.

Düşük tansiyon olan hipotansiyon şayet çok belirgin değilse pek sakınca göstermez. Hatta kişilerde kalp damar hastalıkları riskini azalttığı için pozitif kabul edilir. Eğer ani bir şekilde tansiyon düşmesi yaşarsanız, baş dönmesi, halsizlik ve baygınlık geçirebilirsiniz.

Hipertansiyon ise kişilerde bebeklik çağı dahil her yaşta görülebilmektedir. Yüksek tansiyonun oluşmasının sebepleri ise aşırı tuz tüketimi, obezite, şeker hastalığı ve genetik rahatsızlıklar olarak belirtilebilmektedir.

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyonun ölçümünün yapılması için tansiyon aletleri vardır. Birbirinden çeşitli tansiyon aletleri ile tansiyon değerlerinizi ölçüp, takibini yapabilirsiniz. Bu tansiyon aletleri evinizde yoksa da en yakın sağlık kuruluşu ya da eczaneden tansiyon ölçümü yaptırabilirsiniz.

Hipertansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Tansiyon hastalıklarından hipertansiyon yani yüksek tansiyondan bahsederken hangi belirtileri gösterdiği çok önemlidir. Genel olarak bakıldığında ise bu hipertansiyon diyebileceğimiz spesifik bir belirtisi yoktur. Bu esas sebepten ötürü hipertansiyon halk arasında sessiz katil olarak bilinir. Yine de hipertansiyonun belirtisi olarak niteleyebileceğimiz bazı etkiler de yok değildir. Eğer enseden yükselen bir baş ağrınız varsa, kafanızda ve kulaklarınızda bir basınç hissediyorsanız ya da mide bulantısı şikayetiniz varsa, hipertansiyon riskiniz de var demektir. Ancak belirttiğimiz gibi birçok tansiyon hastasının hiçbir belirtisi olmaz. Hipertansiyon bu kişilerde rastgele bir şekilde belirlenir. Genelde farklı rahatsızlıklardan ötürü doktora giden hastalarda bu tanı konulmaktadır.

Hipertansiyon bu kadar sessiz iken etkileri ise gerçekten hayati olabilmektedir. Aniden kontrolsüz bir şekilde yükselen hipertansiyon kalp ve böbrek olmak üzere daha birçok organa ciddi zararlar verebilmektedir. Hatta ani gelişen ataklar yüzünden kişilerde inme ya da beyin kanaması dahi görülebilmektedir.

Hipertansiyon tedavisi nasıl yapılır?

Eğer birkaç şikayetten ötürü doktora gittiyseniz ve hipertansiyon hastası olduğunuzu öğrendiyseniz hayatınızda bazı değişikliklere gitmenizin tam vaktidir. Çünkü hipertansiyon tedavisinde ilaç kullanımına ek olarak yaşam tarzınızdaki değişiklikler de oldukça önemlidir. Fazla kilolu iseniz ideal kiloda olmanız gerekir. Aynı zamanda artık tehlikeli beyazlardan birisi olan tuzu hayatınızdan çıkarmalısınız ve daima düzenli egzersiz yapmalısınız. Biz bu yazımızda sizlere tansiyon ilaçlarından sadece bilgi verme amaçlı bahsedeceğiz. Bir uzman doktorun kontrolü olmadan bu ilaçları kesinlikle kullanmamalısınız.

Tansiyon İlaçları Zararlı Mıdır? Bağımlılık Yapar Mı?

Tansiyon İlaçları Zararlı Mıdır? Bağımlılık Yapar Mı?

Tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların, insanlarda bir bağımlılık ortaya çıkartıp çıkartmadığı en merak edilen konuların başında gelmektedir. Akademik araştırmalar çerçevesinde tansiyon hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçların bir bağımlılık yarattığı kanıtlanmamıştır. Ancak her ilaçta görüldüğü gibi bazı hastalarda belirli yan etkilerin görülmesi oldukça normaldir. Bu nedenden ötürü doktor kontrolü harici bir tansiyon ilacı hatta hiçbir ilacı kullanmamalısınız. Hipertansiyon hastalığı kişisel tedaviyi gerektiren bir rahatsızlıktır. Çünkü her insanın göstermiş olduğu belirtiler ve her insanın yaşam standardı farklıdır.

Tansiyonu Düzenleyici Besinler Nelerdir?

Tansiyonu Düzenleyici Besinler Nelerdir?

Hipertansiyon rahatsızlığı için yaşamınızı yeniden düzenlemeniz gerektiğinizi daha önce belirtmiştik. Bu değişikliklerin içerisinde yeme ve içme alışkanlıklarınızda bulunmakta. Bu nedenden ötürü tansiyonunuzu düzenleyici ve dengeleyici besinler kullanmalısınız. Tansiyonunuzun doğal seyrinde olması için bu besinleri kullandığınız takdirde, sağlık risklerinizi en aza indirmiş olacaksınız. Fakat doktora görünmeden kendi kendinize tanı koyup bu şekilde yaşamamalı her zaman söylediğimiz gibi bir hekime mutlaka danışmalısınız. Gelin hep beraber tansiyonu dengeleyen yiyeceklere bir göz atalım.

 • Hipertansiyon için tüketilecek yiyeceklerin başında belki de muz gelmektedir. Bilindiği gibi muz potasyum bakımından en zengin yiyeceklerden biridir ve bu sayede tansiyonu düşürmeye yardımcı olmaktadır.
 • Bir diğer kullanabileceğiniz yiyeceklerden biri ise misket limonudur. Misket limonu en çok tavsiye edilen yiyeceklerdendir. Damarların genişlemesini sağlayarak yüksek olan tansiyonu düşürmeye yardımcı olmaktadır.
 • Üçüncü maddemizde pek çok kişi tarafından sevilmeyip, tercih edilmese de çok önemli bir yiyeceğimiz var. Bu yiyeceğimiz elbette kerevizin ta kendisi. Vücudu toksinlerden arındıran bir numaralı sebzedir. İçerdiği fotokimyasallar sayesinde yüksek tansiyonu dengeler.
 • Tüketildikten sonra meydana getirdiği ağız kokusundan ötürü pek tercih edilmese de sarımsak bir numaralı antibiyotik olarak bilinir. Sarımsak kolesterolü düşürerek tansiyonun dengelenmesinde fayda sağlar. En iyi faydalanma şekli ise çiğ olarak tüketilmesinden geçmektedir.
Hipertansiyon Tedavisinde Kullanılan En İyi Tansiyon İlaçları İsimleri

Hipertansiyon Tedavisinde Kullanılan En İyi Tansiyon İlaçları İsimleri

Tansiyon ilaçları, yüksek olan kan basıncını düşürerek kan basıncını dengeler. Elbette tansiyon tedavisinde kullanılan bu ilaçlar, hipertansiyon rahatsızlıkları için özel ilaçlardır. Yalnız hayat tarzınızı değiştirmeden bu ilaçları kullandığınız takdirde, bu ilaçlardan alacağınız fayda da çok düşük olacaktır. Hipertansiyon tedavisinde sıklıkla kullanılan en iyi tansiyon ilaçları isimleri şu şekildedir;

 1. ACCUZIDE 20 mg/12,5 mg 30 film tablet ilaç üreticisi Pfizer İlaç
 2. ADALAT CRONO 30 mg 20 kontrollü salım tableti ilaç üreticisi Bayer İlaç
 3. AMLODIS 10 mg 20 tablet ilaç üreticisi Sanofi ilaç
 4. AMLOHEX 10 mg 20 tablet ilaç üreticisi sandoz ilaç
 5. AMLOKARD 10 mg 30 tablet ilaç üreticisi Sanovel ilaç
 6. AMLOVAS 10 mg 20 tablet ilaç üreticisi Drogsan ilaç
 7. ARBESTA 150 mg 90 film tablet ilaç üreticisi Ali Raif İlaç Sanayi
 8. CARDOVOL 100 mg tablet (20 tablet) ilaç üreticisi World Medicine
 9. COZAAR 100 mg 28 tablet ilaç üreticisi Merck Sharp & Dohme İlaçları Ltd.Şti
 10. DESAL 40 mg 50 tablet ilaç üreticisi Biofarma İlaç Sanayi Ltd. Şti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.