Ayak Mantarı İçin En İyi Tırnak Mantarı İlaçları!

0
77
En İyi Tırnak Mantarı İlaçları

En İyi Tırnak Mantarı İlaçları 

En iyi tırnak mantarı ilaçları birçok insan için sorun olan tırnak mantarı tedavisinde kullanılmaktadır. Tırnak mantarı, birçok insanın muzdarip olduğu bir rahatsızlıktır. Tıptaki ismi onikomikoz olarak bilinir. Bir insanın el ve ayak tırnaklarının uç kısmının olduğu bölgede ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Beyaz veya sarı bir nokta olarak başlayan tırnak mantarı güncel tarih itibariyle insanların en çok şikayet ettiği mantar enfeksiyonu olarak bilinir. 

Tırnak mantarı enfeksiyonu zannedildiğinden çok daha ciddi bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği takdirde tırnak renginde solma, tırnağın kalınlaşması ve tırnağın kenarlarının parçalanması ya da dağılması gibi durumlara sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra, tek bir tırnakta görülebileceği gibi birden çok tırnağa da yayılabilir. Ayrıca, tırnaklarda bulunan mantar enfeksiyonunun genişlemesi halinde ortaya farklı sorunlar çıkar. Bir başka deyişle, enfeksiyon; ayak ile ayak parmakları arasındaki bölgeye sıçrar. Atlet veya sporcu ayağı adı verilen bu durum en kısa sürede tedavi edilmelidir. Sonuç olarak, tırnak mantarı; diyabet başta olmak üzere bağışıklık sistemini etkileyen rahatsızlıklara sahip kişilerde daha çok rastlanan bir sorundur. 

Tırnak Mantarı Neden Oluşur?

Tırnak Mantarının Neden Oluşur?

Türkiye’deki birçok insanın muzdarip olduğu tırnak mantarı enfeksiyonu; daha çok yaşlılarda görülür. Ancak, yine de her yaşta gelişme ihtimalinden bahsetmek gerekir. Çünkü, yaşlanmaya bağlı olarak, insanların tırnakları kırılgan ve kuru hale gelir. Tırnaklarda meydana gelen çatlaklar yüzünden mantarlar tırnağın altına veya ara katmanlarına girer. Ayrıca, ayaklarda kan dolaşımının azalması ve bireyin hali hazırda zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olması da mantar enfeksiyonunun oluşmasına katkı sağlar. 

Ayakta görülen mantarın tırnağa bulaşması da bu enfeksiyonun oluşmasına sebebiyet verir. Buna ek olarak, insanlar; başka birinden mantar enfeksiyonu kapabilirler. Ayak mantarının ortaya çıkmasının farklı sebepleri de vardır. Bu noktada, 50 ve üzeri yaştakiler, kan dolaşımı yavaşlayan bireyler, tırnakları yavaş büyüyenler, ayağı normalden daha çok terleyenler, nemli ortak alanlarda çıplak ayakla yürüyenler, diyabet ve sedef hastalığı gibi hastalıklardan muzdarip olanlar; tırnak mantarı gibi ciddi bir sorunla yüzleşebilirler. 

Tırnak Mantarı Nasıl Engellenir? 

Her şeyden önce, kişinin el ve ayaklarını düzenli olarak yıkaması gerekir. Bilhassa enfekte olmuş bir tırnağa dokunan bireylerin vakit kaybetmeden ellerini yıkaması şarttır. Ayrıca, tırnaklar yıkandıktan sonra nemlendirilmelidir. Bunun yanı sıra, tırnakların düz ve düzgün bir şekilde kesilmesi gerekir. Kenarlarının bir törpü ile düzeltilmesi gerekli olan bir diğer husustur. Tırnak makasları; her kullanımdan sonra kesinlikle dezenfekte edilmelidir. 

Tırnak mantarı sorunu ile karşılaşmak istemeyen kişilerin çoraplarını sık sık değiştirmesi şarttır. Ayrıca, ter emici çorap giyilmelidir. Terlemeye yol açmayan, rahat hava dolaşımına izin veren ayakkabılardan yana seçim yapılmalıdır. 

Hangi Tırnak Mantarı İlaçları Kullanılmalıdır?

Hangi Tırnak Mantarı İlaçları Kullanılmalıdır? 

Tırnak mantarı probleminden dolayı doktora gidenlere doktor tarafından birtakım ilaçlar önerilir. Bu ilaçların başında Ciclopirox (Penlac) adı verilen bir antifungal tırnak cilası gelir. Enfekte olmuş kısma günde bir defa uygulanmalıdır. Yedi günün ardından söz konusu bölge temizlenerek yeni bir uygulamaya başlanmalıdır. Söz konusu ilacın en az bir yıl boyunca kullanılması tavsiye edilir. 

En iyi tırnak mantarı ilaçları arasında Terbinafin (Lamisil) ve Itrakonazol (Sporanox) ilaçlarının olduğunu söylemek gerekir. Bu iki ilaç sayesinde bilhassa yeni bir tırnağın enfekte olmasının önüne geçilir. Ayrıca, hali hazırda enfekte olmuş kısımları yenileyen nitelikleri de vardır. 

Yukarıdaki ilaçların en az altı en çok 12 hafta kullanılması gerekir. Fakat, tırnağın tamamen iyileşmesi beklenenden daha uzun sürebilir. Uzmanlar; tırnak enfeksiyonunun ilaç kullanımının ardından ortalama dört ay içerisinde ortadan kalkacağını iddia ederler. Bunun yanı sıra, yukarıdaki ilaçların tek başına değil de beraber kullanılması gerekir. Bu sayede, ilaç kullanımından daha çok verim alınır. Tırnak mantarına iyi gelen ilaçların deri döküntüsü veya karaciğer hasarı gibi yan etkileri olabilir. 

Tırnak Mantarı Kremleri

Tırnak Mantarı Kremleri

En iyi tırnak mantarı ilaçları arasında tırnak mantarı kremi de vardır. Doktorlar tarafından reçete edilen bu krem; sert tırnak yüzeyinden mantarın içine kadar girebilir. Söz konusu kremlerden birisi de Excilor’dur. Bu ürün; tüm tırnak yüzeyini kaplayacak şekilde sürülmelidir. Günde iki kez uygulanması tavsiye edilir. Ayrıca, en az üç ay kullanıldığı takdirde verimli sonuç alınır. Buna ek olarak, ayak parmaklarına uygulandıktan sonra çorap ya da ayakkabı giymek için bir süre beklenmelidir. Düzenli kullanıldığı takdirde tırnak mantarının iyileşmesini sağlar. 

Popüler ilaç seçeneklerinden birisi de Nibulen tırnak cilasıdır. Bu ürün; mantarların cilt üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engeller. Ancak, kullanımı zannedildiği gibi basit değildir. Her şeyden önce, ilk bir aylık süreçte her iki günde bir kullanılması gerekir. İnce bir tabaka halinde tırnağa sürülmelidir. İkinci ay ile beraber haftada iki kez hastalıklı tırnağa uygulanmalıdır. Üçüncü ayda ise yalnızca haftada bir kez uygulanmalıdır. 

Tırnak mantarı cilası son derece faydalı bir ürün olsa da bu ürünü kullanmak isteyenlerin öncesinde tırnaklarını iyice kesip törpülemesi gerekir. Ayrıca, cila; haftada bir defa alkollü mendil ile temizlenmelidir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.