En İyi Vajinal Mantar İlacı ve Vajinal Mantar Tedavisi

0
241
En İyi Vajinal Mantar İlacı

En İyi Vajinal Mantar İlacı

Vajinal mantar enfeksiyonu her kadının hayatta bir kere de olsa yaşadığı sorunlardan birisidir. Bu nedenle kadınlar sıklıkla karşılaştığı vajinal mantar sorununun nasıl giderileceğini bilmek isterler. Vajinal mantar rahatsızlığı, mantar, parazit veya bakteri enfeksiyonlarına bağlı olarak meydana gelirler. Bazı durumlarda da bu etkenlerin ikisi ya da hepsi birlikte enfeksiyon yaratabilmektedir. En sık gözüken belirtileri ise vajinal akıntı ve vajinal kaşıntıdır. Bu yazımızda vajinal mantarla ilgili detaylı bilgiler ile en iyi vajinal mantar ilacı nedir bu sorunun cevabını vereceğiz.

Vajinal Mantar Nedir?

Vajinal Mantar Nedir?

Genellikle yaz aylarının gelmesiyle sıklıkla ortaya çıkan vajinal mantar, akıntı, kaşıntı ve yanma problemlerine sebep olan bir rahatsızlık olmaktadır. Sarı renkli olmakta olup belirtileri arasında genital bölgede ciddi kaşıntı ve yanmalar öne çıkmaktadır. Genel olarak sağlıklı bir kadında da vajinal bölgede mantar ve bakteri olması oldukça doğal bir durumdur.

Vajinal Mantarın Belirtileri Nelerdir?

Vajinal Mantarın Belirtileri Nelerdir?

Vajinal mantar oluşumunun en önemli etkeni vajinal bölgenin ıslak ve nemli kalmasından kaynaklanmaktadır. Bazı rahatsızlıkların etkisiyle de vajinal mantar gözükebilmektedir. Bu rahatsızlıklar ve nedenler arasında şeker hastalığı, gebelik ve antibiyotik kullanımı önde gelmektedir. Ayrıca günlük yaşamda kadınların çokça tercih ettiği dar pantolonlar ve taytlar ile sentetik yapıdaki iç çamaşırları vajinal bölgenin havasız kalmasına sebep olup vajinal mantar oluşumuna neden olmaktadır.

Vajinal mantar rahatsızlığında kadınların en çok ve sıklıkla karşılaştığı belirti vajinal kaşıntı ve yanmadır. Bu kaşıntı normal bir kaşıntıdan daha şiddetli olmakta olup hastanın dayanamayacağı duruma gelebilir ve bu noktada kadınlar çoğunlukta doktora başvururlar. Ayrıca kokusu olmayan beyazdan sarıya çalar renkli bir akıntı vajinal mantar belirtileri arasında olmaktadır. Vajinal mantar rahatsızlığı yaşayan kadınlar cinsel birliktelik esnasında acı hissederken tuvalete çıkma sırasında da yanma yaşamaktadırlar.

Vajinal mantarın belirtileri arasında bulunan nedenler şu şekilde olmaktadır.

 • Sürekli olarak günlük ped kullanımı vajinanın hava alımını engelleyerek vajinal mantar oluşumuna neden olmaktadır.
 • Pamuk esaslı olmayan sentetik naylon iç çamaşırları da hava alımını azalttığı sebebiyle vajinal mantar riskini arttırır.
 • Geçirmiş olduğumuz bir rahatsızlık sonrası vücut direncimizin düşmesi vajinal mantar nedenleri arasındadır.
 • Doğum kontrol hapları vajinal bölgede yaşayan bakterilerin ölümüne neden olurken bu ölümler nedeniyle mantar oluşumunu da tetiklemektedir.
 • Doğum kontrol yöntemi olarak kadınların taktırdığı spiral de vajinal mantarın oluşumuna neden olmaktadır.
 • Vücut oranımızdan fazla şekilde kilo alınması da bir diğer vajinal mantar oluşum nedenleri arasındadır.

Vajinal mantarın oluşumunu önlemek ve oluşan mantar enfeksiyonu önlemek için bunları yerine getirmeniz sizler için çok faydalı olacaktır.

 • Vajinal bölgenin ıslak kalmamasına itina gösterin,
 • Her zaman pamuklu iç çamaşırları tercih edin
 • Vajinal bölgenizin temizliği amaçlı kozmetik kimyasal ürünler kullanmayıp doğal ürünlere yönelin,
 • Sadece vajinal bölge temizliği için özel olan sabunları tercih edin,
 • Yaz aylarında plajlarda ıslak mayonun kesinlikle üzerinizde kurumasına izin vermeyin,
 • Deniz ve havuz sonrası mutlaka duş alıp klordan arınmayı unutmayın.

Vajinal Mantar Tedavisi

Vajinal mantar tedavisi sırasında özel sabunlar kullanmak da mantarın tekrardan oluşmaması için gereklidir. Bu sabunlar vajinal bölgedeki floranın dengesi korunacaktır ve vajinal mantar oluşumuna izin vermeyecektir. Ayrıca vajinal mantar rahatsızlığı hızlı oluşuğu gibi hızlıda gitmekte olduğu bilinmektedir. Vajinal mantar rahatsızlığının tedavisi basittir. Oral yoldan kullanılan ilaçların ve de kremlerin faydası çok hızlı görülmektedir. Ancak önemli nokta mantarın tekrardan kısa sürede oluşmasıdır. Bu aşamada vajinal bölgedeki floranın dengesi sağlamak en önemli gereksinim olacaktır. Yaz aylarında görülmesinin temel nedeni vajinanın nemli kalması ve floranın yapısının bozulmasıdır. Bunun için yaz aylarında denize ve de havuza girdiğimizde yukarıda bahsettiğimiz önlemler alarak vajinal mantar oluşumuna karşı kendimizi koruyabiliriz. Vajinal sprey, parfüm katkılı ped ve tampon, ilişkide parfüm katkılı prezervatif kullanımı gibi alerji yapabilecek uygulamalardan vazgeçmek yerinde olacaktır.

En İyi Vajinal Mantar İlacı Listesi

Vajinal mantar rahatsızlığı yaşayan kadınlar için en iyi vajinal mantar ilaçlarını listeledik, vajinal mantar tedavisinde kullanılan ilaçlar;

vajinal mantar ilacı Flucan 150 Mg

Flucan 150 Mg

Flucan, antifungal adı verilen ve mantar hastalıklarına karşı kullanılan bir grup ilaçtan biridir. Etkin madde flukonazoldür. Flucan, mayalar dâhil mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Mantar enfeksiyonlarının en yaygın nedeni, Candida adı verilen bir mayadır. Bu ilacı doktorunuz vajinal pamukçuk, vajinada veya peniste enfeksiyon için size verecektir

vajinal mantar ilacı Travazol Krem

Travazol Krem

Vajinal mantar rahatsızlıklarında kullanılan bir diğer ilaç, Travazol kremdir. Travazol krem genellikle egzama, kızarıklık, kaşıntı gibi durumlarda kullanılmaktadır. Cildinizde oluşan mantar ve bakteri rahatsızlıklarında kullanılabilmektedir. Ancak doktor tarafında önerilmedikçe kendi başınıza kullanmayınız aksi takdirde içerdiği bazı etken maddelere alerji gösterebilirsiniz. Dolayısıyla tedavinizin daha da kötüye gitmesine sebep olabilirsiniz.

Diflucan

Diflucan

Diflucan ilacı da vajinal mantar tedavisinde kullanılan bir diğer ilaç olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple doktorunuz, ağızdan alınan tek dozluk mantar önleyici ilaç olan Diflucan ilacı reçete edebilir. İlk 12-24 saat içinde rahatlama görülmesi beklenir. Bu, mantar enfeksiyonunun en çabuk ve en etkili tedavilerinden birisidir.

Gyno Lomexin

Gyno Lomexin

En iyi vajinal mantar ilaçları listemizin bir diğer ilacı Gyno Lomexin fitildir. Vajinal enfeksiyon için en yaygın kullanılan ilaçlar arasında Gyno Lomexin yer almaktadır. 600 mg olarak piyasaya sürülen bu ilaç, yaklaşık olarak 5 gün içinde tamamen vajinal enfeksiyonu da ortadan kaldırabilmektedir. Uzman hekim tavsiyesi olmadan bu ilaç kesinlikle alınmamalı ve kullanımı da gerçekleştirilmemelidir. Gyno Lomexin Fitil Nasıl Kullanılır adlı yazımızdan, Gyno Lomexin hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Gyno Max

Gyno Max

Sabah ve akşam olacak şekilde kullanılan Gyno Max ilaç, kısa zamanda sonuç vermekte ve mantarın iyileşmesini de sağlamaktadır. Önemle hatırlatmak gerekir ki, hamileler bu ilacı sadece uzman kontrolünde kullanabilmektedir. Aynı zamanda doktorunuza danışmadan kesinlikle herhangi bir ilacı kullanmaya başlamayın.

Mixovul Fitil

Mixovul Fitil

Bir başka fitil ilaç olarak karşımıza çıkan en iyi vajinal mantar ilacı Mixovul’dur. Tamamen fitil niteliği taşıyan bu ilaç vajinanın içine itilmekte ve erimesi beklenmektedir. Sabah ve akşam kullanılan bu ilaç vajinal mantarın tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Gyno Travogen

Gyno Travogen

Bayer firmasının üretimi olan ilaç vajinal mantar ve pozitif bakteri enfeksiyonları tedavisinde kullanılmaktadır. Doz alımı uykudan önce 2 tablet şeklinde uygulanır. Ayrıca eşin korunması amaçlı travongen kremde önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.