En Keskin Balgam Söktürücü İlaç

0
268
en keskin balgam söktürücü ilaç

En Keskin Balgam Söktürücü İlaç

Balgam, akciğerlerde ve alt solunum yollarında üretilen bir mukus türüdür. Bir kişi akut olarak hasta olduğunda, grip ya da soğuk algınlıklarında balgam en belirgin belirtilerdendir. Balgam, bir kişi iyi olsa bile, vücudun belirli bölgelerinde koruyucu bir katman oluşturur ve bu alanların kurumasını önler.  Virüsler ve bakteriler de dahil olmak üzere balgam vücudu istilacılara karşı savunmaya yardımcı olur. En keskin balgam söktürücü ilaç için bir değil birçok alternatif mevcuttur.

Sağlıklı bir vücut az miktarda balgama ihtiyaç duysa da hastalık gibi durumlarda artan balgam salgısı kişiye çok fazla rahatsızlık verebilir. Balgam aşağıdakilerden dolayı oluşabilir:

 • Soğuk algınlığı veya grip gibi enfeksiyonlar
 • Alerjiler
 • Burun, boğaz veya akciğerlerde tahriş
 • Gastroözofageal reflü gibi sindirim hastalıkları
 • Sigara ve tütün ürünleri
 • Pnömoni, akciğer kanseri, kistik fibroz veya kronik obstrüktif gibi akciğer hastalıkları
balgamdan nasıl kurtulunur

Balgamdan Nasıl Kurtulunur?

Sıvı tüketmek, başınızı yüksekte tutmak ve burun spreyleri kullanmak balgamdan kurtulmanızı sağlayabilir. Birkaç günlük yapacağınız işlemlerle, aşırı balgamın giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Balgamdan Kurtulmak İçin Yapabileceğiniz Etkili 10 Yöntem

 1. Kuru hava, burnu ve boğazı tahriş ederek yağlayıcı olarak daha fazla balgam oluşmasına neden olur. Yatak odasına nemlendirici yerleştirmek daha iyi uykuyu teşvik edebilir, burnu temiz tutar ve boğaz ağrısını önler.
 2. Balgamın seyrelmesi için vücudun nemli kalması gerekir. Bir kişi soğuk algınlığına yakalandığında, ekstra sıvı tüketmek balgamı seyreltebilir ve sinüslerin boşalmasına yardımcı olabilir. Mevsimsel alerjisi olan kişiler ayrıca sıvı tüketmenin tıkanıklığı önlemeye yardımcı olduğunu görebilir.
 3. Bu, vurucu bir sinüs baş ağrısı için yatıştırıcı bir yöntem olabilir. Nemli bir bezle solumak, nemi burun ve boğaza geri döndürmenin hızlı bir yoludur. Isı, ağrıyı ve baskıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.
 4. Balgam birikimi özellikle rahatsız edici olduğunda, birkaç yastıkla desteklenmiş boyun, uykuya yardımcı olabilir. Düz uzanmak rahatsızlığı artırabilir, çünkü sanki boğazın arkasında balgam toplanıyormuş gibi hissedebilir.
 5. Sıkışan, balgam dolu bir öksürük yaşarken kendini tutmamak en iyisidir. Bununla birlikte, öksürük vücudun salgıları akciğerlerden ve boğazdan uzak tutmanın yoludur. Hiç değilse, öksürük şuruplarını az miktarda kullanın.
 6. Balgam akciğerlerden boğaza yükseldiğinde, vücut muhtemelen onu çıkarmaya çalışıyordur. Tükürmek onu yutmaktan daha sağlıklıdır. Tuzlu bir burun spreyi veya durulama, balgamın temizlenmesine yardımcı olabilir.
 7. Bir salin spreyi, burun ve sinüslerden balgam ve alerjenleri temizleyebilir. Sadece sodyum klorür içeren steril spreyler olup olmadığına bakın ve steril veya damıtılmış su kullandığınızdan emin olun.
 8. Bu, tahriş olmuş bir boğazı rahatlatabilir ve kalıntı mukusu temizlemeye yardımcı olabilir. Bir bardak ılık suda bir çay kaşığı tuz günde birkaç kez gargara edilebilir.
 9. Okaliptüs ürünleri yıllardır öksürükleri bastırmak ve balgamı azaltmak için kullanılır. Genellikle doğrudan göğse uygulanır. Burnu temizlemek için bir difüzöre veya ılık bir banyoya birkaç damla okaliptüs yağı da eklenebilir.
 10. Sigara içmek ve ikincil duman, vücudun daha fazla balgam üretmesine neden olur.

Balgamdan kurtulmanın başka yolları da mevcuttur. Balgama neden olan bazı koşulların giderilmesi, uygun ilaç kullanımı vs. balgam ile yapılan savaşta çok etkili olmaktadır.

Balgam Sorununa Etkili Diğer Yöntemler

 • Salgıları kuruturken ve burun akıntısını hafifletirken, dekonjestanlar balgamdan kurtulmayı zorlaştırabilir.
 • Balgam söktürücü olarak bilinen ilaçlar, mukus ve balgamın incelmesine yardımcı olarak öksürme veya havaya uçmalarını kolaylaştırır. Bununla birlikte, bu ilaçların dekonjestan içermediğinden emin olun.
 • Mevsimsel alerjiler burun akıntısı veya tıkanıklığı, ayrıca aşırı balgama yol açabilir.
 • Kimyasallar, kokular ve kirlilik burun, boğaz ve alt solunum yollarını tahriş edebilir. Bu vücudun daha fazla balgam üretmesine neden olur.
 • Bazı gıdalar mevsimsel alerjileri taklit eden reaksiyonlara neden olabilir. Burun akmasına ve boğazın kaşınmasına neden olarak aşırı balgama neden olabilirler. Bünyenizde balgamda artışı tetikleyen yiyeceklerin kaydını tutun.
 • Her iki madde de aşırı tüketildiğinde dehidrasyona neden olur. Balgam bir sorun olduğunda, bol miktarda sıcak, kafeinsiz içecek içirin.
 • Buharla doldurulmuş bir banyoda geçirilen zaman, burun ve boğazdaki balgamın gevşemesine ve temizlenmesine yardımcı olacaktır. Sıcak suyun yüzünüzde nabız atmasına izin vermek de sinüs basıncından rahatlama sağlayabilir.
 • Yoğun balgam çıkana kadar sümkürmeye devam etmek cazip gelebilir. Bununla birlikte, bunu çok güçlü bir şekilde yapmak sinüslere zarar verebilir, ağrıya, baskıya ve muhtemelen enfeksiyona yol açabilir.
 • Bir çalışma, meyvelerden ve muhtemelen soyadan elde edilen lif açısından zengin bir diyetin balgamla bağlantılı daha az solunum problemine yol açacağını ortaya çıkardı.
 • Asit reflü, balgam ve mukusta bir artışa neden olabilir. Mide ekşimesine eğilimli insanlar tetikleyici gıdalardan kaçınmalı ve bir doktordan uygun yönetim hakkında bilgi almalıdır.
en keskin balgam söktürücü ilaç listesi

En Keskin Balgam Söktürücü İlaç Listesi

En keskin balgam söktürücü ilaç bünyenize göre değişiklik gösterebilir. Eğer bir doktora göründüyseniz doktor sizin için en iyi ilacı yazacaktır. Reçetesiz en keskin balgam söktürücü ilaç hangisidir merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız en keskin balgam söktürücü ilaç listemize göz atabilirsiniz.

 • Daymol Efervesan Tablet: İlacın etken maddeleri parasetamol ve asetilsisteindir. Özellikle yoğun balgamları parçalayarak atılmasını sağlayan ilaç soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar için de kullanılır. Daymon Efervesan tablet aynı zamanda koyu balgamlar, burun tıkanıklıkları ve ağrıların azaltılması için de işe yaramaktadır.
 • Alles 600 Mg Efervesan Tablet: İlacın etken maddesi astilsisteindir. Alles 600 mg Efervesan soğuk algınlığına ve üşütmeye iyi gelmektedir. Solunum yollarında biriken balgamın erimesini ve dışarıya kolayca atılmasını sağlar. İlaç, kullanımı sırasında öksürüğe sebep olur. Bu öksürükler balgamı dışarı atmanızı sağlar.
 • Mucofix 1200/400 Efervesan Tablet: Asetilsistein ve doksofilin etken maddelerine sahip ilaç akciğer ve göğüs kaslarının gevşemesini sağlar. Burundaki solunum yollarını genişleten Mucofix 1200/400 Efervesan tablet daha rahat nefes alıp vermeyi sağlar. Genellikle Koah hastaları ve astım hastaları tarafından tercih edilir. Yoğun balgamın olduğu durumlarda balgam sökücü olarak kullanılır.
 • Asist Cold C Toz: İlacın etken maddesi parasetamol, asetilsistein ve C vitamini olarak geçmektedir. Yüksek ateş, öksürük ve balgamın gözlendiği hastalıklarda kullanımı oldukça iyileştirici etkiye sahiptir. Parasetamol sayesinde Asist Cold C toz ateş düşürür ve aşırı balgamları atmanıza yarar. Üst solunum yollarında da etkili olan ilaç aynı zamanda ağrıların giderilmesini de sağlar.
 • Sekrol 15 mg Pediatrik Şurup: Çocuklar için kullanılan Sekrol 15 mg Pediatrik şurup ambroksol hidroklorür etken maddesine sahiptir. İlaç, solunum yollarında oluşan aşırı yapışkan balgamın yoğunluğunu azaltır. Pediatrik şurup, orta kulak iltihabı, nefes darlığı, bronşit ve burun iltihabı gibi hastalıklar için tercih edilen ilaçlar arasında yer alır.
 • Dekoferin E Şurup: Guaifenesin etken maddesini içermekte olan şurup, solunum yollarındaki salgıların yoğunluğunu ve balgamın koyuluğunu azaltır. İlaç, rahat nefes almanızı sağlamak için burun boşluklarında yer alan şişkinlikleri azaltır. Rahatsız edici tüm balgamı atmanızı sağlayan Dekoferin E şurup göğüs tıkanıklığına da iyi gelmektedir.
 • Sudafed Ekspektoran: Aşırı balgamı sökmeye yarayan ilacın etken maddesi guaifenesin ve psödoefedrin hidkolürdür. Sudafed ekspektoran üst solunum yollarının açılmasında ve göğüsteki tıkanıkların rahatlamasında kullanılmaktadır. Balgam sökücü, öksürüğün artmasını sağlayarak balgamı kısa sürede ve kolayca dışarı atmaya yarar. 12 yaşından küçüklerin kullanımı yasaktır ve doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

Yapılan araştırmalar, balgamın renginin, akut öksürüğü olan sağlıklı yetişkinlerde bakteriyel enfeksiyonun bir göstergesi olabileceğini doğruladı. Bununla birlikte, akciğerlerden renkli balgam öksürüğü bakteriyel bir enfeksiyonu veya başka bir hastalığın varlığına işarettir ve bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekebilir. Bazen, aşırı balgam daha ciddi bir durumun işareti olabilir. Sorun dinlenme ve diğer yöntemler ile düzelmiyorsa bir doktora görünün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.