ENDOL 100 mg Supozituvar Fitil nedir ve ne işe yarar ?

0
427
ENDOL 100 mg Supozituvar Fitil nedir ve ne işe yarar ?
ENDOL 100 mg Supozituvar Fitil nedir ve ne işe yarar ?

ENDOL 100 mg Supozituvar Fitil nedir ve ne işe yarar ?

Endol, çeşitli romatizmal hastalıklar sırasında görülen semptomların geçiştirilmesini ve enflamatuar bulguların hafifletilmesini sağlayan Supozituar bazlı genel olarak makattan uygulanan fitildir. Sizlere bu yazımızda ENDOL 100 mg Supozituvar Fitil nedir ve ne işe yarar ? başlığı altında bilgiler aktaracağız.

ENDOL 100 mg Supozituvar Fitil nedir ?

ENDOL Supozituvar’ın etkin maddesi olan indometazin, antienflamatuar ve analjezik özelliklere sahip bir maddedir. Kimyasal yapısı halen kullanılmakta olan kortikosteroidler, fenilbutazon ve diğer antienflamatuarlardan tamamen farklıdır.

Oral veya rektal yoldan verildiğinde kısa sürede absorbe olur. Supozituvar formunun kullanılması halinde tesiri daha uzun süre devam eder.

ENDOL 100 mg Supozituvar Fitil ne işe yarar ?

Endol, çeşitli romatizmal hastalıklar sırasında görülen semptomların geçiştirilmesini ve enflamatuar bulguların hafifletilmesini sağlayan Supozituar bazlı genel olarak makattan uygulanan fitildir. ENDOL fitil, akut ve kronik ramatoid artrit, ankiloz ile birlikte olan veya olmayan spondilit, osteoartrit ve kalça mafsalının dejeneratif hastalıklarında; gutta; peritendonit, kapsulit, bursit, sinovit, tendosinovit gibi akut ve kronik hastalıklarda, ayrıca psoriasis ile birlikte görülen artritte kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI:

Proktisit veya rektal kanama hikayesi olan kişilerde, ileri derecede karaciğer, böbrek, kalp ve dolaşım yetersizliğinde, aspirin alerjisine bağlı bronş astması vakalarında, mide-duodenum ülserleri ve gastsritte kontrendikedir.

Küçük çocuklarda, hamilelerde ve süt verme döneminde kullanılmamalıdır.

Non-steroid antienflamatuar ajanlar, gastrointestinal ülserasyon ve kanamaya meyli olan kişilerde verilmemelidir.

14 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

Endol Supozituvar Fitil UYARILAR/ ÖNLEMLER:

Hepatik ve renal fonksiyon bozukluğu olan hastalarda, epilepsi ve parkinsonda, ruhsal problemleri olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Uzun süre kullananların kanlarının kimyasal analizleri, böbrek fonksiyon testleri periyodik olarak yapılmalıdır. Herhangi bir bozukluk saptandığı takdirde tedavi derhal kesilmelidir. Non-steroid antienflamatuar ajanların, diğer ilaçlarla etkileşmesi, diğer hastalıkların tedavisini etkileyebilir. Enfeksiyon mevcudiyetinde,bu enfeksiyonu maskeleyerek ağır sepsislere yol açabileceği ve diğer bütün antienflamatuar ilaçlar gibi peptik ülser semptomlarını gizleyebileceği unutulmamalıdır.

Neo-steroid antienflamatuar ajanların yan etkileri yaşlı kimselerde daha sık görüldüğünden; bu kişilerde herzaman etkili olan en düşük doz kullanılmalıdır.

Hamilelerde ve süte geçmesi nedeniyle emziren kadınlarda kullanılmamalıdır.

Endol Supozituvar Yan Etkileri Nelerdir ?

endol fitil yan etkileri sırasıyla aşağıda belirtilmiştir.

Supozituvar kullanımına bağlı tenesmus, proktitis, rektal kanama, yanma ağrı, rahatsızlık, kaşıntı görülebilir.

İndometazin kullanımı ile görülebilen belli başlı yan tesirler ise şunlardır:

Gastrointestinal: Bulantı, dispepsi, karın ağrısı, konstipasyon, daha ender olarak anoreksi, flatülans, peptik ülser, gastro-enterit, rektal kanama, proktit; ösafagus, mide, duodenum veya ince bagırsaklarda perforasyon ve kanama; obstrüksiyon ve stenozla birlikte intestinal ülserasyon.

Merkezi Sinir Sistemi: Baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, depresyon, yorgunluk hali, daha seyrek olarak anksiete, adale zafiyeti, uykusuzluk, sersemlik hali, mental konfüzyon, tinnitus görülebilir.

Daha düşük oranlarda rastlanabilen yan etkiler ise şunlardır:

* Kardiyovasküler; Hipertansiyon, Taşikardi

* Metabolik; Ödem, Kilo alma, Flaş hali, Terleme

* Dermatolojik; Kaşıntı, deri döküntüsü, ütriker, ekimoz

* Hematolojik; Lököpeni, kemik iliği depresyanu, gastrointestinal kanamaya bağlı anemi

* Hipersensitive: Angioödem, kan basıncında ani düşmeler, akut solunum zorluğu

* Genito-üriner; Hematüri, vajinal kanama

* Özel duyular – Oküler; Korneal birikimler oluşması, renital bozukluklar

* Diğer; Memelerde hassasiyet ve büyüme, burun kanaması

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE MUTLAKA DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞMELERİ:

Aspirin ve diğer salisatlarla birlikte kullanımı tavsiye edilmez.

İndometazin, diflunisal ile birlikte verildiğinde, renal klirens azalmakta ve indometazinin plazma konsantrasyonu artmaktadır. Bazı hastalarda fatal gastrointestinal kanamalar görülmektedir. Bu nedenle iki ilaç birlikte kullanılmamalıdır. Probenesid, indometazinin plazma konsantrasyonunu arttırmaktadır.

İndometazin, oral antikoagülanların tesirini ve lityumun plazma konsantrasyonlarını arttırabilmekte, bazı hastalarda furosemid ve tiazidlerin natriüretik ve antihipertansif etkisini azaltabilmektedir.

İndometazin plazma renin aktivetisinde furosemedin neden olduğu artmayı bloke ettiğinden, bu husus hipertansiyonlu hastalarda plazma renin aktivetisi tayin edilirken gözönünde tutulmalıdır.

Antienflamatuarlar, beta blokerlerin ve kaptoprilin antihipertansif etkisini azaltabildiğinden, birlikte kullanıldıklarında, hipertansiyon tedavisiden yeterli sonucun alınıp alınmadığı dikkatle takip edilmelidir.

Azotemi ve keratinin klirensinde azalmaya yol açabildiğinden, indometazin ve triamteren birlikte kullanılmamalıdır.

Laboratuar Testleri; Bir veya daha fazla karaciğer testinde sınırlı yükselme görülebilir. ( SGPT, SGOT) Deksametazon supresyon testinde hatalı negatif sonuç alınabilir.

Endol Supozituvar KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU:

Tavsiye edilen günlük doz, günde 1 veya 2 supozituvardır. Son doz gece yatarken verilmelidir. Böylece gece ağrıları ve bu gibi hastalarda sabahleyin görülen mafsal şikayetleri önlenmiş olacaktır.

DOZ AŞIMI:

Semptomlara baglı destekleyici tedavi önerilir.

25*c’ nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

 

endol fitil neden yok

Geçen doktorumuzun bir hastamıza önerdiği endol fitil ilacını hastamız uzun uğraşlar sonucu ancak temin edebilmiş hatta bu konuda bizimle iletişime geçmişti. Doktor beyle yaptığımız araştırma sonucunda öğrendik ki üretici firmanın yada ecza depolarının bu ilacı eczanelere vermiyor. Bunun sebebi olarak ta ilaçlara gelecek zam aklımıza gelen tek düşünce idi. Eğer ilacı temin etmekte zorlanıyorsanız Lütfen Sağlık Bakanlığı’na durumu bildirerek yetkilerin harekete geçmesini sağlayınız.

Önemli Not Lütfen OKUYUNUZ : Sizlere bu yazımızda recetebilgi.com olarak  ENDOL 100 mg Supozituvar Fitil nedir ve ne işe yarar ? başlığı altında bir çok bilgi aktardık. Bu ilacı kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta mutlaka 14 yaşın altında kiler ile hamilelerde doktor önermedikçe kullanılmaması gerektiğidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.