Erken Gebelik Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

0
415
Erken Gebelik Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?
Erken Gebelik Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Erken Gebelik Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gebelik sperm ile yumurtalığın birleşmesi sonucunda oluşmaktadır. Bu gebeliğin gerçekleşmesi için de farklı testler uygulanabilmektedir. Özellikle de en çok kullanılan testlerden birisi idrar örneğinden yararlanılarak elde edilen testler olmaktadır. Bu test yöntemi hem ucuz hem de kolay olması özelliğinden yararlanılarak tercih edilebilmektedir. Eczanelerde yer alan bu test sayesinde çok kolay bir şekilde test yapmak mümkündür. Testin kullanımı da test üzerinde yer almaktadır. Küçük bir noktaya damlatılan idrar sayesinde, çizgilere bakarak hamile kalınıp kalınmadığı öğrenilebilmektedir. Özellikle de testin uygulanabilmesi için temiz bir alana ihtiyaç duyulduğu unutulmamalıdır. Sizlere bu yazımızda Erken Gebelik Testi Nedir ve Nasıl Yapılır? başlığı altında bilgiler aktaracağız.

Erken Gebelik Testlerinin Kullanımı

Erken gebelik testleri, pek çok farklı şekilde karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle de bebek bekleyen kişilerde yaşanabilecek olan adet bozukluğu ile hamile kalma durumu da ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda da testlerin uygulanabileceği söylenebilir. Kişilerin farklı nedenlerden dolayı hamile kalabildiklerini düşünmelerine karşı, gebelik testleri tercih edilebilecektir. Genel olarak da tercih edilen ilk test idrar testi ile yapılan gebelik testi olmaktadır. Kolay bir şekilde temin edilebilmesinden dolayı, bu teste başvurulabildiği, yapılan araştırmalar doğrultusunda görülmüştür. Sonraki aşamalarda kan testi de uygulanabilmektedir. Testin belli bir zamanı bulunmamaktadır. Eğer adet görülmüşse testin yanlış sonuç verebileceği de unutulmamalıdır. Daha sağlıklı sonuç alabilmek adına, testin sabah yapılması gerekmektedir. Sabah aç karnına yapılabilecek olan bu test sayesinde daha net sonuçlar almak da mümkündür.

Adet gecikmesinden hemen sonra yapılan testlerin de pek doğru sonuçlar vermediği görülebilmektedir. Adet gecikmesinden 1 hafta sonrasında yapılabilecek olan idrar testi tam anlamıyla sonuç alınabilmesi için yararlı olabilecektir. Yanlış sonuç verdiği düşünülüyorsa, testin farklı bir test üzerinde tekrar yapılması önerilebilir. İdrar testinin %100 doğru sonuç vermeyeceği de unutulmamalıdır. Kişi eğer hamile kaldığını düşünüyor ve hissediyorsa, doktor muayenesine başvurabilir. Bu sayede daha net bir şekilde sonuç almak da mümkün hale gelebilecektir. Kan testi ya da ultrason gibi yöntemler sayesinde de daha sağlıklı sonuçlar almak mümkündür. İdrar testi tamamen güvenilmesi gereken bir test yöntemi değildir. Bu konuya da dikkat etmek gerekmektedir.

Adetliyken Gebelik Testi Yapılırmı?

Adetliyken gebelik testi yapılmaz. Yapılsa bile sonuç doğru çıkmaz ki zaten adetli olan bir insanın hamile kalma olasılığı çok düşüktür.

Gebelik Testi Nasıl Yapılıyor?

Erken gebelik testleri genel olarak 2 şekilde yapılmaktadır. Bunlar biri idrar ile evde yapacağınız testlerdir. İkincisi ise hastanede kan tahlili yoluyla yapılan testlerdir.

Sizlere evde yapılan testler ile ilgili iki farklı firmanın üretmiş olduğu eczanelerde satılan testlerden bahsedeceğim. Bunlardan biri Miratech Erken Gebelik Testi diğeri ise Certain Erken Gebelik testidir. Aşağıda yer alan başlıkları tıklayarak bu testlerin nasıl kullanıldığını ve ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz.

Miratech Erken Gebelik Testi

Certain Erken Gebelik Testi

Sizlere bu yazımızda recetebilgi.com olarak Erken Gebelik Testi Nedir ve Nasıl Yapılır? başlığı altında bilgiler aktardık. Gebelik testleri ile her hangi bir soru veya sorununuz varsa lütfen konu altına sorunuzu yorum olarak atıp sizlere yine bu konu altında yanıt vermemizi bekleyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.