Feridun Kunak Doğal Maya

0
237
feridun kunak doğal maya

Feridun Kunak Doğal Maya

Özellikle saç ve cilt bakımında uzman olarak kendini tanımlayan ve her türlü bakımı bizzat kendisi uygulayan kadınların yakından tanıdığı maya, sadece ekmek yapmak için kullanılmıyor. Bizlerde bu yazımızda sizlere maya ile beraber cildimize, saçlarımıza yani güzelliğinize güzellik katmanın yollarını detaylı bir şekilde aktaracağız. Saç için maya maskesi kullanımında artık saç ile ilgili sorunlarınız büyük oranda azalıyor diyebiliriz. Bu konuda yardım istiyorsanız eğer, yazımızı detaylı olarak okumanızı öneriyoruz. İlk olarak gelin maya cildimize ve insan sağlığına ne gibi faydalar sağlıyor ona bakalım. Yazımızın sonunda Feridun Kunak doğal maya ile yapılan kürler hakkında detaylı bilgileri sunacağız.

Mayanın Faydaları Nelerdir?

Mayanın içinde birtakım mineraller ve vitaminler bulunmaktadır Mayanın içerisinde yer alan bu mineral ve vitaminler, cildin gereksinim duyduğu mineraller ve vitaminler ile benzerlik gösteriyor. Bu şekilde saç da mayanın içeriğinde bulunan vitamin ve minerallere büyük oranda ihtiyaç duyuyor diyebiliriz. Yani maya hem cildimize hem de saçlarımıza ihtiyaç duydukları, büyümeleri, onarılmaları ve güçlenmeleri için gereken tüm ortamı sağlıyor diyebiliriz. Maya sadece saça ve cilde iyi gelmiyor ve insan sağlığına büyük oranda iyi geliyor.

Mayanın faydalarından sizlere kısaca bahsedecek olursak eğer, karaciğeri toksinlerden büyük ölçüde arındırmasından bahsetmeden geçemeyeceğiz. Mayanın faydalarından bir diğeri de sivilce tedavisi yapmasıdır. Mayanın bir diğer yararı ise cildinizi gereksiz yağlardan tamamen arındırarak, cildin hava almasını sağlamasıdır. Saç diplerine yaptığınız yavaş ve etkili bir masaj ile de saç dökülmesi sorununun önüne geçebilirsiniz. Bununla beraber maya, gün içerisinde kaybetmiş olduğunuz nemi ve suyu da saçlarınıza ve cildinize büyük oranda geri kazandırmaktadır.

Mayanın Cilde Faydaları Var Mı?

Saça ve cilde faydası saymakla bitmek bilmeyen mayanın içerisinde ayrıca protein de bulunuyor. Mayanın içeriğinde bulunan bu protein, cildin kendisini hızlı bir şekilde yenilenmesine olanak veriyor; bu durum sayesinde ise, cildinizin olduğu durumundan uzaklaşıp, canlı ve bebeksi bir görünüm kazanmasında son derece önemli bir rol oynuyor. Aynı zamanda, mayanın içeriğinde, önemli miktarda potasyum da mevcut diyebiliriz. Potasyum, dokularda bulunan zararlı toksinlerin dışarı atılmasına olanak veren önemli bir etken durumundadır. Potasyumun sağladığı bu mucizevi etkileri sizlere aktarmamız gerekirse cildimizin yenilenmesi ve kendini onarması, yağlardan cildimizi arındırması, akne ve sivilce ve strese bağlı yaraların oluşmasını da engelliyor denilebilir.

Maya Saça Faydalı Mı?

Cilt üzerinde son derece yararlı etkileri bulunan mayanın, saçlar konusunda da aynı etkiyi gösterdiğini görebilmekteyiz. Peki maya saçlarımıza ne gibi etki gösteriyor sorusunu soruyorsanız, yazımızı okumaya devam edin. Strese bağlı saç dökülmelerini önleyerek saçımızın çok daha sağlıklı olarak büyümesine olanak veriyor. Mayanın içeriğinde fazla oranda B5 vitamini bulunmaktadır ve bu vitamin, saç sağlığı açısından son derece önemli olan keratinin oluşumuna katkı sağlıyor. Keratin, saçın dökülmesini ortadan kaldırırken, daha gür ve sağlıklı saç görünümü de veriyor denilebilir.

Feridun Kunak Kimdir?

Feridun Kunak, 1950 yılında Ankara’da hayata gözlerini açmıştır. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da başarılı şekilde tamamlayan Kunak, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olarak hayata başlamıştır. Bursa Mustafa Kemalpaşa Hükümet Tabipliği, Van Erciş Devlet Hastanesinde Başhekimlik, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi acil bölüm sorumlusu, Gazi Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü, Belediye hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, 1992-2009 Sağlık Bakanlığı Ankara Gazi Devlet Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak görev yapmıştır. Son yıllarda kendi muayene kliniğini açan Kunak, burada çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca programlara konuk olarak, önerdiği bakım kürlerini de dinleyicilerine sunmaktadır.

Saç İçin Maya Maskesi

Yazımızın yukarıdaki kısmında mayanın ne gibi yararları olduğunu sizlere aktardık. Yazımızı okuyan her bakımlı kadın gibi sizlerde mayanın yararlarını gördükten sonra bir an önce harekete geçmek istiyor gibisiniz. Lakin mayadan nasıl faydalanacağınızı, saçınız için nasıl uygulayacağınızı ve maya maskelerini de öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamında sizlerle paylaşacağımız tarifleri iyi bir şekilde mutlaka okumanızı istiyoruz. Saç dökülmesinin önüne geçen, saçlarımızı güçlendiren ve gürleştiren, kepeği ve kaşıntıyı ortadan kaldıran parlaklık ve canlılık sağlayan mucize Maya Maskesi hakkımda şimdi sizlere malzemeleri ve uygulama sürecini anlatalım.

Gereken Malzemeler :

 • Yarım su bardağı yoğurt suyu
 • 1 su bardağı un
 • 1 çorba kaşığı kantaronlu ozon yağı
 • 1 çay kaşığı biberiye yağı

Doğal Maya Tarifi : Bir yemek kaşığı un ve yarım su bardağı yoğurt suyunu bir kâse içinde karıştırıp iyice eritin. Bu karışımı sıcak bir yerde 4 ile 5 saat bekletin. Örneğin, soba kenarı veya kalorifer altı gibi. Feridun Kunak’ın yaptığı bu mayayı dilerseniz tek başına da maske yapabilirsiniz.

Uygulama Süreci:

Burada ki en önemli maddemiz maya olmakta. Feridun Kunak’ın vermiş olduğu doğal maya tarifi ile mayanızı yapmanızı öneririz. Malzemeler iyice karıştırılır ve 40 dakika boyunca sıcak bir ortamda bekletilir. Karışım uygulamaya hazır olduktan sonra masaj yaparak saç köklerine güzelce yedirilir. Değmeyen kısımlara ise tarak yardımı ile köklerine güzelce dağıtılır. Saçlar bir havlu yardımı ile hava almayacak şekilde kapatılır. Maske yaklaşık olarak 1 saat boyunca saçlarda bekletilir bu süre zarfında saçların başka bir yere temas etmemesi önerilir. Bekleme süresi bitince saçlarınızı ılık su yardımı ile güzelce yıkayınız.

Hangi Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Aşırı dökülme durumu gözlenirse, bu maskeyi 10-15 gün boyunca düzenli olarak kullanmanızı öneririz. Daha sonra ise haftada 1 ya da 2 sefer uygulanabilir. İlk 5 uygulama oldukça önemlidir.

Kuru saçlar için son derece faydalı besleyici, nemlendirici, kepekten arındırıcı ve saç uzamasında etkili Maya Maskesi ve detaylarını sizler için paylaşıyoruz;

Gereken malzemeler :

 • 40-50 gr civarı yaş maya
 • Normal ve kuru saçlar için yağlı kefir, yağlı saçlar için ise yağ oranı düşük olan kefir.

Uygulama Süreci

Yaş mayanın içerisine göz kararı kefiri bir kap içerisine koyunuz ve güzelce karıştırınız. Bu karışımı saç diplerine iyice yedirdikten sonra kalan kısımlara tarak yardımı ile dağıtınız. Saç köklerine mutlaka iyi bir şekilde temas ettiriniz. Saçınızı daha sonra streç film ya da havlu yardımı ile kapatınız. Bu süreç içerisinde saçlarınızı başka bir yere temas etmeyecek ve hava almayacak şekilde 1 saat kadar bekletiniz. Ardından ılık su ile güzelce saçlarınızı durulayınız.

Besleyici ve Kuvvetlendirici Maya Maskesi

Gereken malzemeler:

 • 1/2 paket yaş maya
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 tatlı kaşığı ılık süt
 • 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı
 • 1 tatlı kaşığı buğday yağı

Uygulama Süreci

İlk olarak mayayı ılık sütün içerisinde güzelce eritiniz ve 1 saat kadar sıcak bir şeyin üzerinde bekletiniz. Kalorifer üzerine koyup bekletebilirsiniz. Bundan sonra da yumurta sarısını, badem ve buğday yağlarını iyice karıştırıp benmari yöntemi ile eritiniz. Daha sonra ise yumurtalı karışımı ılık süt ile iyice karıştırdığınız mayanın üzerine ekleyiniz. Hazırlamış olduğunuz bu maskeyi saç diplerine gelecek şekilde güzelce masaj yardımı ile yediriniz. Saçlarınızı bir havlu yardımı ile kapatın ve hiçbir şekilde başka bir yere temas etmeden, hava almadan koruyunuz. Bu maske saçınızda yaklaşık 2 saat kadar mutlaka durmalıdır. Bekleme süresinin ardından ılık su yardımı ile saçlarınızı bol su ile durulayınız.

Siz değerli okurlarımız için bugün Feridun Kunak doğal maya tarifleri ile saçlarınız için yapabileceğiniz bakım kürlerinden bahsettik. Bir önceki yazımızda Suna Dumankaya Yağ Bezeleri hakkında bilgiler sizlere sunmuştuk. Henüz okumadıysanız o yazımıza da bu bağlantıdan ulaşıp okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.