Hametan pomad krem nedir ve ne için kullanılır ?

0
320
Hametan pomad krem nedir ve ne için kullanılır ?
Hametan pomad krem nedir ve ne için kullanılır ?

Hametan pomad krem nedir ve ne için kullanılır ?

Hametan pomad krem genel olarak cilt yanıkları, cilt tahrişleri ve pişiklerin giderilmesi için uygulanan tedavilerde kullanılan pomad türü kremdir. Sizlere bu yazımızda Hametan pomad krem nedir ve ne için kullanılır ? başlığı altında bilgiler aktaracağız.

Hametan pomad krem nedir ?

Her bir ambalajında 30 ve 50 gramlık alüminyum tüp çeşitleriyle sunulan bir pomad olan hametan her 100 gramında etkin madde olarak 0,75 mg Hamamelis ketonları olarak standardize edilmiş, Hamamelis virginiana özütü içerir. Bu Hamamelis genel olarak kanamayı durdurucu ve iltihap giderici etkilere sahiptir.

Hametan pomad krem ne için kullanılır ?

Hametan pomad krem genel olarak deriye ait olan yaralanmaları takiben, söz konusu bölgelerde deri proteinlerinin çökmesini sağlayarak doku büzücü ve kalınlaştırıcı etki gösterir. Ayrıca lokal hemostatik etkisi ile deriye ait yaralanmaları takiben söz konusu bölgelerde kanama süresini kısaltarak pıhtılaşma sürecini hızlandırır. Bunun dışında  deride ki iltihaba bağlı olan belirti ve bulguları da giderir.

Hametan ayrıca

  • Bebeklerin ve küçük çocukların vücutlarında oluşan pişiklerin giderilmesinde.
  • Birinci ve ikinci derece yanıkların tedavisinde.
  • Güneş yanıklarının giderilmesinde.
  • Çizik ve kesik gibi yüzeysel deri lezyonlarının tedavisinde.
  • Emziren annelerin meme uçlarında oluşan çatlakların bakımı ve korunmasında.
  • Kurumuş, çatlamış, yarılmış derinin bakımı ve korunmasında kullanılır.

Hametanı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Eğer hametan pomad kremin içerisinde bulunan bileşenlere karşı alerjiniz varsa lütfen hametan krem kullanmayınız.

Hametan pomad kremi aşağıda ki durumlarda dikkatli kullanınız

Hametan pomad krem göz ile temas edilmemelidir. Gözler ile teması halinde gözlerin bol su ile yıkanması önerilir. Hametan kullanımına rağmen mevcut olan yakınmaların sürmesi yada artması durumunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hametan pomad kremin yiyecek ve içecekle birlikte kullanılması

Hametan cilt üzerine uygulandığından besinlerden bağımsız olarak kullanılabilir.

Hametan Pomad Hamilelik Sürecinde Kullanımı

Gebelik döneminde hametan pomad kullanımının hamileler üzerinde her hangi bir olumsuz etki oluşturabilecek klinik veriler henüz mevcut değildir. Bu nedenden dolayı gebelik döneminde kullanımı doktor önerisiyle olmalıdır.

Hametan Pomad Krem Nasıl Kullanılır ?

Hametan günde bir kaç kez lezyonlu bölgeye sürülür. Gerek görüldüğünde ise deriye sürüldükten sonra lezyonlu bölge gazlı bez ile kapatılabilir. Hametan emziren annelerde meme uçlarının bakımında, her emzirmeden sonra uygulanır.

Hametan Pomad Krem Olası Yan Etkileri Nelerdir ?

Tüm ilaçlar gibi hametan kremin içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde pek nadir yan etkiler görülebilir.

Eğer aşağıda ki yan etkilerden birini vücudunuzda tespit ederseniz hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Hametan pomad krem kullanımı sırasında;

  • Deri döküntüleri,
  • Yüzde, dudaklarda, gırtlakta yada dil de şişme,

görülürse hemen doktorunuza başvurunuz veya en yakın sağlık kuruluşuna gidiniz. Eğer yukarıda sayılan yan etkileri gözlemlerseniz sizin Hametan yada içeriğinde bulunan bileşenlerden birine karşı alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye yada hastaneye yatırılmanız gerekebilir. Bu yan etkiler çok seyrek görülür ve bunların dışında her hangi bir yan etki tespit edilmemiştir.

Saygı değer recetebilgi.com kullanıcıları; sizlere bu yazımızda Hametan pomad krem nedir ve ne için kullanılır ? başlığı altında bilgiler aktardık. Lütfen doktor önerisi olmadan hiç bir ilacı kullanmayınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.