Kenacort-A pomad nedir ve ne işe yarar?

0
304
Kenacort-A pomad nedir ve ne işe yarar?

Kenacort-A pomad nedir ve ne işe yarar?

Kenacort-A pomad genel olarak ağız içinde oluşan yaraların, diş etlerinde ki ağrı ve iltihaplanmaların tedavisinde kullanılan macun görünümlü pomad kremdir. Kremler grubuna dahil olan Kenacort-A Orabase Pomad aynı zamanda takma diş ve diş etinde ki yaralanmaların tedavisinde de kullanılır. Recetebilgi.com olarak sizlere bu yazımızda Kenacort-A pomad nedir ve ne işe yarar? başlığı altında bilgiler aktaracağız.

Kenacort-A pomad nedir ve ne işe yarar?

Kenacort-A pomad nedir?

Her 1 gramında yumuşatıcı diş patında 1 mg triamsinolon asetonid içeren Kenacort-A pomad  5 gramlık alüminyum tüplerde kullanıma sunulmaktadır. Kortikosteroidler olarak adlandırılan ve enflamasyonu azaltan bir ilaç grubuna dahildir. Etkin madde olarak bir patın içerisindedir ve ağız içerisinde ki nemli bölgeye yapışarak koruyucu bir film tabaka oluşturur.

Kenacort-A pomad ne işe yarar?

Kenacort-A Orabase Pomad prospektüs adıyla anılan bu ilaç ağız içerisinde takma diş yada yaralanmalar sonucu oluşan yaraların, diş etlerinde ki ağrı ve iltihaplanmaların giderilmesi için tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Kenacort-A Orabase Pomad Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer;

  • Kenacort-A Orabase Pomad bileşiminde bulunan her hangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılığınız yada alerjiniz varsa,
  • Deri tüberkülozunuz varsa,
  • Özellikle su çiçeği veya uçuk içeren virüs kaynaklı bir deri enfeksiyonunuz varsa,
  • Deride mantar yada bakteriyel bir enfeksiyon varsa;

Kenacort-A Orabase Pomad kullanırken doktorunuza bildiriniz.

 

Kenacort-A Orabase Pomad Yiyecek ve İçecek İle Kullanılması

Kenacort-A Orabase Pomad yiyecek ve içeceklerle her hangi bir etkileşimi yoktur.

Kenacort-A Orabase Pomad Hamilelik Döneminde Kullanımı

Eğer hamile iseniz Kenacort-A Orabase Pomad ancak doktorunuzun kesin kullanmanız gerektiğine karar verirse kullanabilirsiniz.

Kenacort-A Orabase Pomad Nasıl Kullanılır?

Doktorunuzun tedavi edilmesi istediği bölgeyi ince bir tabaka ile kaplamaya yetecek miktarda kullanınız. Yatmadan önce ve günde iki veya üç kez yemeklerden sonra uygulayınız.

Kenacort-A Orabase Pomad Uygulama Yolu ve Metodu

Kapağı kaldırınız. Ağzınızda tedavi edilecek kısmı kuruttuktan sonra az bir miktar kuru ve temiz parmağınız ile üzerine yayınız. Ovmayınız. Ağızda kalma süresi uzun olduğundan yemeklerden sonra kullanmaya özen gösteriniz. Kenacort-A Orabase Pomad kullandıktan sonra bir şey yemek ve içmekten çekininiz.

Kenacort-A Orabase Pomad Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Kenacort-A Orabase Pomad adlı ilacın içerisinde yer alan maddelere duyarlı olan insanlarda yan etkiler görülebilir. Yan etkiler genel olarak 1 yaş ve altı bebeklerde ayrıca takma diş kullanan insanlarda görülür. Bunun dışında aşağıda sayacağımız yan etkileri gördüğünüz an lütfen ilacı kullanmayı bırakıp en yakın sağlık kuruluşuna, doktorunuza yada eczacınıza danışınız.

  • Ülserin aktifleşmesi,
  • Glukoz ve protein metabolizmasında değişiklikler,
  • Hormon üretiminde azalmalar.

Bunlar ciddi yan etkilerdir. Bu yan etkileri gözlemlediğiniz an lütfen ilacı kullanmayı bırakıp en yakın sağlık kuruluşuna, doktorunuza yada eczacınıza danışınız. Acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Bu yan etkiler genellikle geri dönüşümlüdür ve ilacın kullanımı bırakıldığında yan etkilerde kaybolur.

Sizlere bu yazımızda Kenacort-A pomad nedir ve ne işe yarar? başlığı altında bir çok bilgi aktardık. Lütfen doktor önerisi olmadan hiç bir ilacı kullanmayınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.