Makat Çatlağı Bitkisel Tedavi

0
217
makat çatlağı bitkisel tedavi

Makat Çatlağı Bitkisel Tedavi

Makat çevresinde oluşan yırtıklar ve çatlaklar makat çatlağı hastalığının belirtisidir. Makat çatlağı diğer adıyla anal fissür, özellikle dışkılama anında şiddetli ağrı ve açık kırmızı renkte kanamalara sebep olur. Bu şiddetli ağrı sırasında oluşan kanamalar damla damla akar. Tıp dilinde kronik anal fissür denilen makat çatlakları (anüs çatlakları) özellikle kabızlık sorunu yaşayan kişilerde sıkça görülen bir hastalıktır. Kabızlık sorunu yaşayan kişiler genelde utandıkları için doktora gitmek istemezler. İşte bu yüzden olay kronik bir hale gelir. Tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak isteyen hastalar genellikle makat çatlağı bitkisel tedavi yöntemini tercih etmektedir.

Kabızlık sorunu yaşayan kişiler hastaneye gitmeye utanırlar. Genelde doktora gidecekleri yerde, kulaktan dolma bilgilerle veya bitkisel karışımlarla kendilerini tedavi etmeye çalışırlar. Böyle bir durumda, kabızlık sorunu yaşadığın ilk anda hemen doktora gitmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

makat çatlağı kimlerde görülür

Makat Çatlağı Kimlerde Görülür?

 • Makat çatlağı her yaştan insanda görülebilir. Hatta bebeklerde bile makat çatlakları oluşabilir.
 • Kabızlık sorunu yaşayan kişilerde görülebilir.
 • İshal sırasında makattaki tahrişlenme, makat çatlaklarının oluşmasına neden olabilir.
 • Düzensiz dışkılama yaşayan bireylerde makat çatlakları oluşabilir.
 • Sürekli laksatif kullanan kişilerde makat çatlakları görülebilir. Laksatifler, dışkıyı gevşeten ve bağırsak hareketlerinin artmasına neden olan maddelerdir. Kabızlığı tedavi etme amacıyla ve kabızlığı önleme amacıyla kullanılırlar.
 • Crohn hastalığını yaşayan kişilerde görülür. Sindirim sisteminin ince bağırsak bölümünün son kısmında görülen Crohn hastalığı, nedeni bilinmeyen cerrahi müdahale gerektiren ciddi bir rahatsızlıktır.
 • Lösemi hastası kişilerde görülebilir.
 • Hamile olan kadınlarda ve hamilelik sonrasında kadınlarda makat çatlakları görülebilir.
 • Şiddetli ağrı sebebiyle tuvalete gitmeyen, dışkılarını geciktiren, bu gecikme sonrasında daha sert dışkıların oluşması sebebiyle de makat çatlakları oluşabilir.

Makat Çatlağı Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Makat çatlağı kişiye rahatsızlık veren ve ağrı yapan bir durumdur. Anal fissür diğer adıyla makat çatlağı olan kişilerin en büyük sıkıntısı ise rahat oturamamalarıdır. Peki böyle bir durumda ne yapmalıyız, hangi tedavi yöntemleri ile bunlardan kurtulabiliriz, bunlara açıklık getirelim. Makat çatlağı tedavi yöntemleri:

makat çatlağı bitkisel tedavi yöntemi

Makat Çatlağı Bitkisel Tedavi Yöntemi

Makat tedavisi çeşitli yollarla olabilir. Makat çatlağı bitkisel tedavi yöntemi en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Makatın temiz tutulması çok önemlidir. Makat bölgesinde terleme ve nemden dolayı rahatsızlık yaşanma durumu olabilir. Bu durumda kurutarak makat çatlağını tedavi etmek oldukça zorlaşır. Makat çatlağı bitkisel tedavi yöntemini uygulayarak makat çatlağından kurtulabiliriz.

Doğada birçok hastalığın şifası bulunmaktadır ve bitkisel tedavi yöntemi genelde herkesin tercih ettiği bir yöntem haline gelmiştir. Makat çatlağı bitkisel tedavi yöntemi ısırgan bitkisiyle yapılabilir. Makattaki çatlaklar için ısırgan bitkisini kullanabiliriz. Makat çatlağı bitkisel tedavi yönteminde atılacak ilk adım, ısırgan bitkisini hazırlamaktır. Dişi ve erkek ısırgan bitkisi vardır. Makat tedavisinde dişi ısırgan bitkisini kullanmak daha etkilidir. Isırgan bitkisini içerek değil, kür yapıp makatın dışına sürerek kullanacağız. Eğer makatta iltihaplanma varsa, bu durumda ısırgan bitkisi kürünü makatın dışına sürdüğünüzde ısırgan kürü o iltihabı yok edecektir. Dişi ısırgan bitkisinin çok etkili olduğunu ve kürünü doğru yaptığınız takdirde iyi sonuç verdiğini göreceksiniz. Dişi ısırgan bitkisi hem makat çatlağını tedavi eder hem de makattaki iltihabı emerek yok olmasını sağlar. Bu konuda doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Çünkü tedavi yöntemleri ve kullanım miktarları, nasıl, ne şekilde, kaç kez uygulanacağı gibi konular kişiye özeldir. Bu konularda en etkili cevabı uzman doktorunuz söyleyecektir.

Makat Çatlağını Kolay Yollardan Tedavi Etme Yöntemleri

Makat çatlağını uygulayacağımız kolay yöntemlerle de tedavi edebiliriz. Peki neler yaparak, nelere dikkat ederek makat çatlağını tedavi edebiliriz, bunlara bir bakalım. Öncelikle günde 2 litre su tüketmeliyiz. Diyet uygulayabiliriz, ancak bu konuda kişiye özel bir diyet programı olmalıdır. Diyet konusunda bir uzman doktora gitmelisiniz. Posa kaynağı olan besinleri tüketmeliyiz. Posa kaynağı olan besinler: marul, karnabahar, brokoli, ıspanak, kereviz, patates, havuç, elma, kuru incir, kuru kayısı, çilek, incir, armut, şeftali, ayva, barbunya, nohut, mercimek, kuru fasulye, börülce, bezelye, kuru baklagiller. Bu posa kaynağı bakımından zengin olan besinleri tüketmeye dikkat etmeliyiz. Posa kaynağı olan besinleri tüketerek makat çatlağını tedavi edebiliriz. Ekşi, baharatlı ve acı olan gıdaları fazla kullanmamalıyız. Bitkisel lif takviyesi çok etkilidir. Günde 20 gram civarında lif tüketmemiz çok önemlidir. Diğer yöntem günde 2 kez, 15 dakikalık süreyle ılık suyla oturma banyosu yapmaktır. Oturma banyosu yaparak makat bölgesindeki ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Oturma banyosu ile yaklaşık 5 dakikalık bir süreyle buz kompresinin ard arda uygun şekilde uygulanması çok etkili olmaktadır. Sert dışkının makat çatlağını tahriş etme etkisi vardır. Dışkı yumuşatıcı ilaçlarla, tahriş etkisini azaltabilirsiniz. Ancak ishal olunca da makat çatlağına neden olabiliriz. Bu yüzden bu tedaviyi uygulayacaklar bir uzman doktora gitmelidirler.

Makat Çatlağının Ameliyatsız Tedavi Yöntemi

Lokal anestezik kremler, bölgesel olarak spazmın ve ağrının azalmasına yardımcı olmaktadır. Nitrogliserinli (gliseril trinitrat) krem, sağlıklı bir bireyde dışkılama sırasında iç makat kasını gevşetir ve sonrasında dışkının dışarı çıkmasına yardımcı olur. Makat yırtığına yani makat çatlağına ayrıca gümüş nitrat uygulanması da gayet etkili bir yöntemdir.

makat çatlağını botoks ile tedavi etme yöntemi

Makat Çatlağını Botoks ile Tedavi Etme Yöntemi

Makat yırtığı yani makat çatlağı tedavi yöntemlerinden biri de ‘’Botoks uygulaması’’ ile tedavi etmedir. Makat çatlağı tedavisinde ‘’Botoks Tedavi Yöntemi’’ son 20 yılda yaygın olarak gündeme gelen bir tedavi yöntemidir. Makat çatlağını botoks uygulaması ile tedavi ettireceksek, bunun için ameliyat olmamıza gerek yoktur.  Makat çatlağı için ‘’Botoks uygulaması ‘’tedavisinde ameliyathaneye gerek yoktur. Bu işlem sonrasında günlük hayatınıza aynen olduğu gibi kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Botoks uygulaması tedavisi 2-6 ay süre ile iç makat kasında geçici felç oluşturmaktadır. Bu 2-6 ay içindeki dönemde makatta oluşan gevşeme ile dışkı daha rahat geçip çıkabilmektedir. Bu durumda da makat çatlağı vücut tarafından iyileştirilmektedir. Makat çatlağı için ‘’Botoks uygulaması’’ tedavisini uygulamak isterseniz bir uzmana danışmalısınız. İşinin ehli olan bir doktora giderek bu konuda doktorunuza sormak istediklerinizi sormalı ve botoks uygulaması ile tedavi olmalısınız.

Makat Çatlağından Korunma Yolları

Makat çatlağı yani makat yırtığından korunma yöntemleri nelerdir, bunlara bir bakalım. Makat çatlağından korunma yolları:

 • Normalde günde 3 öğün yemek yiyoruz. Bu 3 öğün yemeğin 1 tanesinde sebze yemekleri yemeliyiz, sebze ağırlıklı beslenmeliyiz.
 • Tuvalette fazla ıkınmamalıyız.
 • Posa kaynağı olan besinleri tüketmeliyiz.
 • Günde en az 2 litre su içmeliyiz.
 • Bebeklerde alt bezini sık sık değiştirmeliyiz.
 • Makat bölgesini temiz tutmalıyız.
 • Bol sebze ve meyve tüketmeliyiz.
 • Kabızlığı engellemek için sinameki otunun çayını içebiliriz. Bu yöntemlerin hepsini uygularken işinin ehli bir doktora danışmamız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.