Ornisid 250 mg nedir ve ne için kullanılır?

0
350
Ornisid 250 mg nedir ve ne için kullanılır?
Ornisid 250 mg nedir ve ne için kullanılır?

Ornisid 250 mg nedir ve ne için kullanılır?

Ornisid 250 mg tablet kutu içerisinde ordinazol içeren ornisid bileşiminde mikrokristalin selüloz, nişasta, magnezyum stearat, talk, PEG 4000, sodyum benzoat gibi maddeler içermektedir.  Antibakteriyel özelliğe sahip olan ornisid aynı zamanda üreme ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Siz değerli üyelerimize recetebilgi.com olarak bu yazımızda  Ornisid 250 mg nedir ve ne için kullanılır? başlığı altında bilgiler aktaracağız.

Ornisid 250 mg nedir ve ne için kullanılır?

Ornisid 250 mg nedir?

Ornisid 250 mg film tablet etkin madde olarak antibakteriyel yani bakterilere karşı etkili ve protozoonlara karşı etkili olan bir ilaçtır. Ağız yoluyla alınır. Ornisid tabletlerin her birinde 250 mg ordinazol içermekte ve 20 tablet içeren ambalajlarda satışa sunulmaktadır.

Ornisid 250 mg ne için kullanılır?

Ornisid ne işe yarar; ornisid 250 mg film tablet aşağıda belirtilen durumlarda kullanılır;
 • Kadınlarda ve erkeklerde üreme ve idrar yolları sistemine bağlı olarak oluşan enfeksiyonlar ve iltihap oluşturan mikrobik hastalıkların tedavisinde,
 • Amebiasis hastalığının (tek hücreli bir parazit olan Entamoeba histolytica’nın  neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır) tedavisinde,
 • Amip ve dizanteri (şiddetli ishal ile karakterize bir kalın bağırsak hastalığı) dahil Entamoeba histolytica’nın neden olduğu tüm bağırsaklara ait enfeksiyonların tedavisinde,
 • Amebik karaciğer apsesi (irin kesesi) olmak üzere amebiasis’in tüm bağırsak dışında ki formlarının tedavisinde
 • Giardiasis hastalığının tedavisinde (Giardia lamblia isimli parazitin bağırsaklarda neden olduğu bir enfeksiyon çeşididir.) kullanılır.

Ornisid 250 mg film tablet yiyecek ve içecekle kullanılması

Ornisid 250 mg film tablet yemeklerden sonra tok karına kullanılmalıdır. Ornisid 250 mg film tablet kullanırken veya ilaç kesildikten sonra en az 3 gün boyunca kesinlikle alkol tüketilmemelidir.

Ornisid 250 mg fim tablet hamilelikte kullanımı

Ornisid 250 mg film tablet gebeliğin erken safhasında gerekli olmadıkça verilmemelidir. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ornisid 250 mg film tablet emzirme döneminde kullanımı

Ornisid 250 mg film tablet doktorunuz tarafından gerekli görülmedikçe mümkün olduğunca emzir döneminde kullanılmamalıdır.

Ornisid 250 mg film tablet nasıl kullanılır?

Ornisid 250 mg film tablet daima yemeklerden sonra ağız yoluyla alınmalıdır. Ne sıklıkla kaç tablet kullanılacağını mutlaka doktorunuzun söylediği şekilde yapınız.

Tedaviye vereceğiniz cevaba veya hastalığınıza göre doktorunuz daha yüksek yada daha düşük doz önerebilir.

Lütfen doktorunuzun önerdiği dozun üzerine çıkmayınız.

Ornisid 250 mg film tablet uygulama yolu ve metodu

Ornisid 250 mg film tablet sadece ağız yoluyla alınmalıdır.

Ornisid 250 mg film tablet çocuklarda kullanımı

Ornisid 250 mg film tablet’in doz ayarlaması çocukların vücut ağırlığına göre yapılmaktadır. Doktorunuz bu konuda gerekli bilgiyi verecektir. Lütfen konu hakkında doktorunuzu uyarınız.

Ornisid 250 mg film tablet yaşlılarda kullanımı

Ornisid 250 mg film tablet yaşlılarda doz ayarlamasına ilişkin her hangi bir bilgi mevcut değildir.

 

Böbrek  yetmezliği olanlarda doz dikkatli ayarlanmalı ve karaciğer yetmezliği olanlarda ise doz aralığı iki kat fazla olmalıdır.

Ornisid 250 mg film tablet olası yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Ornisid 250 mg film tablet içerisinde yer alan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Aşağıda belirtilen yan etkilerin her hangi birini fark ederseniz doktorunuza başvurunuz;

 • Uyku hali,
 • Soluk almada zorluk,
 • Deri rahatsızlıkları,
 • Baş ağrısı,
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • Baş dönmesi,
 • Vertigo,
 • Yorgunluk,
 • Bilinç kaybı
 • Tat almada bozukluk

Eğer yukarıda yer alan yan etkilerin dışında her hangi bir olumsuz etki hissederseniz mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna acil olarak başvurunuz.

Bu yazımızda siz değerli üyelerimize Ornisid 250 mg nedir ve ne için kullanılır? başlığı altında bilgiler aktardık. Lütfen doktor önerisi olmadan hiç bir ilacı kullanmayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.