Plavix nedir ve ne için kullanılır?

0
329
Plavix nedir ve ne için kullanılır?
Plavix nedir ve ne için kullanılır?

Plavix nedir ve ne için kullanılır?

Plavix 75 Mg Film Tablet genel olarak sertleşmiş kan damarları içerisinde pıhtı oluşumunu önlemeye yarayan ve ağız yoluyla alınan ilaçtır. Sizlere bu yazımız da Plavix nedir ve ne için kullanılır? başlığı altında bilgiler aktarmakla beraber Plavix etken maddesi hakkında da bilgiler aktaracağız.

Plavix nedir ve ne için kullanılır?

Plavix nedir?

Plavix 75 mg, 28 ve 90 film tablet içeren blister ambalajlarda kullanıma sunulmuştur. Film tabletler, hafif bikonveks, yuvarlak, bir yüzü ”75” bir yüzü ”1171” baskılı, film kaplı pembe tabletlerdir.

Plavix tabletin etkin maddesi olan klopidogrel, antitrombositer ilaçlar adı verilen bir ilaç sınıfında yer alır. Trombositler, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinden daha küçüktürler ve kan pıhtılaşması sırasında kümeler oluştururlar. Antitrombositer ilaçlar, bu kümelenmeyi engelleyerek, kan pıhtısı oluşumu riskini azaltır ( kan pıhtısının oluşum sürecine tromboz adı verilir).

Plavix ne için kullanılır?

Plavix sertleşmiş kan damarları (atardamarlar) içinde kan pıhtısı (trombüs) oluşumunu önlemek amacıyla kullanılır. Bu süreç aterotromboz olarak adlandırılmakta ve inme, kalp krizi veya ölüm gibi aterotrombotik olaylara yol açabilmektedir.

Doktorunuz size Plavix’i aşağıdaki nedenlerden biri veya birkaçı dolayısıyla reçetelemiş olabilir.

– Sizde damar sertliği varsa ve

– Daha önce kalp krizi, inme veya periferik arter hastalığı olarak bilinen bir hastalık geçirdiyseniz,

– Kararsız angina, adı verilen şiddetli göğüs ağrısı veya miyokard enfarktüsü (kalp krizi) geçirdiyseniz. Bu durum tedavisi için, doktorunuz kan akışını düzeltmek amacıyla daalmış veya tıkanmış atardamarınıza stent takmış olabilir. Bu durumda doktorunuzun size asetilsalisik asit de (birçok ilaçta bulunan, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi yanında kan pıhtılaşmasını önleyen bir madde) reçetelemiş olması gerekir.

– Kalp atışlarınızın düzensiz olmasına neden olan ‘ atriyal fibrilasyon ‘ adı verilen bir durumunuz varsa ve yeni pıhtıların oluşmasını ve mevcut pıhtıların büyümesini engelleyen oral antikoagülanların asetilsalisilik asitten veya Plavix + asetilsalisilik asit tedavisinden daha etkili olduğu size söylenmiş olmalıdır. Doktorunuz Plavix + asetilsalisilik tedavisini oral antikoagülanları kullanmamanız ve önemli kanama riskinizin olmaması halinde reçete edecektir.

Plavix’in Yiyecek ve İçecek ile Kullanılması

Besinler Plavix’in emilmesini etkilemez. Plavix yemekle veya yemek aralarında kullanılabilir.

Hamilelik Döneminde Plavix Kullanımı

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamilelik sırasında Plavix kullanımı önerilmemektedir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız ve söyleyiniz.

Emzirme Döneminde Kullanımı

İlacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Plavix’i kullanırken bebeğinizi emzirmeniz tavsiye edilmez.

Bebeğinizi emziriyorsanız veya emzirmeyi planlıyorsanız, Plavix almadan önce doktorunuzla konuşunuz.

Araç Ve Makine Kullanımı

Plavix’in taşıt ve makine kullanımında herhangi bir değişikliğe yol açması beklenmez.

Plavix’in İçeriğinde Bulunan Bazı Yardımcı Maddeler Hakkında Önemli Bilgiler

Plavix film kaplı tabletler laktoz içerir. Daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız söylenmişse, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzla konuşunuz. Plavix’in bileşimindeki hidrojene hint yağı mide bulantısına ve ishale sebep olabilir.

Plavix Nasıl Kullanılır?

Uygun Kullanım ve doz/uygulama Sıklığı İçin Talimatlar:

Doktorunuz, ilacınızı nasıl ve hangi dozda kullanmanız gerektiğini size söyleyecektir.

Plavix’i herzaman doktorunuzun size söylediği şekilde kullanınız. Bu ilacı nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz, doktorunuz veya eczacınıza danışınız.

Atriyal fibrilasyon (düzensiz kalp atımı) adı verilen durum dahil olmak üzere önerilen doz günde 75 mg Plavix tablet olup ağızdan, aç yada tok karnına ve her gün aynı saatte alınır.

Şiddetli göğüs ağrınız olduysa (karasız anjina ya da kalp krizi), doktorunuz tedavinin başlangıcında size 300 mg Plavix (300 mg’lık bir tablet yada 75 mg’lık 4 tablet) reçete edebilir. Daha sonra önerilen doz yukarıda belirtildiği gibi günde 75 mg’lık Plavix tablettir.

Tabletleri hergün aynı saatte alınız. Tabletleri hergün aynı saatte almanız, hastalığınız üzerinde en iyi etkiyi elde etmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda tabletleri ne zaman alacağınızı hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Size cerrahi bir girişim yapılması planlanıyorsa doktorunuza mutlaka Plavix kullandığınızı söyleyiniz.

Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, bu talimatları takip ediniz.

Plavix’i doktorunuz reçetelediği sürece almaya devam etmelisiniz.

Uygulama Yolu ve Metodu:

Film tabletleri, yemekler sırasında veya yemek aralarında herhangi bir zamanda, yeterli miktarda sıvı ile (1 bardak su ile) çignemeden yutunuz.

Değişik Yaş Grupları

Çocuklarda Kullanımı

Plavix, 18 yaşın altındaki çocuk ve genç erişkinlerin kullanımına uygun değildir.

Yaşlılarda Kullanımı

Yaşlı hastalarda doz ayarlamasına gerek yoktur. Belli tipte kalp krizi geçiren 75 yaşın üzerindeki hastalarda klopidogrel tedavisine yükleme dozu verilmeden başlanmalıdır.

Özel Kullanım Durumları

Alerjik çapraz reaktivite: Antitrombosit ilaçlara aşırı duyarlılığı olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.

Aşırı doz durumu

Aşırı doz halinde kanama riski olabilir. Yanlışlıkla 1 tablet fazla almış iseniz bir şey olmaz ancak 1 den fazla tablet almış iseniz lütfen acil bir şekilde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Plavix Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi Plavix’in içeriğinde ki maddelere de duyarlı olabilen insanlar mevcuttur. Sizlere şimdi plavix’in sık görülen yan etkilerini sıralamadan önce lütfen aşağıda vereceğimiz bir kaç yan etkiyi gözlemlediğiniz an acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna başvuru yapınız;

 • Seyrek görülen bazı kan hücrelerinin sayısında ki azalmaya bağlı olarak ateş, enfeksiyon belirtileri veya aşırı yorgunluk ortaya çıkarsa
 • Kanama veya dalgınlığın eşlik ettiği veya etmediği, deri veya gözlerde sarılık gibi karaciğer sorunları ortaya çıkarsa
 • Ağızda şişme, ciltte kaşıntı, döküntü, kabarcık oluşumu gibi bozukluklar gözlemlerseniz

Bu yukarıda saydığımız yan etkilerin hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Bu yan etkilerden her hangi birini gözlemlerseniz lütfen ilacı kullanmayı bırakıp en yakın sağlık kuruluşuna acil olarak başvurunuz.

Onun dışında sıklıkla görülebilen yan etkiler şunlardır;

 • Şişlik
 • Burun kanaması
 • Mide yada bağırsaklarda kanama
 • İshal
 • Karnın üst kısmında ağrı
 • Ciltte eziklik
 • Cerrahi girişimde organ içine girilen bölgede kanama
 • Gözde kanama

Sizlere bu yazımızda recetebilgi.com olarak Plavix nedir ve ne için kullanılır? başlığı altında bilgiler aktardık. Lütfen doktor önerisi olmadan hiç bir ilacı kullanmayınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.