Protech 40 mg nedir ve ne için Kullanılır?

0
413
Protech 40 mg nedir ve ne için Kullanılır?
Protech 40 mg nedir ve ne için Kullanılır?

Protech,ilaçların midede çözülmesini engelleyen özel bir madde ile kaplı (eternik kaplı) tabletler şeklinde kullanıma sunulmuştur.Her bir tabletin içinde etkin madde olarak 40 mg pantoprazol bulunmaktadır. Protech 40 mg pantoprazol”proton pompası inhibitörü” olarak isimlendirilen bir ilaç grubuna dahildir.Etkisini midenizde üretilen asit miktarını azaltarak gösterir. Protech 40 mg nedir ve ne için Kullanılır?: Midenin ve bağırsakların asitle ilişkili rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Protech,14 veya 28 tabletlik blisterler içinde piyasaya sunulmaktadır. Blister içindeki tabletler yuvarlak şekillidir ve sarı renktedir.

 

protech 40 mg nedir , protech mide koruyucu

12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve erişkinlerde:

 • Reflü özofajit (mide asit sıvısının yemek borusuna kaçışına bağlı yemek borusunda iltihaplanma) tedavisinde
 • Reflü hastalığında

Erişkinlerde:

 • Helicobacter pylori isimli bir bakterinin neden olduğu duodenal (oniki parmak bağırsağı) ve gastrik (mide) ülserlerde bu bakterinin yok edilmesi ve böylece bu ülserlerin tekrarını azaltmak amacıyla,uygun iki antibiyotikle birlikte,
 • Peptik ülser tedavisinde,
 • Zollinger Ellison Sendromu (midede aşırı asit oluşmasına neden olan hormon üreten panreastaki tümörler) ve aşırı derecede mide asidi salgılanmasına yol açan diğer durumların tedavisinde kullanılmaktadır.
Protech 40 mg nedir ve ne için Kullanılır?
Protech 40 mg nedir ve ne için Kullanılır?

Protech’i Aşağıdaki Durumlarda Kullanmayınız:

Eğer;

 • Pantoprazol etkin maddesine veya Protech’in bileşiminde bulunan yardımcı maddelerden birine, benzimisazollere (mantar hastalıkları için kullanılan ilaçlar) karşı alerjiniz var ise,
 • Proton pompası inhibitörü içeren diğer ilaçlara alerjiniz var ise, Protech’i kullanmayınız.

Protech’i Aşağıdaki Durumlarda Kullanmayınız:

Eğer;

 • Ağır karaciğer bozukluğunuz varsa,karaciğeriniz ile ilgili herhangi bir probleminiz olduysa,doktorunuza bildiriniz. Protech ile tedavi sırasında,özellikle de uzun süreli kullanımda,doktorunuz karaciğer enzimlerinizi düzenli olarak kontrol edecektir.Karaciğer enzimlerinin yükselmesi durumunda protech kullanımı kesilmelidir.
 • Vücudunuzdaki B12 vitamini depoları azalmış ya da B12 vitamini eksikliği açısından risk faktörleri taşıyorsanız dikkatli olmalısınız. Pantoprazol,tüm diğer mide asidi azaltıcı ilaçlar gibi,B12 vitamini emilimini azaltabilir.
 • Bir yıldan uzun süredir Protech kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.Bu durumda doktorunuz muhtemelen sizi düzenli gözlem altında tutacaktır.Yeni ve olağandışı belirtiler görürseniz doktorunuza gittiğinizde bunları mutlaka söylemelisiniz.
 • Protech ile tedavi,kanserle ilişkili belirtileri baskılayabilir ve sonuçta teşhisi geciktirebilir.Bu nedenle Protech tedavisinden önce,doktorunuz kanser hastası olmadığınızdan emin olmak için size bazı testler yapabilir.Eğer tedaviniz sırasında semptomlarınız devam ederse,başka incelemeler gerekebilir.
 • Osteoporoz (kemik erimesi) hastalığınız varsa doktorunuza söyleyiniz.Çünkü tüm proton pompası inhibitörleri gibi Protech özellikle osteoporoz hastalığı olanlarda,yaşlı hastalarda ve diğer risk faktörlerinin tespit edildiği durumlarda,yüksek dozlarda ve uzun süreli (1 yıldan daha uzun)kullanıldığında,kalça,el bileği ve omurgada kırılma riskini az da olsa artırabilir.Bu durumda doktorunuz Protech’i daha düşük dozda veya daha kısa süreli kullanımınızı önerebilir.
 • Nöroendokrin tümör tanı testleri yaptırıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 • Tüm proton pompası inhibitörleri gibi Protech üst mide-bağırsak yolunda,normalde de var olan bazı bakterilerin sayısını ve dolayısıyla enfeksiyon riskini az da olsa arttırabilir.

Aşağıdakilerden birini fark edersiniz derhal doktorunuza başvurunuz:

 • Beklenmeyen kilo kaybı,
 • Tekrarlayan kusmalar,
 • Yutma zorluğu,
 • Kan kusma,
 • Solgun görünme ve kendini güçsüz hissetme
 • Dışkıda kan görülmesi
 • Ağır ve sürekli ishal durumlarında

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi sizin için geçerliyse,lütfen doktorunuza başvurunuz.

Olası Yan Etkiler Nelerdir?

protech mide ilacı yan etkileri

Aşağıdakilerden biri olursa,Protech kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz:

Çok ciddi alerjik rahatsızlıklar (seyrek görülür): Dil ve boğazda şişme,yutkunma güçlüğü,kurdeşen,nefes alma güçlüğü,yüzde alerjik şişme,çok hızlı kalp atımı ve terlemeyle seyreden baş dönmesi.

Çok ciddi deri rahatsızlıkları (sıklık derecesi bilinmiyor): Deride ani gelişen,yaygın,kabarcıklar şeklinde,ağrılı döküntüler,genel sağlık durumunun hızla kötüye gitmesi,göz,burun ağız ve cinsel organda tahriş (hafif kanlanma) ve ışığa hassasiyet

Diğer ciddi rahatsızlıklar (sıklık derecesi bilinmiyor): Deride veya gözlerin beyaz kısmında sarılaşma (karaciğer hücrelerinde ağır hasar,sarılık)veya ateş,kurdeşen ve ağrılı idrar ve bel ağrısı ile birlikte böbreklerde büyüme

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise,sizin Protech’e karşı ciddi alerjiniz var demektir.Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Protech 40 mg fiyat10.74 TL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.