Saç Çıkaran Kür

0
195
saç çıkaran kür

Saç Çıkaran Kür

Saç dökülmesi sorunu erkeklerde kellik olarak bilinen bir sağlık sorunudur. Saçlar belirli dönemlerde dökülür ve bazı bölgelerde kellik meydana gelmektedir. Kadınlarda ise saç çizgisi daha geriye doğru geldiği gözlenmektedir; ama saç telleri de buna bağlı olarak incelmekte ve güçsüzleşmektedir. Saç dökülmesinin ne kadar süreceği konusunda cevap ise, nedenine sağlı olarak değişim göstermektedir. Saç dökülmeleri, erkeklerde ve kadınlarda farklı şekilde gözlenmektedir. Bu farklılığın olmasını da hormonlara bağlamamız söz konusudur. Saç çıkaran kür tariflerini bu yazımızda sizler için derledik.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

 • Kişinin stres yapması sonucunda oluşabilir,
 • Bazı ilaçların yan etkileri, saç dökülmesine sebep olabilir. Özellikle kanser tedavisinde kullanılan ilaçları, buna örnek olarak rahatlıkla verebiliriz.
 • Saç derisinde oluşan mantarlar ve çeşitli sorunlar, saç dökülmelerini tetikliyor.
 • Travmaya bağlı saç dökülmeleri, kişinin yaşamış olduğu sorunlara bağlı olarak gelişmektedir.
 • Genetiğe bağlı olarak gelişen kıl kökü azalmaları. Buna halk arasında aileden gelme saç dökülmesi denmektedir. Yani kişinin genetik olarak ailesinden gelen bir özellik ile saçları dökülür.

Bilim dünyasındaki ve teknolojinin gelişmesiyle beraber saç dökülmelerini ortadan kaldırmakta olan kremler ve saç bakım ürünleri üretildi. Ancak bu ürünlerin saçlara büyük oranda zarar verdiğini sizlere söylemek istiyoruz. Bunların yerinde tamamen doğal olan ve hekimlerin de önerdiği kürleri kullanmak, son derece mantıklı olacaktır. İşte sizlere bu yazımızda, uzmanların önermiş olduğu kürleri ve doğal tedavi yöntemlerini aktaracağız.

Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan Cevizi Sütü

Saç dökülmesi ve kellik için doğal çözümlerin başında Hindistan cevizi sütü gelmektedir. Birçok kişi bu tedavinin sonuç verdiğini söylemektedir. Saç derisine düzenli olarak uygulanması gerekmektedir. 20 ml Hindistan cevizi yağı, 10 ml Hint yağı karıştırılır. İçerisine iki çay kaşığı kadar da limon eklemesi yapılır. Devamında saç derisine uygulanır ve 30 dakika kadar deri üzerinde bekletilir. Bu çözüm aynı zamanda kepek sorunu için de tercih edilmektedir. Hindistan cevizi sütü kafa derisi üzerinde düzenli olarak kullanıldığında saçlara ihtiyaç duyduğu besini sağlayacak ve doğal saç çıkartıcı etki oluşturacaktır. Ayrıca saçların yağlanmasına engel olacak ve gürleşmesine olanak verecektir. 

Marul ve Ispanak

Marul ve Ispanak

Marul ve ıspanak da saç dökülmesini önlemede yardımcı olan doğal ürünlerden bir tanesidir. Bir karıştırıcıda marul, ıspanak ezilerek pürüzsüz bir hamur kıvamına getirilir. Bu karışımın suyu çıkarılır. Bir süre bu şekilde bekletilir ve bunun devamında yıkanır. Güzel sonuçlar alınmak isteniyorsa bunu haftada en az 7 kez uygulamanız gerekiyor.

Kına Yaprağı

Kına Yaprağı

Saç dökülmesi tedavisi için kullanılan bir diğer doğal tedavi yöntemi ise kına yaprağı olarak bilinmektedir. Uzun yıllardır Hindistan civarında tercih ediliyor diyebiliriz. Biraz kına hardal yağı içinde güzelce kaynatılır. Bu karışımın soğuması geçtikten sonra yağ saç diplerine güzelce uygulanır. Daha iyi sonuçlar almak için hindistan cevizi yağı ile de karıştırılmasını önermekteyiz. Saç dökülmesi ya da kellik için işlem haftada mutlaka üç kez tekrarlanması önerilir.

Ceviz

Bir tutam ceviz yaprağını yarım litre suda kaynatılır ve oda sıcaklığında olana kadar beklenir. 15 dakika sonra içerisine saç çıkartıcı yağ özelliğiyle bilinen zeytin yağı ile argan yağı birer yemek kaşığı eklenir. Bu karışım ile saçlar güzelce yıkanır. Saç bu şekilde en az 6 saat kadar mutlaka beklemelidir. Ardından saçlar ılık su ile durulanır. 

Bal ve Zeytinyağı

İki çay kaşığı bal ve iki yemek kaşığı zeytinyağı bir kap içerisinde güzelce karıştırılır. İçerisine bir çay kaşığı toz tarçın ve biraz da bal ile zeytinyağı eklemesi yapılır. Bu karışım kafa derisinde etkilenmiş olan bölgeye eklenir ve 20 dakika kadar beklenir. Ardından saçlar durulanır. Olumlu sonuçlar olması için mutlaka 3-5 ay kadar uygulamanızı öneriyoruz.

Çemen Tohumu

Birkaç çemen tohumu biraz hindistan cevizi yağı ile güzelce karıştırılır. Bu karışım süzüldükten sonra saç diplerine az miktarlar uygulaması yapılır. Biraz bekletildikten sonra saçlar durulanabilir. Bu işlem haftada 3 ya da 4 kez mutlaka yapılmalıdır. 

Soğan

Soğan da saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir besindir. Beyaz ya da kırmızı büyük soğan yarım kesilerek sabah ve akşam etkilenen alanlar üzerinde gezdirilmesi gerekir. Çok fazla sürtmemek gerekir yoksa tahriş olur.

Saç Çıkaran Kür Tarifi

Saç Çıkaran Kür Tarifi

 • 5 Gram çam yağı
 • 5 Gram sarımsak yağı
 • 5 Gram badem yağ
 • 5 Gram ısırgan yağı
 • 5 Gram biberiye yağı
 • 5 Gram zeytinyağı

Hazırlama Süreci

Bütün yağları bir şişe içinde güzelce karıştırıp kullanıma hazır hale getiriyoruz.

Kullanımı

Karışımı saç diplerine sürmenizin devamında güzelce saçlara yediriniz. Kullanımlar haftalık olmasından dolayı, aşağıdaki programa uymanızı öneriyoruz.

1. hafta: Her gece

2. hafta: 2 gecede 1

3. hafta: 3 gecede 1

Yıkama esnasında doğal zeytinyağlı olan sabunları tercih edebilirsiniz. Durulama yapacağınız 2-3 litrelik suyun içerisine bir çay bardağı üzüm sirkesi koyup saçlarınızı durulayın.

Uygulama Süresi

-40-45 gün

Kullandığınız bu karışım sayesinde emin olabilirsiniz ki 20 gün içerisinde saç dökülmeleri duracak. Saç dökülmesi durduktan 25 gün sonra içerisinde eski saçlarınıza kavuşacağınızı söyleyebiliriz.

Saç Çıkaran Kür Tarifi 2

Saç Çıkaran Kür Tarifi 2

 • 1 çorba kaşığı maydanoz tohumu
 • 1 çorba kaşığı defne tohumu yağı
 • 1 çorba kaşığı çörekotu yağı
 • 1 fincan kaliteli zeytinyağı

Kullanımı

Banyoya girmeden 2 saat önce bir fırça yardımı ile saçlarınıza güzelce sürün. Fakat saçlarınız mutlaka temiz olmalıdır. Karışımı sürdükten sonra saç diplerinizi ovuşturarak ve masaj yaparak yedirin. Bu 2 saat boyunca saçlarınızda kalsın ve bol su ile durulayın.

Saç Çıkaran Kür Tarifi 3

 • 60 gram şimşir ağacı yaprağı
 • 100 gram dulavrat otu kökü
 • 2 litre sirke
 • 100 gram ısırgan otu kökü

Hazırlama Süreci

Tüm malzemeleri 2 litre sirkenin içerisine ekleyin. 7-8 gün sıcak bir yerde beklettikten sonra süzün.

Nasıl Kullanılır?

Karışımdan elde edilen sıvıyı saç derinize masaj yaparak yedirin.

Saç Çıkaran Kür Tarifi 4

 • 1 çorba kaşığı çörek otu yağı
 • 1 çorba kaşığı defne yağı
 • 1 çorba kaşığı maydanoz tohumu
 • 1 kahve fincanı sızma zeytinyağı

Hazırlanışı

Yukarıda yazılmış olan ürünleri bir kaba koyun ve çok güzel bir şekilde karıştırın.

Kullanımı

Elde edilen malzemeyi temiz bir fırça ile saç diplerine olacak şekilde masaj yaparak yedirilir. Sürme işlemi tamamlandığında havlu yardımı ile saç sarılır. Hiçbir şekilde başka yere temas etmemeli ve 2 saat boyunca bekletilmelidir.

Saç Çıkaran Kür Tarifi 5

 • 5 gram zeytinyağı
 • 5 gram biberiye yağı
 • 5 gram badem yağı
 • 5 gram ısırgan yağı
 • 5 gram sarımsak yağı

Hazırlanışı

Yağların hepsi temiz bir şişeye alındıktan sonra, şişe güzelce çalkalanır ve karışım elde edilir.

Kullanımı

Elde edilen karışım saç köklerine gelecek şekilde güzelce yedirilir. Karışımı mutlaka en az 3 ay kadar uygulamanızı önermekteyiz. Eğer düzenli kullanım yaparsanız bu karışım ile eski saçlarınıza kavuşabilirsiniz.

Sonuç olarak dökülen saçlarınızı tamamen geri kazanamayabilirsiniz. Saç dökülmesi sorunları için en iyi yöntemin saç ekimi olduğu bu günlerde en iyi saç ekimi klinikleri yazımıza da buradan ulaşıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.