Saçlar Nasıl Hızlı Uzar? Doğru Şekilde Saç Uzatma

0
149
Saçlar Nasıl Hızlı Uzar?

Saçlar Nasıl Hızlı Uzar?

Saçlarımız bizim için hayati öneme sahiptir. Yaştan ve cinsiyetten bağımsız olarak her insanın dış görünüşünün en önemli kısımlarından birisini saçları oluşturuyor. Ancak, bazı sebeplerden dolayı, insanların saçlarının yeterince uzamadığına şahit olabiliriz. Saçlarının uzaması adına çareler arayanların sayısı bir hayli fazladır. Yazımızda, saçlar nasıl hızlı uzar sorusuna çok işinize yarayacak cevaplar bulabilirsiniz.

Hızlı Saç Uzatmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Saç Uzatmak İçin Neler Yapılabilir?

İnsan saçı; bir günde 1/3 mm kadar uzar. Bir başka deyişle, ayda yaklaşık 1 cm uzadığını söylemeliyiz. Buna ek olarak, her gün yaklaşık 100 tel civarı saçın dökülmesini normal karşılamalısınız. Bu rakamların üzerinde saçın döküldüğüne şahitlik ediyorsanız ciddi bir saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya olduğunuzu söylemeliyiz. Siz de saçlarınızın uzama hızından şikayet ediyorsanız doğru ve etkili bir bakım sayesinde saçlarınızı istediğiniz gibi uzatabilirsiniz. Peki, bunun için neler yapmanız gerekir?

Saçlarınızın parlak, sağlıklı ve canlı olması adına doğal yöntemlerden faydalanmalısınız. Doğal yöntemler; saçlara hiçbir şekilde zarar vermeden ve saçları yıpratmadan saçların uzamasını sağlar. Ancak, kimyasal içerikli ürünlerin de saç uzaması için tercih edilmesi yaygındır. Fakat, kimyasal ürünler, tahmin edebileceğiniz üzere saç köklerinin zayıflamasına sebep olur. Bunun yanı sıra, saçların yıpranarak kırılmasını sağlar. Bu noktada, doğal yöntemlerle saç uzatmak adına aşağıdaki yöntemleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Biberiye Yağı ve Hızlı Saç Uzatma

Biberiye Yağı ve Hızlı Saç Uzatma

Bu yağın ismini muhakkak duymuşsunuzdur. Uzun süredir kullanılan bu yağ; saç derisini en iyi şekilde besler. Ayrıca, saç dökülmesine karşı son derece etkilidir. İçeriğinde bulunan anti – inflamtuar sayesinde zamanla tıkanan saç köklerini açar. Bir başka deyişle, saçların en kısa sürede uzamasını sağlar. Bu noktada, bir tatlı kaşığı biberiye yağının yanı sıra iki yemek kaşığı hindistan cevizi yağıyla güzel bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu iki malzemeyi bir kasenin içerisinde karıştırmalısınız. Ardından, saç derinize ve saçlarınıza masaj yaparak uygulamalısınız. Karışımı uyguladıktan sonra bir gece boyunca saçlarınızda kalmasına dikkat etmelisiniz. Uyandığınız zaman saçlarınızı yıkamalısınız. Haftada iki veya üç kere bu işlemi yapmalısınız.

Soğan Suyu ve Hızlı Saç Uzatma

Soğan Suyu ve Hızlı Saç Uzatma

Soğanın sağlığa ne kadar faydalı olduğunu bilmeyen yok! Ancak, bilhassa son yıllarda soğan suyunun farklı bir etkisi daha ortaya çıktı. Soğan suyu sayesinde saç dökülmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca, saçlarınızın kısa sürede uzaması noktasında da işinize yarayacaktır. Hatta, saçınızda beyaz oluşmasını engellemek adına da soğan suyundan faydalanabilirsiniz. Soğan suyu kürü için yalnızca iki büyük boy soğana ihtiyacınız var! İlk olarak, soğanı ortadan ikiye bölerek suyunu çıkarmalısınız. Ardından, soğan suyunu pamuk yardımıyla saç köklerinize masaj yaparak uygulamalısınız. Soğan suyunu saçlarınızda 15-20 dakika beklettikten sonra saçlarınızı şampuan ile yıkamalısınız. Haftada birkaç kez uygulamanız gereken bu işlemden yüzde yüz verim alacaksınız.

Biotin ve Hızlı Saç Uzatma

Biotin ve Hızlı Saç Uzatma

Kozmetik sektöründe özellikle son yıllarda adından söz ettiren Biotin; sayısız faydasıyla dikkat çekiyor. B vitamini eksikliğinden şikayet ediyorsanız veya karaciğer yağlanması gibi bir sorununuz varsa Biotin’den faydalanabilirsiniz. Biotin nedir diye merak ediyorsanız bir vitamin çeşidi olduğunu söylemeliyiz. Ancak, diğer vitaminlerden farklı olarak saçları uzatan özellikleri bulunuyor. Ayrıca, saç köklerini besleyerek saç dökülmesine karşı etkili bir yöntem geliştiriyor. Bu noktada, iki adet Biotin tablete ihtiyacınız olacak. Biotin tabletini hızlıca ezdikten sonra isteğe bağlı olarak zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ile karıştırmalısınız. Karışımın pürüzsüz hale gelene kadar karıştırılması gerekiyor. Ardından, karışımı masaj yaparak saç köklerinize uygulayabilirsiniz. Karışımın saçlarınızda bir gece kalması gerekiyor. Ardından, saçlarınızı su ile durulamalısınız. Bu işlemi haftada iki kez uyguladığınız takdirde verim aldığınızı siz de fark edeceksiniz.

Elma Sirkesi ve Hızlı Saç Uzatma

Elma Sirkesi ve Hızlı Saç Uzatma

Saçlarınızın hızlı bir şekilde uzamasını istiyorsanız neredeyse herkesin evinde bulunan elma sirkesini kullanabilirsiniz. Bilhassa doğal ev yapımı elma sirkesi tercihiniz olmalı! Elma sirkesi; saçların PH değerini dengelemesi sayesinde saçların uzamasını sağlar. Buna ek olarak, çok daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak adına tercihiniz olmalıdır. Saçlarınızın uzamasını sağlayacak formül için bir çay bardağı elma sirkesi ve dört su bardağı suya ihtiyacınız var. Ancak, ilk olarak, saçlarınızı şampuan ile yıkamalısınız. Bir sonraki aşamada, su ve sirkeyi bir kabın içerisinde karıştırmalısınız. Bu karışımı durulama suyu olarak saçlarınıza uygulamalısınız. Saçlarınızı yıkadığınız her zaman diliminde bu karışımdan faydalanabilirsiniz.

Sağlıklı Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

Saçlarınızın hızlı bir şekilde uzamasını istiyorsanız yukarıdaki formüllerin dışında yapabileceğiniz başka şeyler de var. Örneğin sağlıklı bir saç derisi; saçların uzaması adına hayati öneme sahiptir. Kuru ve hassas bir saç deriniz varsa dezavantajlı olduğunuzu söylemeliyiz. Dolayısıyla, arındırıcı ve onarıcı şampuanlar ile saç derinize bakım yapabilirsiniz. Hatta, saç bakım maskeleri kullanmanız da gerekli olabilir. Bu sayede, tahmin ettiğinizden bile hızlı uzayan saçlar ile karşılaşacaksınız.

Bir başka açıdan saçınızın uzaması noktasında bakım ürünleri kadar beslenmeniz de önemlidir. Çünkü, bakım ürünlerinin tek başlarına faydalı olamayacağını ifade etmeliyiz. Hatta bol su tüketmeniz çok elzemdir. Ayrıca, gün içerisinde protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Aynı zamanda nasıl uyuduğunuz da saçlarınızın uzamasını etkileyen hususlar arasında bulunuyor. Bu noktada, klasik yastık kılıflarının zararlı olduğunu ifade etmeliyiz. Çünkü, saç tellerinin kopmasına sebep olurlar. Ayrıca, bu tür yastık kılıfları ile saçların sağlıksız gözükeceğini de ifade etmeliyiz. Özellikle kadınların bu durumun yıkıcı etkisine maruz kalacağını ifade etmeliyiz. Bir başka deyişle, saçınızı kısa aralıklarla kestirmek zorunda kalabilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise ipek yastık kılıfları kullanmak. Bu tür yastık kılıfları; saçlarınızın gücünü hiçbir zaman kaybetmemesini sağlar. Ayrıca, saçlarınızın uzamasına da katkıda bulunur.

Saçlar Nasıl Hızlı Uzar Püf Noktaları

Saçlar Nasıl Hızlı Uzar Püf Noktaları

  • Saçlarınızı yıkadıktan sonra kullanmış olduğunuz havlular da belirleyici bir etken! Bu noktada, klasik havlulardan yana seçim yapmamalısınız. Çünkü, bu tür havlular; saçın nemini ve doğal yağlarını emerek saça zarar verir. Uzmanlara göre mikrofiber havlular kullanmalısınız. Ayrıca, kullanmadığınız bir tişört ile de saçlarınızı kurulayabilirsiniz. Nemini ve yağını kaybetmeyen saçların olması gerektiği gibi uzayacağını söylemeliyiz.
  • Saçlarınızı sıklıkla yıkamanız zannettiğiniz gibi faydalı olmayabilir. Çünkü, devamlı yıkanan saçlarda saç derisinin ve tellerinin zarar göreceğini söylemeliyiz. Bu noktada, belirli aralıklarla saçlarınızı yıkamalısınız. Bir başka deyişle, saçınızın doğal yağlarından beslenmesine imkan tanımalısınız.
  • Saç derinizin kendi yağına ayrı bir parantez açmalıyız. Çünkü, bu yağ ile saçlarınıza doğal bir bakım ve onarıcı etki sunmuş olacaksınız. Yatmadan önce yalnızca birkaç fırça darbesiyle bu yağı tüm saçınıza eşit bir şekilde dağıtabilirsiniz. Başka hiçbir işleme gerek olmadan saçınıza onarıcı ve besleyici bir bakım uygulayabilirsiniz.
  • Saç masajını mutlaka duymuşsunuzdur. Kuru veya ıslak saç derinize uygulayacağınız masaj ile kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Bu sayede, saçlarınızın kökten beslenmesini arttırabilirsiniz. Bir başka deyişle, saçlarınız çok daha kısa sürede uzayacaktır.
  • Saç bakımı zannettiğinizden daha önemli! Piyasada saçlar için özel olarak üretilmiş çok sayıda canlandırıcı ve güçlendirici bakım ürünü bulunuyor. Badem yağı ve hindistan cevizi yağı gibi doğal kaynaklarla haftada birkaç kez uygulayacağınız bakım sayesinde saçlarınızı beslemiş olursunuz.

Sonuç olarak, saçlar nasıl hızlı uzar diyorsanız ve saçlarınızı hızı bir şekilde uzatmak istiyorsanız, çaba sarf etmeniz şart. Ancak, yukarıdaki tavsiyeleri uyguladığınız takdirde sonucun olumlu olduğunu göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.