Salofalk Nedir?

0
227
Salofalk Nedir?

Salofalk Nedir?  Salofalk 500

Salofalk nedir sorusuna kısa bir yanıt vermek gerekirse, kalın bağırsakta yaşanan iltihabi durumları önlemede kullanılan, intestinal anti-inflamatuvar grubundan bir ilaçtır diyebiliriz. Bileşenlerinde bulunan ve aynı zamanda etken olan madde mesalazindir. Aminosalisilik asit olarak da adlandırılan mesalazin, Salofalk 500’ ün her bir tabletinde 500 mg düzeyinde bulunur. Enterik tablet olarak kullanıcıya sunulan ilaç, bu sayede kalın bağırsakda oluşan iltihaplara karşı en üst düzeyde etki gösterir. Enterik yani bağırsakta çözünmesi özelliğine sahip olarak üretilen tabletler, midede erimez. Bağırsakta erimesi sağlanarak, bu bölgede bulunan iltihaplara karşı etkin bir savunma, onarma ve iyileştirme etkisi gösterir.

Salofalk Ne İçin Kullanılır ?

Salofalk Ne İçin Kullanılır?

Salofalk nedir? Salofalk 500 mg tablet, ağız yoluyla alınan bir ilaçtır. Kalın bağırsak iltihapları olarak da tanımlayabileceğimiz ülseratif kolit vakalarının düşük ve orta şiddette olan hastaları için etkin bir ilaçtır. Aynı zamanda yine kalın bağırsakta oluşan Chron hastalığının tedavisinde de kullanılır. Chron hastalığı ile ülseratif kolit hastalıklar, belirtiler ve etkileri itibariyle birbirine benzese de, farklı hastalıklardır. Ülseraitf Kolit, sadece kalın bağırsakta oluşan iltihap ve ülser şeklinde ortaya çıkar. Chron hastalığı ise, ağızdan anüse kadar olan bölümde, her yerde oluşabilir. Bazı durumlarda anüs ve kalın bağırsakta da görülebilir. Kalın bağırsak ta oluşan iltihap ve ülser, aminosalisilik asit etkeninde hazırlanmış Salofalk tablet ilacıyla etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Ülseratif Kolit Tedavisi

Hafiften, şiddetliye kadar değişen formlarda oluşabilen ülseratif kolit, kolon içerisinde ve rektumun iç yüzeyinde ki mukozayı, iltihaplar ve yaralar ( ülser ) şeklinde doğrudan etkileyen bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Sindirim sistemimizin son halkası olan kalın bağırsak, ince bağırsaktan atılan tüm maddelerde bulunan su ve elektrolitler kalın bağırsak tarafından emilerek kana karışması sağlanır. Bundan sonraki aşamada dışkı olarak anüs ten dışarıya atılır. Kalın bağırsak bu sırada mukus adı verilen bir salgı üreterek, çeşitli bakterilerden, asitlerden bağırsak duvarını korur. Bu salgı aynı zamanda dışkının bir arada kalmasını sağlar. Aynı sırada peristalsi adı verilen kasılmalar yoluyla, dışkı atılmak üzere anüse taşınır. Bu anlamda kalın bağırsak sindirim sistemimizin en son ve önemli aşamalarından birini gerçekleştirmekle görevlidir.

Ancak bu düzenin bozulması, kalın bağırsak iç duvarlarında ve rektumda yaraların ve iltihapların oluşması şeklinde ortaya çıkan ülseratif kolit, tedavisi yapılmadığı takdirde ölümle sonuçlanabilecek ciddi etkiler oluşturur. Tedavisi öncelikle ilaçla iyileştirme şeklinde olsa da, ilerlemiş kolit vakalarında cerrahi müdahaleler gerçekleştirilebilir. Salofalk tablet, ülseratif kolit ve kalın bağırsak iltihapları görülen hastalıkların tedavisinde etkin bir ilaç olarak kullanılır.

Ülseratif Kolit Belirtileri

Ülseratif Kolit Belirtileri

Ülseratif kolit hastalığının en sık görülen semptomları ateş, halsizlik, kansızlık, şiddetli karın ağrısı, sürekli tekrar eden ve kanlı şekilde diyare ( ishal ), iştah kaybı ve kilo kaybıdır. Bunun yanında bazı vakalarda göz tahrişi, eklem ağrıları ve vücudun bazı bölgelerinde oluşan döküntüler de ön belirti olarak tespit edilmiştir. Ancak en belirgin semptomlar, karın ağrısıyla birlikte, sık tuvalete çıkma ihtiyacı ve dışkının kanlı ishal şekilde gelmesidir. Bu semptom başka bazı hastalıklar açısından geçerli bir semptom olduğu için, tanı konulması amacıyla çeşitli testler gerçekleştirilebilir.

İlaç tedavisinde en etkili ilaç olarak Salofalk tablet kullanılır. Doktorunuzun durumunuza ve yaşınıza bağlı olarak belirleyeceği uygun dozajlarda alınan Salofalk ile kısa ve orta vadede hastalığın çözümü oluşturulabilir. Hastalığın neden ortaya çıktığı hakkında çeşitli görüşler bulunsa da, net bir neden belirlenememiştir. Genetik bağlantının bulunduğu ile ilgili kanıtlar vardır. İleri vakalarda kortizon kullanarak baskılama ve çeşitli ilaçlarla destekler sağlanarak uygulanan tedaviler de bulunur. Salofalk 500 mg tablet, hafif ve orta şiddette ki kolit vakalarında etkili bir ilaç olarak kullanılır. Daha şiddetli vakalarda başka ilaçlarla birlikte verilebilir.

Chron Hastalığı Nedir?

Chron Hastalığı Nedir?

Chron Hastalığı, ülseratif kolit ile benzerlikler gösteren bir hastalıktır. Genellikle ince ve kalın bağırsak arasında ki kapakta ortaya çıkan iltihaplanma ve ülser şeklinde gelişir. Bunun yanında ağızdan, anüse kadar olan sindirim sisteminin her yerinde ortaya çıkabilir. Çıkış nedeni net belirlenememiş olan Chron hastalığı, her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda uzun süreli bir tedavisi bulunur. Bazı hastalarda tedavi tam olarak sonuç vermez ve sürekli ilaç kullanımı yoluyla belirtilerin bastırılması sağlanır. Salofalk 500 mg, kalın bağırsakta görülen Chron hastalıklarında da etkili bir ilaçtır. Chron hastalığının belirtileri ile ülseratif kolit hastalığının belirtileri birbirlerine çok benzer. Bu sebeple hastalıkların tam teşhisi için, çeşitli testler gerçekleştirilir.

Salofalk 500 Nasıl Kullanılır?

Salofalk bağırsakta çözünmesi amacıyla enterik olarak üretilen bir tablettir. Hastalığın şiddeti ve hangi aşamada seyrettiğine göre farklı dozajlarda kullanılır. Bireysel olarak değişen dozajlar, doktor tarafından belirlenir. Salofalk dışında başka ilaçların kullanılıp kullanılmayacağı da doktor tarafından belirlenir. 500 mg aminosalisilik asit etkeninde, çeşitli bileşenlerden hazırlanmış olan ilaç, kalın bağırsakta oluşan yaralar ve iltihapları yok edici etkiye sahiptir. Tedavi gerçekleştirilmediğinde, şiddetlenen, kalın bağırsak duvarının delinmesi, ince bağırsak ve yakın organlara sıçrama eğilimi gösteren iltihap ve yaralar, hayati sorunlar oluşturabilir. Ağrılar, sancılar, ateş, şişkinlik ve sıkıntıların oluştuğu bir sürece neden olabilen kolit sorunu, çeşitli şiddetlerde kendisini gösterebilir. Tedaviler oluşum bölgesi ve formuna göre belirlenir. İleri vakalarda ilaç tedavisinin yanıtının gecikmesi ve bu sebeple de hızlı müdahale için cerrahi operasyonlar gerçekleştirilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.