Sıtma Nedir, Sıtma Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
419
Sıtma Nedir, Sıtma Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Sıtma Nedir, Sıtma Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sıtma Nedir, Sıtma Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bulaşıcı hastalıklar kategorisinde yer alan Sıtma fark edilmediğinde ölümcül hastalıklar arasında da yer alabilmektedir. Sıtma mikrobunu taşıyan canlı genel olarak dişi anofel ırkı bir sivrisinek türüdür. Bu türün insana sokmasıyla bulaşan ve yüksek ateş, titreme ile terleme gibi belirtileri aynı anda göstere bilen hastalık türüdür. Sizlere recetebilgi.com olarak bu yazımızda Sıtma Nedir, Sıtma Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? başlığı altında bilgiler aktaracağız.

Sıtma Nedir?

Sıtma dişi anofel türü sivrisinek ısırması ile ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Hasta nöbetler halinde titremeye başlar. Sıtmanın diğer adı Malarya’dır.  Sıtma mikrobu teşhis ve tedavisi kolay bir hastalık türüdür. Dünyada her yıl 200 milyon insan sıtma hastalığına yakalanır. Ülkemizde en çok Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaygındır.

 

Sıtma Belirtileri Nelerdir?

Sıtma belirtileri nöbetler halinde gerçekleşir. Enfeksiyona neden olan plazmodiumun türüne ve şiddetine göre değişir. Hasta kendini yorgun ve mutsuz hisseder. İştah kaybı buna bağlı olarak kilo kayıpları görülür. Baş, bacak ve sırt bölgesinde ağrılar gözükür. İlk görülen belirti titremedir. Titreme 2 saat kadar sürer. Deri kuru ve sıcaklık hissi artar. Baş ağrısının yanı sıra nabız yükselir ve kişinin sinir sistemi bozulur. Kişi ciddi nefes darlığı ve solunum güçlüğü çeker. Karaciğerde dalak büyümeye başlar. Kişide kansızlık görülür.

 

Sıtma Sebepleri Nelerdir?

Sıtma Neden Olur?

Sıtmaya plasmodium parazitleri neden olur. Sivrisineğin ısırması ile yayılmaya başlar. Hastalara kan yolu ile bulaşır. İğne ve şırınga paylaşımı ile dağılır. Organ nakli sırasında sıtma görülebilir. Asya ve Afrika ülkelerinde yaşayanlar, sıtmalı bölgede bulunanlar, kirli bataklık bölgesinde bulunanlar, pirinç ekimi yapanlar yüksek risk gurubu içerir.

 

Sıtmanın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sıtma tedavisi mümkün bir hastalıktır. İlaç bölgenin coğrafi özelliğine göre değişir. Kloroklin ilaç tedavisi uygulanır. Sıtma ilaçları sağlık ocaklarında ücretsiz verilir. İlaçlar koruyucu ve tedavi edici özelliktedir. İlaç tedavisinde amaç mikrobun çoğalmasını engellemektir. Tanı konulduğunda vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir.

 

Sıtmadan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Sıtmadan korunmak için sıtmanın yaygın olduğu bölgeye gitmeden önce koruyucu ilaç kullanmak gerekir. Bilinçli bir şekilde sinekle mücadele etmek gerekir. Bataklık ve kirli sulak alanlar kurutulmalıdır. Pirinç ekimi bilimsel yöntemlerle yapılmalıdır. Havuz, göl gibi su birikintileri sık sık dalgalandırılmalıdır. Su birikintisi olan yerde larva yiyen balıklar yetiştirmek gerekir. Nüfus hareketleri kontrol altına alınmalıdır.

Sizlere bu yazımızda Sıtma Nedir, Sıtma Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? başlığı altında Sıtma sineği ve sıtma mikrobu hakkında bilgiler aktardık.  Sıtma erken teşhis ile tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Lütfen yukarıda yer alan belirtileri gözlemlediğiniz an en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.