Somnolans Sendromu Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

0
131
Somnolans Sendromu Nedir

Somnolans Sendromu Nedir?

Somnolans sendromu nedir sorusuna verilecek cevap, genellikle radyoterapi tedavisinden sonra oluşan bir durum olarak bilinmesidir. Radyoterapi tedavileri sonrasında kişinin kendini yorgun, uyku ya da depresyonda gibi hissetmesine neden olacak etkiler içermektedir. Ayrıca radyoterapi tedavileri sonrasında görülen bu etkilerin geç ortaya çıkması da samnolans sendromu tanımı içerisinde yer almaktadır. Somnolans sendromunun ortaya çıkış süresi ile ilgili olarak, radyoterapi tedavilerinden 6-10 hafta sonrası söylenmektedir.

Somnolans Sendromu Belirtileri Nelerdir

Somnolans Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Samnolans sendromu görülen kişilerde, radyoterapi etkilerinin geç ortaya çıktığı bilinmektedir. Dolayısıyla bu sendromun ortaya çıktığı kişiler arasında, kemik iliği nakli olanlar da yer almaktadır. Kemik iliği nakli yapılmadan önce genellikle kişilerin tüm vücutlarına ışınlama yapılmaktadır. Bu durum, somnolans sendromu görülme riskini arttırmaktadır.

Belirtiler genellikle radyoterapi tedavisi alan ve sonrasında en az 6 hafta kadar süre geçmiş olan kişilerde görülmektedir. Somnolans sendromu görülen kişilerde ortaya çıkan belirtilerin genellikle yorgunluk, halsizlik, depresyon şeklinde oluştukları görülmektedir. Samnolans sendromu yaşayan kişilerde görülen bu belirtiler, şu şekilde incelenebilmektedir;

Kırgınlık

Somnolans sendromuna yakalanan bir kişi, gün içerisinde kendini kırgın hissedebilmektedir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmadan önce vücutta oluşan ağırlık, görülen bu kırgınlığa örnek olarak verilebilmektedir. Kırgınlık yaşayan kişilerin, efor gerektirmeyen bir işi yaparken dahi zorlandıkları ve yoruldukları görülmektedir. Aynı zamanda kırgınlığın bir haftadan fazla sürdüğü durumlarda kişilerin depresyon eğilimlerinin arttığı gözlemlenmektedir. Depresyon, somnolans sendromuna yakalanan kişilerde sıklıkla görülebilen belirtiler arasında yer almaktadır. Depresyonda olan kişi, normalde zevk aldığı aktivitelerden zevk almamaya ve gününü hiçbir aktivite yapmadan geçirmeye başlar. Bu durumun ilerlemesi kişinin depresyon eğiliminin artmasına ve bu durumdan kurtulmasının zorlanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle somnolans sendromu görülen kişilerin en kısa süre içerisinde bir uzmana danışmaları ve tedavi olmaları önerilmektedir.

Yorgunluk

Somnolans sendromu görülen kişilerde genellikle rutin işlerin yapılamayacağı derecede yorgunluk belirtisi ortaya çıkmaktadır. Kişilerin gün içerisinde yemek, duş almak, yatağını toplamak gibi aktiviteleri dahi yapabilecek gücü bulamamaları, somnolans sendromu belirtileri içerisinde yer almaktadır. Günlük hayatta yapılan aktivitelerin büyük bir efor gerektiren aktivitelermiş gibi gözükmeleri, kişinin fizyolojik olduğu kadar ruhsal olarak da zayıf olduğunu göstermektedir. Bu anlamda somnolans sendromu görülen kişilerin belirtilerinin artmaması ve depresyon eğilimlerinin oluşmaması adına önlemler alınması önerilmektedir. Kişinin tedavi süreci içerisinde kendini, günlük işlerini ve zevk aldığı aktiviteleri yapmaya itmesi, görülen belirtilerin azalmasını sağlamaktadır.

Depresyon

Somnolans sendromuna yakalanan kişilerin yorgunluk, halsizlik, kırgınlık, isteksizlik gibi belirtilerinin ilerlemesi ile depresyon oluşumu görülebilmektedir. Kişinin tüm gün boyunca sadece yatması, yemek yemekte zorlanması, konuşmak istememesi depresyon belirtileri olarak görülebilmektedir. Bu belirtilerin görüldüğü kişilerin mutlaka psikolojik tedavi sürecinden geçmeleri önerilmektedir.

Somnolans Sendromu Nasıl Geçer?

Somnolans Sendromu Nasıl Geçer?

Bu sendromun oluşma nedenine ve kişinin fizyolojik durumuna göre farklı yöntemler verilebilmektedir. Somnolans sendromu tedavisi, genellikle bilişsel tedavi ilaçları ve depresyon ilaçları ile tedavi edilebilmektedir. Somnolans sendromu görülen kişilerin sürekli olarak uyumak istemeleri ve enerjilerinin normalden çok daha düşük olmasına yönelik bazı tedaviler uygulanmaktadır.

Bu anlamda somnolans sendromu için kesin bir tedavi yönteminin bulunmadığı bilinmektedir. Uygulanan tedavi yöntemleri, kişilerde görülen belirtilere göre değişebilmektedir. Kişilerde oluşan halsizlik, yorgunluk gibi belirtilerin artması ile depresyon oluşabilmektedir. Depresyon oluşumu gözlemlenen kişilerde, somnolans tedavi edilirken genellikle antidepresan ilaçlarına başvurulmaktadır. Aynı zamanda kişilerin psikolojik destek almaları da bu dönemde başvurulan önemli tedavi yöntemleri arasında bulunmaktadır.

Somnolans sendromu tedavisi, belirtilerin gözlemlenmeye başlanması ve tanı koyulması sonrasında yapılmaktadır. Bu anlamda kişilere erken teşhis yapılması, somnolansın ortaya çıkardığı belirtilerin giderilebilmesi adına büyük önem arz etmektedir. Somnolans tedavisi, mutlaka bir uzman dahilinde uygulanması gereken tedaviler arasında yer almaktadır.

Kişilerin kulaktan dolma bilgiler ile ya da araştırmalar yaparak, takviye gıdalar ya da ilaçlar kullanmamaları gerekmektedir. Somnolans tedavisi için verilen ilaçların bazı olası yan etkileri bulunabilmektedir. Kişinin hastalık geçmişine ve fizyolojik yapısına uygun ilaçlar, uzmanlar tarafından verilmekte ve kontrolleri yapılmaktadır. Bu süreç içerisinde oluşabilecek olası yan etkiler de yine uzmanlar tarafından tedavi edilmelidir.

Somnolans sendromunun oluşmaması adına henüz alınabilecek önlemlerin olmadığı görülmektedir. Bu nedenle somnolans sendromu görülen kişilerin uzmanların önerdiği tedaviler ile bu sendromdan kurtulabildikleri fakat önlem alamadıkları bilinmektedir. Somnolans sendromu görülen kişilerde kanser oluşumunun yeniden körüklendiğine dair bir yanılgı bulunmaktadır. Uzmanlar, somnolans sendromu görülmesinin kanser oluşumunun tekrar başlaması ile bir bağı bulunmadığını dile getirmektedirler. Bu nedenle kişilerin bu konuda stres yapmamaları ve uzman kontrolünde tedavilerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Somnolans Sendromunda Nelere Dikkat Edilir?

Somnolans sendomu, etkisi bakımından kişilerin hayatlarını ciddi derecede etkileyebilmektedir. Bu nedenle somnolans sendromu görülen kişilerin kolaylıkla teşhis edilebildikleri görülmektedir. Somnolasn sendromuna yakalanan ve tedavi sürecinde olan kişilerin, bu süreç içerisinde dikkat etmeleri gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar arasında ilk sırada; tedavi süreci içerisinde uzmanların belirtmiş oldukları ilaçlardan başka bir ilacın kullanılmamasıdır. Aynı zamanda ilaçların, uzmanların belirtmiş oldukları dozlarda kullanılması da büyük önem arz etmektedir.

Somnolans sendromu görülen kişilerin dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta ise, depresyon eğilimleridir. Yorgunluk, halsizlik gibi belirtilerin artması ile kişilerin depresyon eğilimlerinde artmalar meydana gelebilmektedir. Bu durumun oluşmaması adına kişilerin düzenli olarak uzman kontrolüne gitmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda somnolans sendromunun tedavisi sürecinde kişilerin dengeli beslenmeleri de dikkat etmeleri gereken noktalar arasında yer almaktadır. Tedavi süreci içerisinde vücudun ihtiyacı olan besin maddelerinin alınması gerekmektedir. Kişilerin somnolans sendromu nedeni ile enerjilerinin düşük olması, dengeli ve düzenli beslenme planı ile desteklenebilmektedir.

Somnolans Sendromu Zararları Nelerdir

Somnolans Sendromu Zararları Nelerdir?

Somnolans zararları arasında pek çok madde yer alabilmektedir. Bu maddelerden bazıları ise şunlardır;

  • Somnolans sendromu, kişinin normalden çok daha düşük bir enerjiye sahip olmasına yol açmaktadır. Bu nedenle de somnolans sendromu görülen kişilerde günlük yapılması gereken işlerin dahi yapılamadığı görülebilmektedir. Bu nedenle kişinin kendi işlerini yapamamakta ve yardım almaya ihtiyaç duymaktadır.
  • Somnolans sendromu görülen kişilerde yorgunluk, kırgınlık gibi belirtilerin artması ile depresyon görülebilmektedir. Depresyon oluşumu görülen somnolans hastalarının tedavilerinin zorlaştığı bilinmektedir. Bu anlamda somnolans sendromu, kişinin ruh sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir.
  • Somnolans, stupor gibi sersemleme durumunun görülmesine sebep olabilmektedir. Somnolans sendromu görülen kişilerin sürekli olarak uyumak istemeleri ve uyumadıkları süre içerisinde de sersemledikleri görülmektedir. Bu kişiler, kendilerine sorulan basit sorulara cevap verebilmekte fakat konuşma değil, uyuma eğilimindedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.