Sperm Testi Fiyatı 2019

0
186
sperm testi fiyatı 2019

Sperm Testi Fiyatı 2019

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde hem kadın hem erkekler bazı tıbbi sorunlardan mustarip olabilir. Erkekler için kısırlığa genellikle düşük sperm üretimi neden olduğu için, doktorunuzun muhtemelen isteyeceği ilk testlerden biri sperm testidir. Bizler de sizler için sperm testi fiyatı 2019 yılında ne kadar araştırdık.

Sperm Testi Nedir?

Sperm testi, bir erkeğin sperm sayısı, sağlığı ve yaşayabilirliğini analiz eden testtir. Sperm, boşalma sırasında salınan sıvıdır. Bu test, sperm sağlığının üç ana faktörünü ölçer:

 • Sperm sayısı
 • Spermin şekli
 • Sperm hareketi

Doktorlar, sperm sağlığı hakkında iyi bir fikir edinmek için genellikle iki veya üç ayrı sperm analizi yapacaklardır. Testler en az yedi gün arayla ve iki ila üç ay boyunca yapılmalıdır. Sperm sayıları günlük olarak değişebilir. Ortalama sperm örneklerinin alınması en kesin sonucu sağlar.

sperm testi neden yapılır

Sperm Testi Neden Yapılır?

 • Erkek kısırlığı ile ilgili bilgi almak için,
 • Çiftler çocuk sahibi olmakta sorun yaşıyorsa, genellikle bir sperm testi önerilir. Test, doktorun bir erkeğin kısır olup olmadığını belirlemesine yardımcı olacaktır. Analiz ayrıca düşük sperm sayısının ya da sperm fonksiyon bozukluğunun döllenmenin sağlanamamasının arkasındaki neden olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır,
 • Vasektomi başarısı testi için

Vasektomi geçirmiş olan erkekler, spermlerinde faal sperm olmadığından emin olmak için sperm testine tabi tutulur. Vasektomide, testislerden penise sperm gönderen tüpler kesilir ve kalıcı bir doğum kontrolü şekli olarak mühürlenir. Vasektomiden sonra doktorlar, artık faal sperm bulunmadığından emin olmak için erkeklerin üç ay boyunca ayda bir kez sperm testi yapmasını önerir.

Sperm Testi İçin Nasıl Hazırlanılır?

Doktorunuz sperm testine hazırlanırken ne yapmanız gerektiğini size bildirecektir. Doğru sonuçlar için bu talimatları takip etmek çok önemlidir.

En iyi sperm örneğini almak için:

 • Testten 24 ila 72 saat önce cinsel perhiz yapın.
 • Testten iki ila beş gün önce alkol, kafein ya da herhangi bir uyuşturucu madde almaktan kaçının.
 • Sağlık hizmeti sağlayıcınız tarafından belirtildiği gibi ekinezya gibi bitkisel ilaçları almayı bırakın.
 • Sağlık uzmanınızın talimat verdiği gibi hormon ilaçlarından kaçının.
 • Aldığınız ilaçları doktorunuzla tartışın.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Bir sperm testi için doktorunuza bir sperm örneği vermeniz gerekir. Spermleri almanın ilişki sırasında özel bir kondom kullanmak gibi alternatifleri varsa da tıbbi kurum içerisinde kendi kendine boşalma, temiz bir numune almanın tercih edilen yolu olarak kabul edilir.

Sperm Örneği Nasıl Verilir?

Sperminizi test etmek için doktorunuz bir meni örneği vermenizi isteyecektir. Normalde, doktorunuzun ofisinde özel bir odada ya da tıbbi kurumdaki uygun bir odada size verilen bir toplama kabına boşalırsınız. Sperm örneği alabilmek için kurum içerisinde dergi ve DVD’ler yer alır. Tercih ettiğiniz takdirde kendi dergi ya da DVD’nizi getirebilirsiniz.

Bazen numunenizi evde toplayabilirsiniz, ancak oda sıcaklığında tutmanız ve 1 saat içinde doktorunuza veya laboratuvarınıza götürmeniz gerekir.

Sperm Testi Fiyatı 2019

Sperm testi fiyatı 2019 yılında geçtiğimiz yılara göre yüksek oranda artış göstermemiştir. Sperm Testi Fiyatı 2019 için testi yaptırdığınız tıbbi kurum, sigorta durumunuz ve doktorunuza bağlı olarak değişecektir.

 Sperm testi fiyatı 2019 yılında devlet hastanelerinde ücretsiz yapılmaktadır. Sperm testi fiyatı 2019 yılı için SGK desteği olan hastanelerde 150 TL ile 250 TL arasındadır. Özel hastaneler için sperm testi fiyatı 2019 senesinde 350 TL ile 550 TL arasında değişmektedir. Sperm testi fiyatları 2020 yılı için henüz bir değişiklik belirlenmemiştir.

Sperm Örneği En İyi Şekilde Nasıl Alınır?

İyi bir sperm örneğine sahip olmak için iki ana faktör çok önemlidir. İlk olarak, meni vücut sıcaklığında tutulmalıdır. Çok sıcak veya çok soğuk olursa, sonuçlar yanlış olacaktır. İkinci olarak, sperm vücuttan ayrıldıktan sonra 30 ila 60 dakika içinde test tesisine teslim edilmelidir.

Bazı faktörler testi olumsuz etkileyebilir, örneğin:

 • Meni spermisit ile temas ediyor
 • Hastayken veya stres altındayken sperm örneği verme
 • Laboratuvar teknisyeni hatası
 • Numunenin kontaminasyonu

Sperm testi sonuçları normal sınırlar dahilinde değilse ve numunenin yanlış işlenmesi söz konusu değilse, doktorunuz sperm sayınızı etkileyebilecek aşağıdaki maddeleri alıp almadığınızı da düşünebilir:

 • Alkol
 • Kafein
 • Simetidin gibi sperm sayısını azalttığı bilinen ilaçların reçeteli ilaç kullanımı
 • Tütün

Sperm örneğinizi kurumda değil örneğin evinizde temin edip getiriyorsanız, doktorunuz yeni bir test yapmayı önerebilir.

Erkek kısırlığından endişe edildiği durumlarda, bir tıp uzmanı tarafından laboratuvar testi yaptırmak en iyisidir. Bu, sperminizin daha kapsamlı bir değerlendirmesini verecektir.

sperm testi sonuçları için normal değerler

Sperm Testi Sonuçları İçin Normal Değerler

Sperm numuneniz alındıktan sonra, gittiğiniz laboratuvara bağlı olarak test sonuçlarınız 24 saat ila bir hafta içinde hazır olmalıdır. Bir doktorun sperm testi sonuçlarını gözden geçirdiğinde, dikkate alması gereken pek çok faktör vardır. Vasektomi sonrası analiz sperm varlığını arar, ancak kısırlık sorunlarını aramak için analiz çok daha derindir. Doktorunuz aşağıdaki sonuçların her birini dikkate alacaktır:

 • Sperm şekli: Sperm şekli için normal bir sonuç, spermin yüzde 50’sinden fazlasının normal olarak şekillendirilmesidir. Bir erkeğin spermlerinin yüzde 50’sinden fazlası anormal şekillere sahipse, bu spermlerin dölleme ihtimalini azaltır. Bir laboratuvar spermin başındaki, orta bölümdeki veya kuyruğundaki anormallikleri belirleyebilir. Spermin olgunlaşmamış olması ve bu nedenle bir yumurtayı etkili bir şekilde dölleyememesi de mümkündür.
 • Sperm hareketi: Olması gereken bir sonuç için, spermin yüzde 50’sinden fazlası boşalmadan bir saat sonra normal olarak hareket etmelidir. Sperm hareketi, kısırlık için önemlidir. Çünkü sperm bir yumurtayı döllemek için hareket etmelidir. Otomatik bir sistem spermi hareket için analiz eder ve 0 ila 4 arasında derecelendirir. 0 puanı spermin hareket etmediği anlamına gelir ve 3 veya 4 puanı iyi hareketi temsil eder.
 • Spermde pH: Normal bir sonuç elde etmek için spermlerin pH seviyesi 7,2 ile 7,8 arasında olmalıdır. 8.0’dan yüksek bir pH seviyesi, donörün enfeksiyonu olduğunu gösterebilir. 7,0’dan daha düşük bir sonuç, numunenin kontamine olduğunu veya erkeğin boşalma kanallarının tıkalı olduğunu gösterebilir.
 • Sperm hacmi: Normal bir sonuç için meni hacmi 2 mililitreden fazla olmalıdır. Düşük sperm hacmi, yumurtayı döllemek için düşük miktarda sperm olduğunu gösterebilir. Aşırı sıvı hacmi, mevcut sperm miktarının seyreltildiği anlamına da gelebilir.
 • Sperm sıvılaşması: Sperm sıvılaşması numune verildikten 15 ila 30 dakika sonrasında gerçekleşmelidir. Sperm başlangıçta katımsı olsa da sıvılaşma veya sulu bir kıvama dönüşme yeteneği spermin hareket etmesine yardımcı olur. Sperm 15 ila 30 dakika içinde sıvılaşmazsa, bu kısırlık için bir işarettir.
 • Sperm sayısı: Normal bir sperm testindeki sperm sayısı 20 milyon ila 200 milyonun arasında ya da üzerinde olmalıdır. Bu sonuç sperm yoğunluğu olarak da bilinir. Bu sayı düşükse döllenme daha zor olabilir.
 • Sperm görünümü: Sperm görünümü beyazımsı griye yakın ve ışıltılı olmalıdır. Kırmızı-kahverengi bir renk tonu olan meni kanın varlığını gösterebilirken, sarı bir renk tonu sarılık belirtisi olabilir veya bir ilaç yan etkisi olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.