Suna Dumankaya Yağ Bezeleri

1
233
suna dumankaya yağ bezeleri

Suna Dumankaya Yağ Bezeleri

Yağ bezeleri, tıp dilinde lipom olarak adlandırılan ve vücutta herhangi bir bölgede oluşan içi yağ dolu ve genel olarak küçük olarak çıkan dış tümör çeşididir. Çeşitli boyutlarda olabilen bezelerin renkleri beyaz ve sarı olarak bilinmektedir. Yetişkinlik dönemlerinde sıklıkla görülen bezeler, çocuklarda oldukça az görülmektedir. Vücudun gözle görülen yerlerinde çıkmasından dolayı bireyler tarafından fazlaca sevilmez ve yok etmek için tedaviler uygulanır. Bu bezelerin evde kendi imkanlarınız ile sıkılması, iğne ile içinin boşaltılması hem birçok sorunu meydana çıkarmakta hem de yağ bezesinin olduğu bölgede kalıcı olarak iz kalmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle yağ bezelerinin alınmasına yönelik olarak yapılacak olan işlemler, mutlaka bir hekim veya sağlık çalışanı tarafından onay alınarak sürdürülmelidir. Bugün ise Suna Dumankaya yağ bezeleri için ne öneriyor sizlerle ona bakacağız. Dilerseniz bu konuya geçmeden önce yağ bezelerinden biraz daha bahsedelim.

Yağ Bezesi Nedir?

Yağ Bezesi Nedir?

Vücuttaki yağ birikimlerinin deri altında kapsül şeklinde sarılması, lipom adı da verilen yağ bezelerinin oluşumu ile sonuçlanmaktadır. Basit bir tümör şekli olarak görülen bezeler, genel olarak iyi huyludur. Geçmiş dönemlerde kötü huylu olanları nadir olarak görülse de herhangi bir sağlık sorunu ortaya çıkarmaz. Fakat görüntü olarak bazı insanları rahatsız edebilmektedir. Vücudun tüm bölgelerinde görüleceği gibi yüz, omuzlar, saç derisi, genital bölge, boyun ve sırt bölgesinde sıklıkla görüldüğü gözlenmiştir. Birçoğu yumuşaktır ve elle basınca sanki kayıyor gibi görülmektedir. Bunun sebebi ise deri ile bütünleşik bir yapıda olmasından kaynaklanmaktadır.

Yağ bezeleri her yaştan insanda görülebileceği gibi genç yaşta fazlaca rastlanmamaktadır. Özellikle bebeklerde hiçbir şekilde görülmemiştir. Bezeler fazla ağrıya sebep olmaz. Bu tip bezelerde sonradan ağrı oluşması, genellikle yağ bezesinin tıbbi olarak müdahale istediğinin de bir göstergesidir. Tüm hücreler gibi zamanla büyüyüp çoğalan yağ hücreleri, bazı durumlarda yağ bezelerinin boyutlarının kontrolden çıkmasına ve aşırı büyümesine de sebebiyet verebilmektedir. Bu durumlarda cerrahi operasyonlar yardımıyla büyümekte olan yağ bezesini ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Yağ Bezesi Belirtileri Nelerdir?

Yağ bezelerinin ilk ve en önemli belirginliği gözle görülür duruma gelmesidir. Şiş olarak görülen bezeler, en karakteristik özelliğini bu şekilde gösterir. Yüz bölgesinde oluşan yağ bezeleri genellikle toplu iğne başı büyüklüğünde olmaktadır, çoğu zaman daha da büyük görülebilmektedir. Fakat daha da büyükleri görüldüğünü de sizlere söylemek isteriz. Yine yüz bölgesine görülen göz altı yağ bezeleri ve göz kapağında yağ bezesi oluşumunda bezenin beyaz-sarı renkte olması, üzerini kaplayan derinin çok ince olması nedeniyle içerisindeki yağ kitlesinin sorunsuz görülmesine olanak verebilmektedir. Vücudun diğer kısımlarında meydana gelen diğer yağ bezeleri ise derinin alt katmanlarında yer aldığından dolayı yalnızca şişlik hissedilir ve dışarıdan herhangi bir tabaka görülmez.

Bezeler genel olarak pek fazla ağrı yapmaz. Fakat bezenin darbe alması, enfekte olması veya kötü huylu olması durumunda zamanla bazı problemleri meydana getirebilir ve ağrı da yapabilir. Özellikle hızlı bir şekilde büyüme, renk değişikliği, kızarıklık ve şiddetli ağrı durumlarının meydana gelmesi durumunda lipomlar cerrahi girişimler yardımlarıyla çıkarılarak patolojik incelemelere götürülmesi gerekebilir.

Yağ Bezesi Neden Olur?

Yağ Bezesi Neden Olur?

Yağ bezelerinin oluşum nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat oluşma ihtimalini arttıracak bazı durumlar yıllardan beri gözlenmiştir. Tam olarak nedenleri bilinmiyor olsa da aşağıdaki durumlar bezelerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

 • İnsülin direnci ve diyabet hastalığı
 • Karaciğer hastalıkları
 • Metabolik hastalıklar
 • Genetik yatkınlık
 • Yüksek kolesterol ve trigliserit düzeyleri
 • Sağlıksız beslenme
 • İleri yaş
 • Obezite
 • Cildin darbe alması

Suna Dumankaya’dan Yağ Bezeleri İçin Kür Tedavisi

Suna Dumankaya yağ bezeleri kürü için öncelikle malzemelerimiz aşağıdaki gibidir.

 • 1 adet salatalığın suyu
 • 1 adet yumurtanın akı
 • 1 tatlı kaşığı krema

Son zamanlarda birçok kadın tarafından tercih edilen bu kür bezelere uygulanarak başarılı sonuçlar almaktadır. Bir kabın içinde yumurta akı köpürene kadar güzelce karıştırılır. Çırpılan yumurta akının içine salatalık suyu ve krema da eklenmesinin ardından tekrardan karıştırılır. Bu karışım temiz cilde sürülür ve 20 dakika güzelce beklenir. Süre sonunda suyla yıkanarak cilt üzerinden temizlenir. Yağ bezeleri için kür haftada bir kez mutlaka uygulanmalı ve düzenli olarak tekrar edilmelidir. Göz çevresinde oluşan minik yağ bezecikleri, kolesterolün son derece yüksek olduğunu göstermektedir. Bu nedenle doktora görünmeniz gerektiğini söylemek isteriz. Sonra da iyi bir uzmana gidip yağları temizletin. Suna Dumankaya bu kürü düzenli olarak uygulamanız durumunda istenmeyen bezelerden kısa bir süre içerisinde kurtulacağınızı söylemektedir. Yine de herhangi sağlık sorunu oluşmaması için hekiminize danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Yağ Bezesi Çeşitleri Nelerdir?

Yağ Bezesi Çeşitleri Nelerdir?

Yağ bezeleri yapılarına göre 3 farklı şekilde meydana gelmektedir. Bunları kısaca sizlere aktaracak olursak;

Yağ kistleri: Yaygın olarak kafa derisi üzerinde oluşmakta olan yağ kistleri, tam olarak beze yapısında olmayıp akışkan yapılı bir yağ kitlesi ve üzerini kaplayan çok ince bir deri katmanı üzerinde oluşmaktadır.

İyi huylu yağ doku tümörleri: Genel olarak boyun ve sırt bölgelerinde görülen beze yapısını içerisinde barındıran yağ dokusu tümörleri, genellikle iyi huyludur ve bu gruba girmektedir. İçerisindeki yağ kitlesi açık sarı renkte ve oldukça sert bir yapıda olmaktadır. Tıpkı diğer kist türleri gibi büyük boyutlara ulaşım sağlayabilmektedir ve bu nedenle cerrahi operasyonlarla alınması gerekmektedir.

Kötü huylu yağ doku tümörleri: Deri altında bulunan yağlı dokunun kanserleşmesi sonucunda meydana gelen kistler, kötü huylu yağ dokusu tümörleri olarak adlandırılır. Liposarkom olarak da tıp dilinde bilinen bu tümörlerin içerisinde yer alan sıvı sarıdan griye kaçık bir renk olarak görülmektedir. Nadir olarak rastlanan bu yağ bezesi türü daha yumuşak bir türdedir ve cerrahi operasyonlar yardımıyla mutlaka çıkarılması gerekmektedir.

Yukarıdaki gruplandırmanın haricinde göz altı yağ bezeleri de kendi içerisinde 3 farklı gruba ayrılmaktadır. Bunlar ise ksantelezma adı verilmiş olan ve yüksek kolesterole bağlantılı olarak gelişen ince yağ tabakaları, siringoma adlı küçük yuvarlak yağ kistleri ve siringomadan daha küçük yapılı ve silik görüntüsüne sahip olan miliumlar şeklinde 3 alt başlık altında incelenmektedir.

Yağ Bezesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yağ bezelerinin neredeyse yüzde doksan dokuzluk kısmı iyi huylu olarak meydana gelmektedir ve kanserleşme eğilimlerinin olmadığını sizlere söylemek isteriz. Fakat özellikle yüz ve boyun gibi vücudun gözle görülür kısımlarda meydana gelmesinden dolayı hastalarda psikolojik sorunları yanında getirir. Hastalar bu görüntüyü ortadan kaldırmak için farklı tedaviler uygulamadır. Buna ek olarak sırt bölgesinde oluşan yağ dokusu tümörleri sağlık açısından herhangi bir sorun ortaya çıkarmasa da arkaya yaslanma, sırt çantası kullanımı gibi durumlarda ağrı yapabilme olanağına sahiptir diyebiliriz.

Bazı yağ bezelerinde alınan darbeler sonucunda enfeksiyonel sorunları beraberinde getirebilir, buna bağlı olarak ağrı, kızarıklık, akıntı ve ateş gibi durumlar ortaya çıkabilir. Tüm bu durumlarda yağ bezesi aldırma işlemi olarak da bilinen basit bir cerrahi yöntem ile sorunun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu operasyon lokal anestezi olarak gerçekleşir, genellikle yarım saatten daha kısa bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. Hastanede kalmaya gerek olmaz ve ameliyat uygulandıktan sonra hasta aynı gün içerisinde taburcu olabilmektedir. Lokal anestezi olmasından dolayı da hasta hiçbir şekilde rahatsızlık duymaz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.