Tetanos Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
324
Tetanos Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
Tetanos Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tetanos Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında tetanoz olarak adlandırılan ancak Türk Dil Kurumu tarafından tetanos olarak türkçemize giren bu hastalık ölümcül hastalıklar grubunda yer almaktadır. Halk arasında genel olarak kızıl humma adıyla da bilinmektedir.  Siz değerli ziyaretçilerimize recetebilgi.com olarak bu yazımızda Tetanos Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? başlıkları altında Tetanos hastalığı ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Tetanos Nedir?

Tetanos halk arasında kızıl humma adıyla bilinir. Ölümcül bir bakteri kaynaklı hastalıktır. Açık yaralardan vücuda kolayca girer. Belirtisi 3 gün ile 3 hafta arasında ortaya çıkar. Çene kasları kasılmaya başlar. Zehir vücuda girdiği anda vücutta kasılmaya başlar. Genellikle yaralanmalar sonucu ortaya çıkar.

 

Tetanos Belirtileri Nelerdir?

Tetanos belirtisi 3 günde ortaya çıkar. Belirti ortaya çıkma süresi 21 güne kadar uzayabilir. Vücuda girdiği noktada yara toksin üretmeye başlar. Kuluçka süresi 7 günden az süren tetanos çok tehlikelidir. Hastanın çene kası kasılır. Salya akıtmaya başlar. Boyun bölgesinde sertleşmeler görülür. Yutkunurken zorluk çeker. Soluk alıp vermede güçlük çeker. Kişi terlemeye başlar. Şiddetli baş ağrısının yanında tansiyon düşmesi görülür. Kalbi normalden hızlı atar. Hasta idrarını tutmakta zorluk çeker. Ağrılı kas tutulması yaşanır.

 

Tetanos Sebepleri Nelerdir?

Tetanos Nasıl Ortaya Çıkar?

Tetanos delici yaralanmalar sonucu ortaya çıkan bir enfeksiyon hastalığıdır. Ezilme ve donma olayları sonucunda da tetanos görülür. Kurşun yarası, yanık yarası, trafik kazaları, paslı tel ve çivi batması gibi durumlarda tetanos görülür. Aşı olmamak tetanos riskini arttırır. Yeni doğan bebeğin göbek bakımı temizliğinin iyi yapılmaması tetanos riskini arttırır.

 

Tetanos Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tetanos için yoğun bir kabık gerekir. Hasta özel izole odaya alınır. Tedavide amaç ölümü engellemek ve yeni tetanos vakasının ortaya çıkmasını engellemektir. Gürültüsüz, orta ısı ve loş ışıklı ortamda kişinin istirahat etmesi gerekir. Uzman doktor kontrolünde kasılma önleyici ilaçlar verilir. Yatıştırıcı antibiyotik tedavisi uygulanır. Yara temizlemek için ameliyat yapılır. Tetanos aşısı ile korunma sağlanır. Hasta hastanede tedavi edilir.

 

Tetanostan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Tetanosdan korunmak için yaranın bakımı iyi yapılması gerekir. Uzun vadede korunmak için aşı olmak gerekir. Tetanos aşısı 3 doz halinde yapılır. Tetanos ciddiye alınmalı vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna gitmek gerekir. Anne adayının göbek bağının uygun bir şekilde kesilmesi gerekir. Hastalığın yayılmasını önlemek için önleyici ve koruyucu tedbirler almak gerekir.

Sizlere bu yazımızda Tetanos Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir? başlığı altında bilgiler aktardık. Lütfen paslı çivi veya bıçakların açtığı yaralardan dolayı hemen doktorunuza başvurunuz. Köpek ısırması, kedi tırmalaması gibi olaylarda da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.