Tinea Versicolor Bitkisel Tedavisi

0
326
tinea versicolor bitkisel tedavisi

Tinea Versicolor ya da Türkiye’de bilinen ismiyle samyeli mantarı, bir cilt rahatsızlığıdır. Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan bu rahatsızlık, kendisini ciltte oluşan beyaz lekeler şeklinde gösterir. Tabii ki hem görüntü açısından hoş olmaması hem de kaşıntı ve kızarıklığa sebep olması nedeniyle başta kadınlar olmak üzere herkese büyük problem yaratmaktadır. Tabii ki insanlar bu yüzden Tinea Versicolor bitkisel tedavisi nasıl yapılır sorularını sormakta ve yanıt aramaktadırlar.

Tedavinin iki şekilde gerçekleşeceğini ilk baştan ifade etmek gerekmektedir. Öncelikle bazı vücut losyonları kullanılmalı ve bitkisel tedavi ara vermeden uygulanmalıdır. Ancak ikincil olarak güneş ışınlarından direkt olarak korunmak, alerji vs. oluşumunun önüne geçmek de bir hayli kıymetlidir.

Ciltteki beyaz lekeler olarak kendisini gösteren Tinea Versicolor için her zaman bir doktora görünmek ilk yapılacak şeyler arasındadır. Doktor tarafından verilen ilaç ve kremlerin hızlı bir şekilde tatbik edilmesi, hastaları sonuca ulaştırmaktadır. Ancak Tinea Versicolor bitkisel tedavisi bulunan bir rahatsızlık olduğu için insanlar bitkisel tedavi yollarını araştırmaktadırlar.

tinea versicolor samyeli mantarı nedir

Tinea Versicolor (Samyeli Mantarı) Nedir?

Tinea Versicolor ya da bilinen ismiyle Samyeli Mantarı, genellikle cildin üst yüzeyindeki beyaz lekeler şeklinde kendisini gösterir. Hafif kaşınma ve kızarıklığın eşlik ettiği ufak çaplı lekeler, görünüm açısından kişiyi bir hayli rahatsız etmektedir. Tabii ki Tinea Versicolor bitkisel tedavisi olan bir problemdir. Dolayısıyla hastaların doktor hekime göründükten sonra istedikleri takdirde bitkisel tedavilerden yararlanma imkanları bulunmaktadır.

Tinea Versicolor Cilt Mantarı

 • Daha çok yaz aylarında ortaya çıkar.
 • Hafif kızarıklık ve kaşıntı ile belirti verir.
 • Ciltte beyaz lekelerin oluşumuyla kendisini gösterir.
 • Tedavi edilmediği takdirde leke sayısında artış yaşanabilir.

Bu gibi sebeplerden dolayı mutlaka önlem almak ve bitkisel tedavilerden mümkün mertebe yararlanmak öneriler arasındadır. Türkiye’de özellikle kadınların yaşadığı bu problemin bitkisel olarak çözülebileceğini ifade etmek doğru olacaktır.

Tinea Versicolor Nasıl Teşhis Edilir?

İlk başta da ifade edildiği gibi Tinea Versicolor bitkisel tedavisi bulunan bir cilt rahatsızlığıdır. Tabii ki teşhis için mutlaka uzman bir hekimle görüşmek gerekmektedir. Ancak oluşan beyaz lekeler hafif kaşıntı ve kızarıklıkla kendisini gösteriyorsa sizde de Samyeli mantarı rahatsızlığı bulunuyor olabilir. Haliyle hem bu problemi araştırmak hem de çözüm sağlamak için ilk etapta uzman hekimden destek almak doğru olacaktır.

Samyeli mantarı olarak tanımlanan bu rahatsızlığı evde de gidermek mümkündür. Ancak her hastanın aynı sonucu alamayacağını söylemek de isabetli olacaktır. Bu sebeple farklı tedavi yöntemlerine göz atabilir ve son olarak bitkisel tedaviden yararlanabilirsiniz.

tinea versicolor tedavi yöntemleri nelerdir

Tinea Versicolor Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tinea Versicolor şikayeti ile cildiye hekimine (dermatolog) başvuran kişilere ilk olarak bir muayene yapılmaktadır. Gözle yapılan muayenenin hemen ardından doktor teşhisi koymakta ve bu lekelere karşı krem ve ilaçlar vermektedir. Tabii ki bu ilaçların düzenli kullanımıyla birlikte hastalıkta gerileme ve yok olma gözlenmektedir. Ancak bazı insanlar kimyasal ve kortizon barındıran ilaçları kullanmak yerine Tinea Versicolor bitkisel tedavisi araştırmakta ve yanıt beklemektedirler.

Tinea Versicolor ya da diğer bir ismiyle Samyeli mantarıyla mücadele etmek için kullanılan şeylerin başında Çay Ağacı Yağı gelmektedir.

Basit bir şekilde bitkisel tedavileri sıralarsak;

1. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, özellikle ciltte oluşan lezyon ve mantar gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır. Tinea Versicolor rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan kişiler, 1 çorba kaşığı zeytinyağına 5-6 damla çay ağacı yağı karıştırarak beyaz lekelerin bulunduğu bölgelere bu karışımı rahatlıkla uygulayabilirler.

Bu işlem her gün düzenli olarak uygulanmalı ve mümkünse 15 gün kadar devam etmelidir.

2. elma sirkesi

2. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, özellikle bakterilerle savaşmak için bir hayli önemlidir. Önerilen elma sirkesi ve suyu aynı oranda karıştırarak Tinea Versicolor olan bölgelere sürmektir. Bu işlemi gün içerisinde sık sık tekrarlamak da doğru olacaktır.

Ayrıca eğer farklı bir rahatsızlık bulunmuyorsa elma sirkesini bir miktar suyla karıştırarak içmek de içeriden savaşmak adına önerilenler arasındadır.

3. Ev Yoğurdu

Ev yoğurdunun içerisinde farklı mikroorganizmalar bulunmaktadır. Bu mikroorganizmalar sayesinde Tinea Versicolor bitkisel tedavisi sonucu almak mümkündür. Gün içerisinde birkaç kez lekelerin bulunuduğu bölgeye ev yoğurdu sürmek, tedavi amacıyla çok isabetli olacaktır.

tinea versicolor bitkisel çözümler

Tinea Versicolor Bitkisel Çözümler

Genel olarak bakıldığında Tinea Versicolor bitkisel tedavisi bulunan bir cilt rahatsızlığıdır. Tabii ki herkese önerilen, ilk etapta bir cildiye doktoruna gözükmektir. Ancak kimyasal ilaçları kullanmak istemeyenler, elma sirkesi, ev yoğurdu ve çay ağacı yağından faydalanabilmektedirler.

Bitkisel tedavide;

 • Kullanılan ürünü düzenli olarak uygulamak,
 • Ciltteki reaksiyona göre tedaviyi devam ettirmek,
 • Önerilen şeylerin dışına çıkmamak kesin olarak önemlidir.

Türkiye’de birçok kişi bu rahatsızlığı yaşayabilmekte ve tedaviyi bitkisel çözümlerde arayabilmektedir. Dolayısıyla siz de önerilen bitkisel tedavi metotlarına göz atabilir ve böylelikle Samyeli mantarı ismi verilen bu cilt probleminden kurtulabilirsiniz.

Tinea Versicolor Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tinea Versicolor ya da diğer adıyla Samyeli mantarı hakkında bilinmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Öncelikle Tinea Versicolor çok fazla kaşınmamalı ve mümkünse diğer bölgelerle temas ettirilmemelidir. Bunun yanı sıra rahatsızlık fark edildikten sonra ilk olarak bir cilt doktoruna gözükmek yine tavsiyeler arasındadır. Ancak Tinea Versicolor bitkisel tedavisi uygulanacaksa tedavi için önerilen ürünler kullanılmalı, düzenli olarak tedavi evden sağlanmalıdır.

Tinea Versicolor;

 • Bulaşıcı bir rahatısızlık olabilmektedir.
 • Daha çok yaz aylarında ortaya çıkmaktadır.
 • Kadınlarda daha sık görülmektedir.
 • Evde bitkisel çözümlerle tedavisi mümkündür.
 • Cilt doktoruna gözükmek önerilenler arasındadır.

Siz de bu noktada direkt olarak bitkisel tedavilerden istifade edebilir ya da uzman doktorlarla görüşme gerçekleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.