Travazol deri kremi nedir ve ne için kullanılır ?

0
234
Travazol deri kremi nedir ve ne için kullanılır ?
Travazol deri kremi nedir ve ne için kullanılır ?

Travazol deri kremi nedir ve ne için kullanılır ?

Travozol deri kremi ağır seyreden egzema ve benzeri iltihaplanmaların giderilmesinde kullanılan kremsi bir ilaçtır. Haricen uygulanan Travozol deri kremi derinin yüzeysel mantar ve benzeri enfeksiyonlarının da giderilmesinde kullanılır. Sizlere bu yazımızda Travazol deri kremi nedir ve ne için kullanılır ? başlığı altında Travazol adlı deri kreminin kullanma talimatında yer alan bilgilerini ve aynı zamanda Travazol deri kreminin fiyat bilgisini aktaracağız.

Travazol Deri Kremi Nedir ?

Travazol’un ambalaj büyüklüğü 15 g’dır ve 1 g Travazol 10 mg izokonazol nitrat ve 1 mg diflukortolon valerat etkin maddelerini içerir. Travozol deri kremi ağır seyreden egzema ve benzeri iltihaplanmaların giderilmesinde kullanılan kremsi bir ilaçtır. Haricen uygulanır.

Travazol Deri Kremi Ne için Kullanılır ?

Travazol, adından da anlaşılacağı gibi bir deri kremi olup  ağır iltihabi veya egzamalarla birlikte seyreden (örneğin ellerde, parmak araları, kasık ve genital bölgelerde) derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının başlangıç veya ara tedavisi için kullanılır.

İzokonazol nitrat; derinin yüzeysel mantar hastalıklarının tedavisi için kullanılır. Birçok mikroba karşı etkilidir; dermatofitlere, mayalara, maya benzeri mantarlara ( Pitriyasis versicolora neden olan organizmalar da dahil ), küflere ayrıca kırmızı, kahverengi lekelerle belirgin olan bulaşıcı bir deri hastalığı olan Erythrasma’ya sebep olan organizmalara karşıda etkilidir.

Diflukortolon valerat; derinin iltihabi ve alerjik durumlarında iltihabı önler ve kaşıntı, yanma, sızı gibi şikayetleri giderir.

Travazol’ü kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Travazol’ü aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ.

Eğer;

* Etkin maddeler izokonazol nitrat, diflukortolon valerat veya Travazol’ün içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı hassasiyetiniz varsa alerjiniz

* Tedavi sırasında tüberküloz (verem) veya frengi (sifiliz), virüs hastalıkları (örneğin su çiçegi /varicella,herpes zoster) gül hastalığı(rozacea) ağız civarında dermatit veya aşı sonrası görülen deri reaksiyonları varsa.

Travazol’ü aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ.

Eğer;

* Bakteri enfeksiyonu ile birlikte seyreden bir deri hastalığı varsa, ilave uygun tedavi gereklidir.

* Travazol yüze uygulanacaksa göze temasından kaçınılmalıdır.

* Daha önce glokom şikayetiniz olduysa doktorunuzu bilgilendiriniz.

* Mikonazol, ekonazol ve tiokonazol içeren ilaçları kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz.

Topikal kortikosteroidlerin özellikle kapalı pansuman koşullarında, uzun süreli veya geniş bir alana yogun olarak uygulamaları yan etki riskini belirgin olarak arttırır.

Yüze, kasık bölgesine veya koltukaltlarına uygulanması çocuklarda kullanımı sırasında yan etkilerinin artma riski nedeniyle dikkatli olunmalıdır. Ayrıca çocuklarda sistemik absorbsiyondaki artış göz önünde bulundurulmalıdır.

Sistemik kortikosteroidlerden bilindiği üzere kortikosteroidlerin kullanımı ile glokom da gelişebilmektedir ( örnegin; uzun süreli yüksek doz veya aşırı uygulamalar, kapalı pansuman teknikleri veya göz civarındaki deriye uygulanması)

Enfeksiyon el ve ayak parmakları arasındaysa, buralara Travazol uygulanan gazlı bir bezin yerleştirilmesi önerilir.

Enfeksiyonun yeniden oluşmasını engellemek için, çamaşırlarınızı günlük olarak değiştirmelisiniz ( el ve yüz bezleriniz, havlularınız, iç çamaşırlarınız tercihen pamuklu kumaştan olmalıdır) ve çok sıcak hatta kaynar su ile yıkamalısınız.

Düzenli şahsi hijyen Travazol ile tedavinin başarısı için çok önemlidir. Ayağınızda mantar varsa ( tineapedis-atlet ayağı olarak da bilinir) ayaklar yıkandıktan sonra, parmak araları, iyice kurulanmalı ve çoraplar hergün değiştirilmelidir.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Travazol’ün yiyecek ve içecek ile kullanılması

Travazol’ü yiyecek ve içecek aldığınız esnada da kullanabilirsiniz.

Travazol deri kremi nedir ve ne için kullanılır ?
Travazol deri kremi nedir ve ne için kullanılır ?

 

 

 

 

 

 

 

 

Gebelik Döneminde Travazol Kullanımı

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamile olduğunuzu veya olabileceğinizi doktorunuza bildiriniz zira doktorunuz Travozol reçete etmeden önce bu durumu dikkate almak isteyecektir. Genel bir kural olarak hamileliğin ilk üç ayında kortikosteroid içeren haricen uygulanan preparatların kullanılması sakıncalıdır. Özellikle geniş bi alana uygulamayınız ve uzun süre kullanmayınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Travazol Kullanımı

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Eğer küçük çocuk veya bebek emziriyorsanız Travozol’ü gögüslerinize uygulamayınız. Emzirdiğinizi doktorunuza bildiriniz zira doktorunuz Travozol reçete etmeden önce bu durumu dikkate almak isteyecektir. Özellikle geniş alana uygulamayınız ve sürmeyiniz uzun süre kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanımı

Travozol’ün araç ve makine kullanımı üzerine bilinen bir etkisi yoktur.

Travozol’ün içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilğiler

Travozol setostearil alkol içermektedir. Bu madde lokal deri reaksiyonlarına (kontakt dermatit gibi) sebebiyet verebilir.

Diğer İlaçlarla Birlikte Kullanımı

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şuanda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza mutlaka bunlar hakkında bilgi veriniz.

Travozol nasıl kullanılır ?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklıgı için talimatlar:

Travozol’ü herzaman doktorunuzun anlattığı gibi kullanmalısınız.Eğer emin değilseniz doktorunuz veya eczacınıza tekrar danışınız.

Travozol deri kremi günde 2 defa uygulanır.

Doktorunuzla koordineli bir şekilde Travozol tedavisi iltihabi veya egzamalı deride iyileşme olduktan sonra en geç 2 hafta sonra sonlandırılmalıdır.

Bundan sonra doktorunuz kortikosteroidsiz bir ilaç ile tedaviye devam edebilir. Bu özellikle kasık ve genital bölgelerde kullanım için geçerlidir.

Travazol Uygulama Yolu ve Metodu

Hastalıklı deri bölgesine haricen sürerek uygulayınız.

Değişik Yaş Grupları:

Travazol Çocuklarda Kullanımı: Sistemik absorbsiyonun ve yan etkilerinin artma riski nedeniyle çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.

Özel Kullanım Durumları;

Böbrek ve Karaciğer yetmezliği; Topikal kortikosteroidlerin yüksek potent, uzun süre, geniş yüzey alanlarında, oklüzyon altında kullanımı veya eşlik eden karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılması ile sistemik absorbsiyonu takiben geriye dönüşümlü hipotalamik pituiter adrenal (HPA) eksen baskılanması meydana gelir.

Eğer Travozol’ün etkisinin çok güçlü veya çok zayıf olduğuna dair bir izleminiz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Kullanmanız Gerekenden daha fazla Travozol kullandıysanız

Travozol’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Travozol’den bir defalık fazla doz (geniş deri bölgesine 1 defalık) uygulama uygulanması veya kaza ile yutulması sonrasında bir risk beklenmemektedir.

Travozol’ü kullanmayı unutursanız

Doktorunuz atlanan dozun ne zaman uygulanacagına karar verecektir.

Takip eden dozun yeni uygulama zamanı için doktorunuzun talimatlarına uymanız önemilidir.

Unutulan dozda çift doz kullanmayınız.

Travozol ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek yan etkiler;

Travozol’ü doktorunuzun önerdiği şekilde kullanırsanız; belirtiler tedavi sırasında kaybolur ve tedavi sonrasında tamamen iyileşme sağlanır.

Belirtiler devam ederse yada tekrarda ortaya çıkarsa doktorunuzla temasa geçiniz.

Travazol Olası yan etkileri nelerdir ?

Tüm ilaçlar gibi, Travozol’ün içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdaki yan etkilerden birini fark ederseniz, doktorunuza mutlaka söyleyiniz:

Kortikosteroid içeren haricen kullanılan preparatların geniş bir alana ( yaklaşık %10 ve daha fazlasına) uygulanması veya uzun süreli kullanımı ( 4 haftayı aşan) sonucunda aşağıdaki yan etkiler oluşabilir; derinin incelmesi ( atrofi) kılcal damarların genişlemesi, deride şerit oluşumu, deride sivilcemsi değişiklikler ve kortikosteroidin resorbsiyonuna bağlı olarak sistemik etkiler.

Bağışıklık sistemi bozuklukları;

Seyrek;

Alerjik kontakt dermatit

Deri ve Deri altı bozuklukları;

Seyrek;

Kıl kökü iltihabı(follikulit), drri üzerinde aşırı kıllanma (hipertrikoz), ağız çevresindeki deride iltihaplanma (perioral dermatit), deride renk değişikliği, döküntü, kaşıntı, yanma, kızarıklık(eritem) veya deri üzerinde iltihaplı keseciklerin oluşması (veziküllenme) gibi lokal semptomlar, tahriş, kuruluk, deride yumuşama (maserasyon), isilik

Bunlar, topikal kortikosteroid kullanımı sonucunda oluşan hafif ve genellikle geçici yan etkilerdir; tedavinin devamında şikayetlerin kaybolduğu görülmüştür.Topikal tedaviye takiben hastaların yaklaşık % 1’inde kaşıntı veya yanma gibi lokal etkiler görülebilir.

Diflukortolon velerat ile topikal tedavi gören hastaların % 0.5 ila % 4’ünde lokal tahriş ve yanma görülmüştür.

Annelerin gebelikte ve emzirme periyodunda geniş vücut yüzeylerine yada uzun süre kullanımında bebeklerinde yan etki görülebilir. Örneğin gebeliğin son haftalarında Travozol uygulandığında bebekte böbrek üstü bezinde gerileme görülebilir.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etkiile karşılaşırsanız mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Travazol’ü asla çocukların göremeyeceği ve uzanamayacağı yerde saklayınız.

25*c nin altındaki oda sıcaklıgında saklayınız.

Son kullanma tarihi geçen ilacı asla kullanmayınız.

Recetebilgi.com olarak sizlere  Travazol Kullanma Talimatı‘nda yer alan Travazol deri kremi nedir ve ne için kullanılır ? başlığı altında Travazol adlı ilaç hakkında bir çok bilgi aktardık. Lütfen doktor önerisi olmadan hiç bir ilacı kullanmayın ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde mutlaka doktorunuza danışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.