Türkiye’nin En İyi 10 Beyin Cerrahı

0
124
Türkiye'nin En İyi 10 Beyin Cerrahı

Türkiye’nin En İyi 10 Beyin Cerrahı

Sinir sistemi problemleri; insanların hayatına son verebilecek türden ciddi sorunlardır. Nöroşirürji; sinir sistemi problemlerinin tedavisiyle ilgilenen alandır. Beyin dokusundan kaynaklanan veya bu dokulara baskı yapan tümörlerin tedavisi son derece önemlidir. Yazımızda, hem Türkiye’nin en iyi 10 beyin cerrahı hem de ilgili konuları bulacaksınız. Aynı zamanda bu tür tedaviler ile nöroşirürji ilgilenir. Ayrıca, bel ve boyun fıtığı ile de bu alan ilgilenmektedir. Bunun yanı sıra;

 • Omurilik ve kafa yaralanmaları,
 • Beyin kanamaları,
 • Beyin damar tıkanıklıkları,
 • Beyni besleyen damarlarda meydana gelen anevrizma,

gibi hastalıklar da nöroşirurjinin ilgi alanı içerisinde yer alır. Beyin cerrahı olmak; özellikle küçük çocukların ileriye dönük hedeflerinden biridir. Son derece önemli bir alan olan beyin cerrahlığında önemli isimlerden tedavi almak gerekiyor.

Beyin Cerrahı Kimdir?

Beyin Cerrahı Kimdir?

Beyin cerrahının sorumlulukları son derece fazladır. Buna göre;

 • Sinir sistemi bozukluklarını incelemek, teşhis ve tedavi etmek,
 • Tümörleri çıkarmak,
 • Kronik ağrıları tedavi etmek,
 • Yaraları, damar bozukluklarını, Parkinson ve epilepsi hastalıklarını tedavi etmek,
 • Tüm bu tedaviler için beyin, omurilik, periferik sinirler üzerinde ameliyat yapmak,

beyin cerrahının sorumlulukları arasındadır. Ayrıca, beyin cerrahı; aşağıdaki hususlarda da sorumluluklara sahip!

 • Beyin cerrahı; saatler süren ameliyatları gerçekleştirir.
 • Hastanın şikayetine teşhis koymak adına manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi gibi testler talep eder.
 • Radyolojik testleri değerlendirir ve tanı koyar.
 • Hastanın durumuna göre tedavi planı oluşturur. Ayrıca, hastaya tıbbi görüşlerini sunar. Ondan bu görüşleri uygulamak adına onay alır.
 • Gerekli olan ameliyatları yapar.
 • Ameliyatın başarılı olup olmadığını anlamak adına operasyon sonrası gerekli kontrolleri gerçekleştirir.
 • Hem hastaya hem de yakınlarına bakım süreci hakkında bilgi verir.
 • Asistanlık sürecindeki doktorlara eğitim verir.
 • Tedavi ve teşhis sürecinde meslektaşları ile fikir alışverişinde bulunur.
 • Kendi alanındaki akademik çalışmaları takip eder.

Sonuç olarak, beyin cerrahı; ciddi bir sorumluluk içerisinde olan kişidir. Beyin cerrahı olmak istiyorsanız öncelikle tıp fakültesini bitirmelisiniz. Altı yıllık tıp eğitiminin ardından Tıpta Uzmanlık Sınavı’na girmelisiniz. Bir sonraki aşamada, beyin cerrahisi uzmanlığı stajına başlamalısınız. Beş yıllık staj döneminin ardından beyin cerrahı olmaya hak kazanırsınız. Bir başka deyişle, önünüzde ciddi bir eğitim süreci bulunuyor.

İyi Bir Beyin Cerrahi Nasıl Olmalıdır?

Beyin cerrahı olmak kolay değil! Bu noktada, öncelikli olarak mikrocerrahi tekniklerini bilmelisiniz. Dikkat ve konsantrasyon sahibi olmalısınız. El ve göz koordinasyonunuz son derece iyi olmalı! Yoğun ve stresli çalışma temposuna ayak uydurmalısınız. Ekip halinde çalışmayı bilmelisiniz. Bir insanın canının size emanet edildiğinin bilincinde olmalısınız. Uzun süren ameliyatları yapabilecek yetenek ve sabırda olmalısınız. Ameliyatlarda kullanılan medikal cihazların özelliklerini bilmelisiniz. Son olarak hem hastayla hem de yakınlarıyla iyi iletişim kurmalısınız.

Gördüğünüz üzere beyin cerrahı olmak son derece zor! Peki, Türkiye’nin en iyi 10 beyin cerrahı hakkında bilgi almak ister misiniz?

Türkiye’nin En İyi 10 Beyin Cerrahı Listesi

Dr. Sait Şirin

Dr. Sait Şirin

Beyin cerrahı olan Şirin; 28 yılı aşkın bir deneyime sahiptir. 1985 yılında GATA’dan mezun olmuştur. 1994 yılında GATA Nöroşirürji Tıp Fakültesi Uzmanlık Nöroşirürji Anabilim Dalı’nda Lisansüstü eğitimini tamamlamıştır. Beyin ve sinir cerrahisinin yanı sıra omurga cerrahisinde uzmanlığa sahiptir. Ayrıca, nöroendoskopi ve spinal endoskopik cerrahi konularında kendisini en iyi şekilde geliştirmiştir. Uluslararası yayınlarda otuzdan fazla makalesi yayınlanmıştır.

Dr. Uğur Türe

Dr. Uğur Türe

Beyin cerrahı olarak 33 yılı aşkın bir deneyime sahiptir. Lisans eğitimini Hacettepe Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. İstanbul Şişli Etfal Hastanesi Nöroşirürji Kliniği’nde nöroşirürji uzmanlığını tamamlamıştır. Eğitimine ilerleyen yıllarda İsviçre’nin Zürih Üniversitesi Nöroşirürji Kliniği’nde devam etmiştir. Sinir sistemi ve kafa tabanı tümörlerinde uzmanlığa sahiptir. Bunun yanı sıra, serebrovasküler hastalıklar cerrahisi, epilepsi cerrahisi ve cerrahi nöroanatomi gibi alanlarda uzmanlığı bulunur.

Dr. Ali Savaş

Dr. Ali Savaş

Beyin cerrahı olarak 28 yılı aşkın tecrübesi vardır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1986 yılında mezun olmuştur. Buna ek olarak, uzmanlığını İstanbul Üniversitesi Nöroşirürji Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. Eğitimine Freiburg Üniversitesi’nde devam etmiştir. Genel beyin cerrahisinde uzmanlaşmıştır. Bunun yanı sıra, hareket bozuklukları cerrahisi, ağrı cerrahisi, beyin tümörü cerrahisi ile de ilgilenir. Uluslararası bilimsel yayınları bulunur.

Dr. Ersin Erdoğan

Dr. Ersin Erdoğan

Beyin cerrahı olarak 31 yılı aşkın tecrübesiyle hizmet verir. GATA’dan 1988 yılından mezun olmuştur. Uzmanlığını GATA Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığı’nda tamamlamıştır. 2000 yılından bu yana epilepsi cerrahi grubunda epilepsi hastalarının cerrahi tedavisini yapmaktadır. Derin beyin stimülasyon cerrahisi, minimal invazif beyin ve omurga cerrahisinde uzmanlaşmıştır. Buna ek olarak, geçmiş yıllarda Üstün Genç Bilim İnsanı Ödülü almaya hak kazanmıştır.

Dr. Ali Erdem Yıldırım

Dr. Ali Erdem Yıldırım

Beyin cerrahlığında 17 yılı aşkın tecrübesi bulunur. Çukurova Tıp Fakültesi mezunudur. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nde uzmanlığını tamamlamıştır. Eğitimine Pittsburgh Üniversitesi’nde devam etmiştir. Endoskopik hipofiz cerrahisinin yanı sıra beyin tümörü cerrahisi, omurga cerrahisi gibi alanlarda hizmet sunar. Ulusal ve uluslararası dergiler için çok sayıda makale ve sunum yazmıştır.

Dr. M. Serdar Kemaloğlu

İstanbul’da ikamet eden Kemaloğlu; 21 yılı aşkın süredir beyin cerrahıdır. Lisans eğitimini Erciyes Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Uzmanlık eğitimini ise Dicle Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Pediatrik nöroşirürji başta olmak üzere nöroonkoloji, nörovasküler nöroşirürji, bel ve boyun fıtığı gibi alanlarda uzmandır. Buna ek olarak, epilepsi, Parkinson, nöromüsküler bozuklukların yönetimi gibi konularda da uzmanlıkları vardır.

Dr. Mustafa Örnek

İstanbul’da çalışmakla beraber 12 yıldan bu yana beyin cerrahı olarak görev yapar. Lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Uzmanlığını Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamlamıştır. Pediatrik nöroşirürji, nöroonkoloji, nörovasküler nöroşirürji, bel ve boyun fıtığı alanında uzmanlıklara sahiptir. Bugüne kadar birçok yerde çalışmıştır. İstanbul Esenyurt Devlet Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği’nde görev almıştır.

Dr. Erkan Gürgen

İstanbul merkezli bir beyin cerrahı olmakla beraber 17 yılı aşkın deneyimi bulunur. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Omurga cerrahisinin yanı sıra beyin tümörleri, kronik bel ağrısı, doğum kusurları, periferik sinir sorunları gibi alanlarda uzmanlaşmıştır.

Dr. Cuma Yılmaz

18 yılı aşkın süredir beyin cerrahı olarak çalışmaktadır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlığını tamamlamıştır. Omurga cerrahisi, beyin tümörleri ve travma, anevrizmalar, tıkalı arterler, kronik bel ağrısı gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Dr. Serdar Kahraman

22 yılı aşkın süredir beyin cerrahı olarak görev yapıyor. Kocaeli’nin ardından günümüzde İstanbul Kadıköy’de hizmet vermeye devam ediyor. GATA’nın ardından uzmanlık ve sonraki süreçler için Almanya’da eğitim almıştır. Beyin ve sinir cerrahisi başta olmak üzere spinal cerrahi, nöroendoskopi alanlarında uzmanlaşmıştır. Bunun yanı sıra, spinal endoskopik cerrahide de uzmanlığı yer alır. Kendisini geliştirmek adına çeşitli kurslara katılmıştır.

Sonuç olarak, yukarıdaki beyin cerrahlarının öne çıktığını söyleyebiliriz. Hem tecrübeleri hem de yapmış oldukları ameliyatlar ile adlarını duyurmuş isimlerdir. Yukarıdaki doktorlarımız hakkında Google araması yaparak haklarında daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Bilhassa güncel tarih itibariyle nerede çalıştıkları bilgisine ulaşabilirsiniz. Bu sayede, randevu almanız daha kolay hale gelir. Yukarıdaki 10 isim dışında farklı iyi beyin cerrahlarımızın da olduğunu söylemeliyiz. Aynı zamanda En İyi Ortopedi Doktoru adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.