Türkiyenin En İyi Akciğer Doktoru Listesi

0
221
Türkiye'nin En İyi Akciğer Doktoru

Türkiyenin En İyi Akciğer Doktoru

Akciğer hastalıkları; hiç şüphesiz çağımızın en önemli hastalıklarından biridir. Türkiyenin en iyi akciğer doktoru bu önemli hastalık için son derece önemli rol oynamaktadır. Her yıl birçok insan akciğer hastalıklarından dolayı hayatını kaybediyor. Bir diğer adının göğüs hastalıkları olduğunu söylemeliyiz. Göğüs hastalıklarının sayısı bir hayli fazladır. Buna göre;

 • Akciğer kanseri
 • Bronşit
 • Astım
 • Öksürük
 • Balgam

gibi sorunların teşhis ve tedavi edilmesinde akciğer doktorları görev alıyor. Yazımızda, Türkiye’nin en iyi akciğer doktorları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, akciğer hastalıkları ile ilgili işinize yarayacak şeyler de öğrenebilirsiniz.

Akciğer Hastalıkları Nelerdir?

Akciğer Hastalıkları Nelerdir?

Akciğer hastalıkları ileri seviyeye gelmişse durumun ciddi olduğunu söyleyebiliriz. Uzun süreli öksürüklerin yanı sıra tıkanma ve nefes darlıkları da yaygın belirtiler arasındadır. Buna ek olarak, göğüs hastalıklarında sinsi ilerlemeler tehlikelidir. Bir başka deyişle, ne olduğunu bile anlamadan hastalığın bünyenize yerleştiğine şahitlik edebilirsiniz. Solunum sistemini tutan bir hastalık ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Bu hastalık; her şeyden önce akciğer fonksiyonlarını bozar. Horlama, hırıltılı solunum, öksürük, balgam, öksürükle kan gelmesi gibi şikayetler bulunur. Ayrıca, göğüs ve yan ağrısı, sırt ve omuz ağrısı, halsizlik, kilo kaybı gibi şikayetler de can sıkıcıdır. Ateş ve gece terlemesi de akciğer hastalıklarının belirtileri arasında bulunur. Sonuç olarak, akciğer hastalıklarının tetkik, tedavi ve izlemi yapılmalı! Bu noktada, teknolojik imkanlardan da faydalanıldığını söylemeliyiz.

Akciğer Hastalıkları Uzmanı Kimdir?

Akciğer Hastalıkları Uzmanı Kimdir?

Türkiyenin en iyi akciğer doktoru denildiği zaman akla göğüs hastalıkları uzmanı gelmeli! Akciğer, burun, yutak ve boğazı içeren solunum sistemi hastalıklarının önlenmesinden sorumludur. Bunun yanı sıra, bu tür hastalıkların teşhis ve tedavi edilmesi de göğüs hastalıkları uzmanının sorumlulukları arasında bulunur. Akciğer kanseri, bronşit, kanser, astım gibi hastalıklar ile göğüs hastalıkları uzmanı ilgilenir. Göğüs hastalıkları uzmanının çok sayıda sorumluluğu bulunur:

 • Hastalığı teşhis etmek adına hastanın tıbbi geçmişini incelemek
 • Hastaya fiziksel muayenelerde bulunmak
 • Solunum fonksiyon testi, deri ve kanda alerji testi uygulamak
 • Test sonuçlarına ve muayene verilerine göre hastaya teşhis koymak
 • Hastalığa bakarak hastaya ilaç tavsiyesinde bulunmak
 • Hastalığın tedavi süreci hakkında hastaya bilgi vermek
 • Tedavi sürecini takip etmenin yanı sıra gerekli olduğu takdirde tedavide değişikliğe gitmek
 • Tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıkları devlet kurumlarına raporlamak
 • Alanıyla ilgili yeni ilaçları ve tedavi yöntemlerini test etmek
 • Hastayla kaliteli bir şekilde iletişim kurmak

Akciğer hastalıkları uzmanı olmak isteyenlerin ilk olarak altı yıllık tıp fakültesinden mezun olması gerekir. Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda başarılı olmak; bir diğer gerekli husustur. Buna ek olarak, Yabancı Dil Sınavı’nda başarılı olma şartı da yer alıyor. Göğüs hastalıkları uzmanlık süreci dört yıl sürüyor. Bu eğitimi ve staj dönemini de atlatan göğüs hastalıkları uzmanı olur.

Sonuç olarak, göğüs hastalıkları uzmanı olmak kolay değil! Bu noktada, eğitimin yanı sıra sahip olmanız gereken farklı özellikler de var. Her şeyden önce, yüksek konsantrasyon sahibi olmalısınız. Hastalar ile empati kurma özelliğiniz olmalıdır. Yoğun iş temposuna ayak uydurmalısınız. Tıp dalı olmasına rağmen analitik düşünme yeteneğiniz olmak zorundadır. Karşınıza çıkan problemlere yaratıcı çözümler geliştirmelisiniz. Sözlü ve yazılı iletişim kurma becerileriniz yüksek olmalı!

Bu noktada, göğüs hastalıkları uzmanı hakkında bilgi verdik! Peki, Türkiye’nin en iyi akciğer doktoru hakkında bir şeyler öğrenmeye ne dersiniz?

Hangi Akciğer Doktorları En İyidir?

Akciğer doktoru; bir başka deyişle göğüs hastalıkları uzmanı sayısı bir hayli fazla! Türkiye’nin neresinde oturduğunuza göre hizmet alacağınız uzman doktor değişmektedir. Bu noktada, bazı akciğer doktorları, başarısıyla adını duyurmuş insanlardır. İşte karşınızda Türkiyenin en iyi akciğer doktoru listesi.

Dr. Nur Dilek Bakan

Dr. Nur Dilek Bakan

Profesör Bakan; göğüs hastalıklarında yirmi yılı aşkın deneyime sahiptir. Lisans eğitimini İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Ardından, 2001 yılında göğüs hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. 43 ulusal kongrede bildiri sunmuş bir bilim insanıdır. Bunun yanı sıra, 15 uluslararası ve 19 ulusal bilimsel yayını yer alır. Bilhassa akciğer kanseri ile ilgili çok sayıda kursa ve sempozyuma katılmıştır. Akciğer Nakli Çalışma Grubu Sekreterliği, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği gibi kuruluşlarla aktif olarak ilgilidir.

Dr. Levent Kart

Dr. Levent Kart

Doktor Levent Kart’ın göğüs hastalıkları uzmanlığında 14 yılı aşkın deneyimi vardır. Havayolu hastalıkları, bulaşıcı hastalıklar, akciğer kanseri, uyku apnesi, bronkoskopi gibi alanlarda uzmanlığı yer alır. Lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Uzmanlık eğitimini ise Erciyes Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Ulusal ve uluslararası yayınlarda aktif olarak görev almıştır. Bunun yanı sıra, KOAH hakkında konuşmak adına çok sayıda toplantıya ve kursa katılmıştır.

Dr. Sami Öztürk

Dr. Sami Öztürk

Profesör Öztürk; göğüs hastalıkları uzmanı olarak yirmi yılı aşkın süredir görev yapmaktadır. Göğüs hastalıkları ile yakından ilgilidir. Bunun yanı sıra, alerji immünolojisi, alerjik solunum sistemi hastalıkları, astım, KOAH gibi sorunların tedavisiyle de ilgilenir. Hem yurt içinde hem de yurt dışında konferanslara katılmıştır. 48’den fazla yurt içi yayını vardır. Ayrıca, 35 uluslararası yayını da vardır. Bir başka deyişle hem akademik hem de mesleki anlamda çok başarılı bir isimdir.

Dr. Levent Tabak

Dr. Levent Tabak

Otuz yılı aşkın deneyimiyle bu alandaki en iyi doktorların başında gelir. Akciğer kanserlerinin yanı sıra akciğer hastalıkları, astım, KOAH, bronşit, hava yolu hastalıkları ile de ilgilenir. Buna ek olarak, nefes darlığı ve göğüs ağrısı da uzmanlık alanı içerisinde yer alır. Toraks Derneği tarafından seçilen Yurt Dışı Yayınları arasında ödül almaya hak kazanmış bir isimdir. 16 uluslararası, 51 ulusal dergi makalesi yer alır.

Dr. Servet Kayhan

Dr. Servet Kayhan

Göğüs hastalıklarında 16 yılı aşkın deneyimi yer alır. KOAH ve astım gibi havayolu hastalıklarının teşhis ve tedavisinde son derece başarılıdır. Buna ek olarak, bulaşıcı hastalıklarda da uzmandır. Uyku apnesi, bronkoskopi, endobronşiyal tedaviler gibi hususlarda da başarılıdır. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunudur. Ayrıca, Heybeliada Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden mezun olmuştur. Ulusal ve uluslararası yayınlar ile adından bahsettirmiştir. Buna ek olarak, bilhassa KOAH ile ilgili toplantılara ve kurslara katılmıştır. Ayrıca, saygın doktorlar dünya çapındaki konferanslara da konuşmacı olarak davet etmektedir.

Dr. Merda Erdemir

Dr. Merda Erdemir

İzmir’de görev yapmakta olan bir doktordur. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Uzmanlığını da yine aynı üniversitede tamamlayarak göğüs hastalıkları uzmanı olmuştur. İlgilendiği hastalıklar arasında bronşit, KOAH, solunum yolu enfeksiyonları, zatürre yer alır. Ağır KOAH, alerji, sigara bırakma, zatürre, bronşit, girişimsel bronkoskopi tedavileri vermektedir.

Dr. Orhan Dalkılıç

Dr. Orhan Dalkılıç

Lisans eğitimini Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Uzmanlığını ise Heybeliada Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamlayarak uzman doktor olmuştur. Genel göğüs hastalıklarının yanı sıra akciğer kanseri ile de ilgilenmektedir. Zatürre, bronşektazi ve sigara bıraktırma sorunlarına çözüm bulur. Plevral sıvı aspirasyonunun yanı sıra servikal mediastinoskopi ve akciğer ile plevra biyopsisi tedavileri sunar.

Dr. Salih Emri

Dr. Salih Emri

Hem lisans hem de uzmanlık eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Akciğerde su toplamasının yanı sıra interstsiyel akciğer hastalıkları ve plevral mezotelyoma hastalıkları ile ilgilidir. Buna ek olarak, akciğer zarı hastalıkları, girişimsel bronkoskopi, solunum fonksiyon testi gibi tedaviler sunar.

Sonuç olarak, yukarıdaki doktorlarımızın her biri deneyimli ve başarılıdır. Tedavi süreci adına her birini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Türkiyenin En İyi 10 Beyin Cerrahı adlı yazımızı okumayı unutmayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.