Ursactive nedir ve ne için Kullanılır?

0
417
Ursactive nedir ve ne için Kullanılır?
Ursactive nedir ve ne için Kullanılır?

Ursactive nedir ve ne için Kullanılır?

Ursactive nedir ve ne için Kullanılır?: Ursactive,beyaz toz içeren,opak beyaz kapsüldür. Ursactive etkin maddesi olan ursodeoksikolik asit,doğal olarak üretilen bir safra asidi olup,insan safrasında az miktarda bulunur. Ursactive,”Safra bileşim ve akımını etkileyen ilaçlar” diye adlandırılan ve ”gastrointestinal (mide barsak sistemi)” grubuna dahil ilaçtır.

Ursactive aşağıdaki hastalıkların tedavisinde kullanılır: Ursactive nedir

 • Safra taşı bulunmasına rağmen safra kesesi fonksiyonlarının devam ettiği hastalarda,çapı 15 mm’den küçük,radyoopak olmayan (X-ışınında görünmeyen) kolesterol safra taşlarının eritilmesinde,
 • Safra asitlerinin geri kaçışından kaynaklanan mide iç yüzeyinin iltihaplanması (alkalen reflü gastrit) tedavisinde,
 • Dekompanse karaciğer sirozunun (karaciğer fonsiyon bozukluğunun vücut tarafından telafi edilemediği evredeki yaygın uzun süreli karaciğer hastalığı) bulunmadığı durumlarda,primer biliyer sirozun (safra kanalları hastalığına bağlı gelişen karaciğer sirozu) belirtilere yönelik tedavisinde kullanılır.

Ursactive’i Aşağıdaki Durumlarda Kullanmayınız:

Eğer;

 • Ursodeoksikolik asit gibi safra asitlerine veya ursactive’in herhangi bir bileşenine karşı aşırı duyarlılığınız varsa,
 • Safra kesenizde veya safra kanallarınızda ani başlangıçlı iltihaplanma varsa,
 • Safra kanallarınızda tıkanıklık varsa (ana safra kanalı veya safra kesesi kanalının tıkanıklığı),
 • Karnınızın üst tarafından sık olarak kramp benzeri ağrılar (biliyer kolik) bulunuyorsa,
 • Doktorunuz kalsifiye (kireçlenmiş) safra kesesi taşınız olduğunu söylediyse,
 • Safra keseniz gerektiği gibi kasılamıyorsa (safra kesesine ait kas liflerinin kasılma kuvveti ve hızı ile ilgili bozukluk varsa).
Ursactive nedir ve ne için Kullanılır?
Ursactive nedir ve ne için Kullanılır?

Ursactive’i Aşağıdaki Durumlarda Dikkatli Kullanınız:

 • Ursactive doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.Doktorunuz tedavinin ilk 3 ayında,karaciğer fonksiyon testlerini 4 haftalık aralıklarla düzenli olarak kontrol edecektir.Bu süreden sonra,3 aylık aralıklarla izleyecektir.
 • Safra taşlarının eritilmesinde kullanıldığında,doktorunuz tedavinin ilk 6-10 ayından sonra safra kesenizin taramasını yapmalıdır.
 • Eğer kadınsanız ve safra taşlarınızın eritilmesi için bu ilacı kullanıyorsanız,hormonal doğum kontrol ilaçları safra taşı oluşumunu tetikleyebileceğinden,etkili bir hormonal olmayan doğum kontrol metodu kullanmalısınız.
 • Primer biliyer siroz tedavisinde kullanıldığında,seyrek durumlarda,belirtiler(örn:kaşıntı),tedavinin başlangıcında kötüleşebilir.Eğer bu durum ortaya çıkarsa,başlangıç dozunun düşürülmesi ile ilgili doktorunuza danışınız.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız. Ursactive yan etkileri

Olası Yan Etkiler Nelerdir?

Yaygın yan etkiler:

 • Dışkının yumuşaması,gevşemesi veya ishal.

Çok seyrek yan etkiler:

 • Primer biliyer siroz tedavisi sırasında: Şiddetli sağ üst taraf karın ağrısı,karaciğer sirozunun şiddetle kötüleşmesi tedavi sonlandıktan sonra kısmen geriler
 • Safra taşlarının kireçlenmesi,
 • Kurdeşen.

Bu talimatlarda yer alan veya yer almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminize ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kayseri Eczacı Odası Ursodeoksilik asit içeren “Ursactive 250 mg kapsül” isimli ilacın kısa ürün bilgisinde değişiklik olduğunu duyurdu Buna Göre:

URSODEOKSİLİK İÇEREN İLAÇLARDA KISA ÜRÜN BİLGİSİ DEĞİŞİKLİĞİ

Ursodeoksilik asit içeren “Ursactive 250 mg kapsül” ün kısa ürün bilgisinde değişiklik olmuştur. (şimdilik diğer eşdeğerlerinki değişmemiştir)

Endikasyon uyumu aranan bu ilaçları içeren reçeteler karşılanırken, verilen her ürünün kendi endikasyonlarına bakılarak hareket edilmesi eczacılarımızın mağdur olmaması açısından önemlidir.

Ursactive 250 mg kapsülün kısa ürün bilgisinde geçen güncel endikasyonları aşağıdaki gibidir. Ursactive hakkında yorumlar

(Bazı tanılar kısa haliyle yazılmıştır):

1- Primer biliyer siroz (Primer biliyer kolanjit)

2- Safra taşı

3- Karaciğer nakli yapılmış hastalarda safra taşı/kolestaz proflaksisi (YENİ)

4- Gebeliğin intrahepatik kolestazı (YENİ)

5- Kistik fibrozis ile ilişkili hepatobiliyer hastalıklar (YENİ)

*** Alkalen reflü gastrit (safra reflüsüne bağlı gastrit) tanısı, Ursactive 250 mg Kapsül endikasyonlarından ÇIKARILMIŞTIR. Ursactive kullananların yorumları 

 

Ursactive muadili : Ursodin Kapsül (Dinçsa) , Proursan Kapsül (Vem İlaç)

Ursactive fiyat : 90.36 TL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.