Verem Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

0
365
Verem Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Verem Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Verem Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Dünyada hala bir çok insanın ölümüne neden olan, solunum yoluyla insandan insana kolayca bulaşabilen Verem hastalığı halk arasında ince hastalık olarak da adlandırılmaktadır. Ölümcül hastalıklar ve bulaşıcı hastalıklar grubunda yer almaktadır. Sizlere bu yazımızda Verem Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? başlığı altında Verem hastalığı hakkında bilinmesi gereken en önemli noktaları aktaracağız.

Verem Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Verem Nedir?

Verem tıp dilinde tüberküloz olarak adlandırılır. Mikrop yolu ile bulaşan hastalık ölümcül bir hastalıktır. Bu hastalık bağışıklık sistemini çökertir. Vücudu diğer tüm hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Aksırma, öksürme, hapşırma gibi solunum faaliyetleri sonucu bir canlıdan diğer canlıya bulaşır. Zayıf bir bünyeye sahip bebeklerde, yaşlılarda ve kronik rahatsızlığı olanlarda çok sık görülür.

Verem Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Verem olan kişi kendini yorgun hisseder. Ateşi zaman zaman yükselir. Kişide iştahsızlık meydana gelir. Gece sebepsiz yere terlemeye başlar. Göğüs bölgesinde şiddetli ağrılar hisseder. Kişide kilo kayıpları görülür. Nefes alıp vermede zorlanan verem hastalarında isteksizlik görülür.

Verem Hastalığı Neden Olur?

Verem uykusuzluk, stres ve yeterli beslenme gibi durumlarda vücudun direncinin düşük olduğu durumlarda kişiye sincice bulaşan bir hastalıktır.  Verem stres, uykusuzluk, yetersiz ve dengesiz beslenme gibi durumlarda vücut direnci düşük kişilerde çok sık görülür. Böbrek, karaciğer ve kalp operasyonu geçiren kişilerde yaygın görülen bir hastalıktır. Kortizon ilaç tedavisi gören kişilerde verem görülür.  5 yaşından küçük çocuklar ile 65 yaş üstü yaşlılar yüksek risk gurubu içerir. Kalabalık ortamlarda yaşayan yetersiz ve dengesiz beslenen bireylerde çok sık görülür. Sigara, alkol, uyuşturucu kullanan kişilerde verem daha sık görülür.

Veremden Korunma Yolları Nelerdir?

Veremden korunmak için hastanın iyi istirahat etmesi, vücut direncini yüksek tutması şarttır. Doğru beslenme ve uyku düzeni ile vücut direnci güçlendirilir. Hastanın bu süreçte bol sıvı tüketmesi gerekir. Sigara ve alkolden uzak durmak gerekir. Evin iyi havalandırılması, güneş alması gerekir.

Verem Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Verem tedavisinde erken teşhis önemlidir. Tedavi hastane ortamında yapılır. Teşhis edilmek için akciğer grafisi çekilir. Kan tahlilleri yapılır. Balgam mikrop araştırması yapılır. Hasta özel izole odaya alınır. Tedavi en az 15 gün sürer. Ülkemizde Verem ile savaş ile ilgili Sağlık Bakanlığı’na bağlı her ilde bir veya daha fazla Verem Savaş Dispanserleri bulunmaktadır.  Ayrıca yine veremle savaş için  Sağlık Bakanlığı ve bir çok Sivil Toplum Kuruluşu tarafından derneklerde kurulmuştur.

Veremle Savaş Haftası Ne Zamandır?

Sağlık Bakanlığı her yılın başında Ocak ayının ilk haftasını Veremle Savaş Eğitimi Haftası olarak ilan etmiş ve bu hafta boyunca sürekli Veremle Savaş Eğitimleri adına seminerler düzenlemektedir.

Verem Hastalığının Geçmişi

İlk olarak Afrika’da yaşayan çeçe adlı sineklerden insanlara bulaştığı tespit edilen bu hastalık tedavisi mümkün olmasına rağmen hala dünya üzerinde en çok ölüme sebebiyet veren hastalık olarak kabul edilmektedir.  Verem aşısını da bulan ünlü Alman Doktor ve Bilim Adamı Robert KOCH; 1882 yılında bir gece çalışma odasında hastalıklı bir akciğer parçasını mikroskop altında incelerken kahverengine benzer bir renkte bir çok canlı keşfetmiş ve bu canlıların Verem hastalığının mikrobu olduğu ilk o zaman tespit edildi.

Verem Aşısını Kim Buldu?

Verem aşısını 1882 yılında Alman Doktor ve Bilim Adamı Robert KOCH bulmuştur. Aynı zamanda Verem mikrobunu ilk gözlemleyen doktor olarak da tarihe geçmiş ve bu alanda yaptığı çalışmalar nedeniyle Nobel Tıp Ödülünü de kazanmıştır.

Değerli üyelerimiz ve web sitemizi takip eden misafirlerimiz. Sizlere bu yazımızda recetebilgi.com olarak Verem Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? başlığı altında Verem hastalığı ile ilgili bir çok bilgi aktardık. Lütfen yukarıda yer alan belirtilerin her hangi birini gözlemlerseniz en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.