Yara İzleri Nasıl Geçer Suna Dumankaya

0
342
yara izleri nasıl geçer suna dumankaya

Yara İzleri Nasıl Geçer Suna Dumankaya

Hayatımızın her evresinde yaralar, yanıklar ve cilt lekeleriyle uğraşıyoruz. İstemeden yaptığımız ufak bir sakarlık ya da kaza sonucu vücudumuzda yer alan yara izleriyle bir ömür yaşamak zorunda değiliz. Bu yara izleri nasıl geçer Suna Dumankaya tarafından cevaplanıyor ve uygulayacağımız kürler ile de yara ve yanık izlerinden kurtularak eski pürüzsüz cildimize ulaşıyoruz. Anında olan yara ve yanık için vereceğimiz kürler daha çabuk etki ederken eski yanık izi için ise biraz daha uzun zaman kullanmak ve sabretmek gerekiyor. Yara yeniyken hücre yenilenmesi daha hızlı olduğundan kürün etki etmesi de bu nedenle daha hızlı oluyor ve çabucak sonuca ulaştırıyor bizleri.

yara izleri nasıl geçer suna dumankaya yara izi dokusu nasıldır

Yara İzi Dokusu Nasıldır?

Oluşan yara izleri aslında kendi derimiz değildir ekstra fibröz doku denilen dokudur ve bu nedenle kendi derimizden farklı görünür. Bu nedenle yara izlerinin geçmesi de yaşımıza, cinsiyetimize, ten rengimize göre değişik sonuçlar doğurur. Cerrahi yöntemlerle de yara izlerinin yok edilmesi mümkündür fakat bizler evde bulunan doğal malzemelerle de zaman içerisinde yara izlerinin nasıl geçtiğine şahit olacağız.

İşte “Yara İzleri Nasıl Geçer?” Sorusuna Suna Dumankaya’dan Reçete

Patates ve patatesin suyu doğal bir yara ve yanık izini geçiren krem maskedir aslında. Patates içerdiği aminoasitler ve antibakteriyel özellikler ile cildinizi yenilemeye ve lekeleri gidermeye yardımcı olur ve yaraların iyileşmesindeki zamanı daha da kısaltır. Patates aynı zamanda ciltteki sivilceleri ve kızarıklıkları da engellemektedir.  Siyah nokta oluşumuna da karşıdır. Patates suyu cilde sürüldüğünde cildinizdeki yorgunluğu giderir ve şişkinlik varsa onlara da çare olur. İşte bu kadar özelliği bulunan patatesin yara izleri için nasıl kullanılacağına sıra geldi.

  • 1 adet orta boy patatesi alın ve temizleyin.
  • Ardından ince ince doğrayarak blender içerisine alın.
  • İçerisine birkaç yaprak taze nane de ekleyerek blenderinizi çalıştırın ve püre haline gelene dek bekleyin.

Hazırladığınız bu yara izini geçiren krem dokusundaki püreyi yara izinizin üzerine sürün ve 10 dakika kadar bekletin ve duru su ile durulayın. Her gün tekrarladığınızda yara izlerinizin yok olmaya başladığınızı göreceksiniz.

Batık Yara İzleri Nasıl Geçer?

Her kadın bacağındaki ya da kolundaki tüylerden şikayetçidir ve kullandığımız tüy alma yöntemine göre de cildimizde batıklar meydana gelmektedir. Bu batıklar zamanla yara izi haline geliyor. Işte bu yara izlerini geçirmek için se uygulayacağımız kür şu şekilde.

1 limonun suyu ve 1 şişe maden suyunu karıştırıyoruz ve banyo sonrası batık olan bölgeye pamuk yardımıyla tamponlar şeklinde uyguluyoruz olumlu sonuç için her banyodan sonra kullanmalısınız.

Eski Yanık İzi İçin Krem

Vücudumuzda bulunan izlerden belki de en kötü olanı yanık izleridir ve biz kadınları çoğu zaman rahatsız eder. Bu nedenle eski yanık izleri için krem önerilerinde bulunmak için buradayız. En çok bilinenden en etkilisine kadar sıralamaya başlayalım. Karşınızda yara izleri nasıl geçer Suna Dumankaya tarafından verilen kürler.

yanık izi için limon

Yanık İzi İçin Limon

Limon eski yanık izi için krem olabilecek en bilinen yöntemler arasındadır. Limonda bulunan asitlerin yanık lekelerini açtığı söylenir. Bunun için,

Bir limonu ortadan ikiye kesip yanık izinizin üzerine her gün düzenli olarak sürdüğünüzde yanık renginin açılmaya başladığını gözlemleyeceksiniz. Hatta yarım limonun üzerine biraz karbonat da ekleyerek peeling etkisiyle daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Limon suyunun 10 dakika kalması yeterli olacaktır sonrasında durulayalım ki limon asiti kaşıntı ya da ekstra hassasiyete sebebiyet vermesin.

yara izleri nasıl geçer suna dumankaya yanık izi için bal

Yanık İzi İçin Bal

Bal ile eski yanık izi için krem yapabilirsiniz. Bunun için;

2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı kabartma tozunu karıştırıyoruz ve krem haline getiriyoruz. 3 dakika kadar masaj yapıyoruz ve sürdüğümüz bölgeye sıcak ve nemli bir bez örtüyoruz. Daha sonra bez soğuyunca silip temizliyoruz.

yanık izi için soğan

Yanık İzi İçin Soğan

Soğan özünü kullanarak günlük krem yapabiliriz bunun için;

1 adet küçük boy soğanı alıyoruz ve blenderdan iyice geçiriyoruz macun kıvamına gelen soğanı eski yanık izlerinin olduğu bölgeye masaj yaparak sürüyoruz.

yanık izi için aloe vera

Yanık İzi İçin Aloe Vera

Aloe vera yanık izini geçiren krem olarak son zamanlarda etkili bir bitkidir. Ölü hücreleri yeniler ve cilt tahrişini azaltır. Özellikle evinizde beslediğiniz aloe vera bitkisinin yaprağını ikiye kesip içindeki jeli çıkararak eski yanık izi için krem olarak sürdüğünüzde günden güne gözle görülür biçimde azalma olduğunu fark edeceksiniz.

yanık izi için salatalık

Yanık İzi İçin Salatalık

Salatalık merhemi hazırlayarak eski yanık izinizden kurtulabilirsiniz. Bunun için;

Öncelikle salatalıkları soyuyoruz ve çekirdeklerini çıkarıp blenderda birkaç nane yaprağı ile birlikte macun haline gelmesini sağlıyoruz. Sonra bir yumurta beyazını da çırpıp içerisine ekleyip karıştırıyoruz ve merhemimiz hazır oluyor. Merhemi yanığa uygulayıp 20 dakika bekletip daha sonra soğuk su ile yıkıyoruz.

yanık izi için zeytinyağı

Yanık İzi İçin Zeytinyağı

Zeytinyağı da eski yanık izi için krem olan ideal bir formdur. Zeytinyağını ılık olarak kullanmak burada önemli bir noktadır. Zeytinyağı ile ovulan yara üzerine sıcak bir bez kapatıp bekletilirse daha iyi sonuç alınacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.