Yemek Borusu Tahrişi Nedir?

0
58
Yemek Borusu Tahrişi

Yemek Borusu Tahrişi Nedir?

Yemek borusu tahrişi genellikle ağza gelen yemek ve mide asidinin neden olduğu bir durumdur. Toplum içinde sıklıkla görülebilen bir rahatsızlık çeşidi olan yemek borusu tahrişi, göğüste yanma hissi ve yutkunmada güçlük çekme gibi durumlar sonucunda tespit edilebilmektedir. Tedavisi mümkün bir rahatsızlık olan yemek borusu tahrişi için ilaç tedavileri ve cerrahi operasyonlar yapılabilmektedir.

Yemek Borusu Tahrişi Neden Olur?

Yemek Borusu Tahrişi Neden Olur?

Yemek borusu tahrişi nedenleri arasında pek çok maddenin sıralanabildiği görülmektedir. Bu maddeler arasında en sık rastlanılan nedenin ise reflü olduğu bilinmektedir. Reflü rahatsızlığı bulunan kişilerde göğüste ve yemek borusunda yanma hissi meydana gelebilmektedir. Reflü rahatsızlığının tanısının koyulmasının ardından gerekli önlemlerin alınması ve tedavi edilmesi sağlanabilmektedir.

Günümüzde sıklıkla görülebilen bir rahatsızlık olan reflünün tedavisinde ilaçlardan faydalanılmaktadır. Kişilerde reflü rahatsızlığının görülmesi ile göğüste yanma hissi, yemek borusunda yanma hissi ve yutkunma güçlüğü ile birlikte tahriş meydana gelebilmektedir. Bu belirtilerin görüldüğü kişilerde yemek borusu tahrişi ilerlemeden gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Bunun için ise, kişilerin en kısa süre içerisinde bir uzmana danışmaları önerilmektedir.

Yemek borusuna tahriş oluşumu, yemek borusunun içerisinde bulunan zarla ilgili bir sorun olarak bilinmektedir. Yemek borusunun içerisinde bulunan zar, bazı yiyeceklerin asidine dayanamamaktadır. Bu durum sonucunda, belli bir süre sonra yemek borusunda tahriş oluşumu gözlemlenebilmektedir. Aynı zamanda yemek borusunun içerisinde bulunan kasın işlevini yerine getiremediği durumlarda da tahriş oluşabilmektedir. Yemek borusu içerisindeki kasın zayıflaması, tam olarak kapanamamasına neden olmaktadır. Bu durum, ilerleyen süreçte yiyeceklerin yemek borusunu tahriş etmesine neden olmaktadır.

Yemek borusuna tahriş oluşmasının sebepleri arasında bazı ciddi rahatsızlıkların da yer aldığı görülmektedir. Bu rahatsızlıklar arasında ilk sırada yemek borusu kanseri yer almaktadır. Yemek borusu kanseri görülen kişilerde belirti olarak, yemek borusunda tahriş oluşabilmektedir.

Yemek Borusunda Meydana Gelen Tahriş Nasıl Geçer?

Öncelikle yemek borusu tahrişine neden olabilecek pek çok durum bulunmaktadır. Bu durumların tedavi edilmesi ile birlikte, yemek borusundaki tahriş sorununun da giderilebildiği görülmektedir. Dolayısıyla ilk olarak tahrişe neden olan problemlerin saptanması gerekir.

 • Yemek borusunda tahrişe neden olan durumlar arasında, belirttiğimiz üzere ilk sırada reflü yer almaktadır. İlaç tedavileri ve cerrahi yöntemler reflü tedavisi için ilk sırada yer almaktadır. Aynı zamanda reflü rahatsızlığı bulunan kişilerin beslenme şekillerine de dikkat etmeleri gerekmektedir.
 • Yemek borusu tahrişine neden olan durumlar arasında, yemek borusu kanseri de yer alabilmektedir. Yemek borusu kanserine yakalanan kişiler için çeşitli kemoterapi tedavileri bulunmaktadır. Kanser tedavileri tamamlanan kişilerin belli bir sürenin ardından yemek borusu tahrişi ile ilgili şikayetleri giderilmektedir.
 • Yemek borusunda oluşan tahriş, asitli yiyeceklerin yenilmesi ya da bazı yiyeceklerin yemek borusunda takılması gibi durumlarda da oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda yemek borusuna takılan yiyeceğin cerrahi yöntemler ile çıkarılması gerekmektedir. Aynı zamanda takılan yiyeceğin çıkarılmasının ardından da şikayetlerin devam edebildiği görülmektedir. Bu durumun nedeni olarak, yiyeceğin yemek borusunu tahriş etmesi gösterilmektedir.

Bu tahrişin hafifletilmesi ve geçme süresinin azaltılması adına yapılabilecek bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Daha çok bitkisel içerikli olan bu tedavilerin uygulanması ile birlikte yemek borusu tahrişi tedavisi yapılabilmektedir. Uygulanan bitkisel yöntemler arasında genellikle yemek borusunun rahatlamasını sağlayacak çaylar bulunmaktadır. Ada çayı, rezene, papatya çayı, ılık süt ve ballı çay karışımı örnek olarak verilebilmektedir.

Yemek Borusu Rahatsızlıklarında Nelere Dikkat Edilir?

Yemek Borusu Rahatsızlıklarında Nelere Dikkat Edilir?

Kişilerde yemek borusu tahrişi oluşması ile birlikte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar ortaya çıkmaktadır. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Yemek borusunda tahriş bulunan kişilerin sigara içmemeleri gerekmektedir. Sigara, içermiş olduğu zararlı maddeler ile yemek borusunda oluşan tahrişin artmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda yemek borusunda tahriş oluşan ve sigara kullanmayan kişilerin de sigara içilmeyen alanlarda bulunmaları önerilmektedir.
 • Yemek borusu tahrişi oluşan kişilerin koyu çay, kahve, çikolata, sarımsak ve soğan gibi besinleri tüketmemeleri gerekmektedir.
 • Yemeklerin ve içeceklerin çok soğuk ya da çok sıcak şekilde tüketilmemeleri önerilmektedir. Çok sıcak ve çok soğuk olan yiyecekler, yemek borusunda oluşan tahrişin artmasına sebep olmaktadırlar.
 • Yemeklerde çok acı baharatların, bol miktarda nanenin, karbonatlı içeriklerin bulunmaması önerilmektedir. Aynı zamanda kafein içerikli besinlerin ve alkol tüketiminin gerçekleştirilmemesi gerekmektedir. Tüm bu yiyecek ve içecekler, yemek borusunun tahrişinde artma görülmesi nedenleri olabilmektedirler.
 • Yemek borusunda oluşan tahrişin arttırılmaması adına, yemeklerin kısa süre içerisinde tüketilmemesi önerilmektedir. Az az ve sık bir şekilde beslenilmeli, yemek borusunun yorulmaması sağlanmalıdır.
 • Yağ içeriği yüksek olan besinler yerine protein bakımından zengin olan besinler tüketilmelidir. Bu anlamda margarin, tereyağı, krema gibi besinler yerine kırmızı et, nohut, kuru baklagiller gibi besinlerin tüketilmesi önerilmektedir.

Yemek Borusunda Oluşan Tahrişin Zararları

Yemek Borusunda Oluşan Tahrişin Zararları

Yemek borusu tahrişi zararları, pek çok alanda ortaya çıkabilmektedir. Kişilerde farklı nedenlere bağlı olarak yemek borusu tahrişi görülebilmektedir. Geç tedavi edilen ya da tam anlamı ile tedavi edilemeyen tahrişler, bazı sağlık problemlerine neden olabilmektedirler. Bu sağlık problemleri, yemek borusunda oluşan tahrişin oluşum nedenine bağlı olarak değişebilmektedir. Bu anlamda yemek borusu tahrişine neden olan durumların önem arz ettiği görülmektedir.

Yemek borusunda tahriş oluşumuyla görülen sağlık problemleri arasında ilk sırada yemek borusu iltihabı yer almaktadır. Yemek borusundaki tahrişlerin belirli bir süre tedavi edilmemeleri ile birlikte iltihaba neden oldukları görülebilmektedir. Bu durumda tedavinin zorlaştığı bilindiğinden tahrişin oluşum aşamasında tedavi edilmesi önerilmektedir.

Yemek borusu tahrişinin çocuklarda büyüme ve gelişme geriliğine dahi neden olabileceği bilinmektedir. Özellikle tahrişin reflü nedenli ortaya çıkması, zatürreye neden olabilmektedir. Yaşlılar ve çocuklar için zatürrenin riskli bir hastalık olduğu bilinmektedir. Reflü ile ortaya çıkan yemek borusu tahrişinin neden olabileceği zararlar arasında şunlar da yer almaktadır;

 • Yemek borusu kasının zarar görmesine de bağlı olarak, akciğere sıvı kaçabilmektedir. Bu durum, akciğere kaçan mide sıvısının zatürre oluşumuna yol açabileceği anlamına gelmektedir.
 • Yemek borusu tahrişi; bronşit, astım, farenjit gibi üst solunum yolu hastalıklarına neden olabilmektedir.
 • Sindirim kanalı içerisinde kanamaların görülmesi ve midede daralma oluşumu da görülebilmektedir.
 • Yemek borusunun sürekli olarak tahriş olması, kanser riskine işaret edebilmektedir. Aynı zamanda kanser oluşumunun ilk basamağı olan Barrett hastalığına da neden olabilmektedir.

Yemek Borusu Tahrişi Belirtileri Nelerdir?

Yemek borusu tahrişi belirtileri, tahrişin oluşum nedenine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bazı belirtiler arasında, iştah kaybı ve boğaz ağrısı yer almaktadır. Boğazda şişkinlik ve yutma güçlüğü görülebilmektedir. Aynı zamanda kişilerde karın ağrısı, kusma, mide bulantısı gibi belirtilerin oluşabildiği de bilinmektedir.

Yemek borusu tahrişine neden olan durumların ciddiyeti, oluşan belirtilerin şiddetini belirlemektedir. Yemek borusunda oluşan tahriş, ilk zamanlarda boğaz ağrısı şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Fakat tahrişin ilerlemesi ile birlikte belirtilerin de arttığı görülmektedir. Belirtilerin görülmesi anından itibaren bir uzmana danışılması önerilmektedir. Bu sayede tedavilerden kısa süre içerisinde sonuç alınabilmesi sağlanmaktadır.

Sizler de yemek borusu ile ilgili şikayete sahipseniz, en yakın zamanda doktorunuza ya da aile hekiminize danışmalısınız. Sitemizdeki yazılar yalnızca bilgi sahibi olmanız içindir. Herhangi bir tedavi niteliği taşımamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.