Yüz Toparlayıcı Maske ile Sarkmalardan Kurtulun

0
252
yüz toparlayıcı maske

Yüz Toparlayıcı Maske

Kişilerde meydana gelmekte olan sarkmalar kendini genellikle göz kapağı ve çevresinde belli etmektedir. Yüzündeki sarkmaları kontrol etmek isteyen kişilerin öncelikle göz kısmına bakmaları tavsiye edilir. Göz bölgesinde sarkma ve kırışıklıklar ile başlayan ve göz kapağı düşüklüğünün de eklendiği tablo boyun sarkmalarına kadar ilerlemektedir. Yüz bölgesinin orta kısmında ise genellikle bir çökme ve çukurlaşma söz konusudur.  Yüz toparlayıcı maske, kişilerde özellikle 30’lu yaşlardan sonra görülmekte olan bu tip cilt sarkmalarını toparlamak için uygulanmaktadır. Kişilerde sigara kullanımından kaynaklanan görüntüler, ani kilo kayıpları ve yüz sarkmaları ile birlikte istenmeyen görüntüler oluşmaktadır.

Yüz Sarkmasına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Yüz Sarkmasına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Cildine maske uygulamayıp bakım yapmayan ya da düzenli su tüketmeyerek cildini içeriden beslemeyen kişilerde bu durum daha çok görülmektedir. Bunların yanı sıra kozmetik ürünlerinin kadınlar arasında fazla kullanımı da bazı cilt sorunlarını beraberinde getirmektedir. Yüzünde sarkma olan kimseler cildini gerekli maskelerle ve kremlerle beslemelidir. Bazı durumlarda gerekli bakımın yapılmasına karşın yine de yüzde sarkma ve halsiz görüntü durmaktadır. Bunun sebebi ise genellikle kişilerin uykusuzluk problemi çekmesi, stres, depresyon, üzüntü, az su tüketimi, güneş ışınlarına maruz kalma, ani kilo değişimleri, sağlıksız beslenme ve solaryumdur.

İlerleyen yaş ile birlikte kişilerin cildindeki elastikiyet azalmaktadır. Bunun sonucunda ise sarkmalar meydana gelmektedir. Bu sarkmalar yüz bölgesinde olduğu gibi boyun ve vücudun çeşitli bölgelerinde de meydana gelebilmektedir. Ciltte meydana gelen sarkmalar ya da kırışıklıklar ile birlikte kişilerde yorgun ve kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Bu görüntüden uzaklaşmak isteyen kişilerin tercihleri arasında bazı yöntemlerin yanı sıra yüz toparlayıcı maskeyapımı da yer almaktadır. Yorgun cilt görüntüsünden uzaklaşmak isteyen kişiler çeşitli maskeler uygulayarak ciltlerini nemlendirmektedir. Ayrıca ciltte kötü görüntüye sebep olan sigara kullanımından da uzaklaşmaktadırlar. Bununla birlikte vitamin değerlerinin düzenli takibini yaptırmakta ve de dengesiz beslenme, solaryum, güneş ışınlarına maruz kalmak, sık kilo alıp vermek gibi sarkmayı tetikleyecek faktörlerden de uzak durmaktadırlar.

Yüz Toparlayıcı Bal Maskesi

Yüz Toparlayıcı Bal Maskesi

Bal, antioksidan özelliğine sahip bir besindir. Bunun yanı sıra çok iyi bir nemlendiricidir. Cildin nem oranına katkı sağlar. Ayrıca kozmetik ürünlerinde bal kullanımı eski zamanlardan beri oldukça yaygındır.

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Elde ettiğiniz iki malzemeyi karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın ve 15 dakika kadar bekletin. Alerji durumunda kontrol etmeden maskeyi tüm cildinize uygulamayın. Yüzünüzde bekletmiş olduğunuz maskeyi ılık su ile temizleyin.

Yüz Toparlayıcı Salatalık Maskesi

Salatalık, %90’ı su olan bir besindir. İçerisinde bulundurduğu çeşitli mineraller ile birlikte cilde katkı sağlamakta ve nem ihtiyacını da gidermektedir.

Malzemeler

  • Yarım salatalık
  • 1 yemek kaşığı yoğurt

Yarım salatalık bir rendeden geçirilir. Elde edilen malzemeler bir kap içerisinde karıştırılarak cilde uygulanır. Uygulanmasının ardından ciltte yaklaşık olarak 15dk kadar bekletilir. Daha sonra ılık su ile güzelce durulanır.

Yüz Toparlayıcı Kil Maskesi

Yüz Toparlayıcı Kil Maskesi

Yüz toparlayıcı maske denildiğinde akla gelen ilk maskelerden bir tanesi de cildi germe özelliği ile kildir.

Malzemeler

  • 2 çorba kaşığı kil
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • Yeteri kadar süt

Malzemeler karıştırılır ve maske kıvamı alması için süt eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım yüze sürülür. 15 ile 20 dakika beklendikten sonra ciltten tamamen arındırılıncaya kadar temizlenir.

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı, cildi besleyen diğer bir besindir. Cildi sıkılaştırırken aynı zamanda cildin nem dengesini de sağlamaktadır.

Malzemeler

  • 1 yumurta akı

1 yumurta akını güzelce çırptıktan sonra cilde sürülmeli ve kuruyana kadar yaklaşık 15 dakika kadar beklenmelidir. Ciltte kurumuş olan yumurta akını yıkayarak arındırabilirsiniz.

Aloe Vera Maskesi

Aloe Vera Maskesi

Aloe vera herkesin nemlendirme etkisini bildiği doğal bir bitkidir. Evinizde aloe vera bitkisi var ise içeriğinden doğal bir nemlendirici elde etmeniz mümkün.

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı aloe vera
  • 1 tatlı kaşığı yoğurt

Malzemeleri birbiriyle güzelce karıştırın. Aloe verayı yoğurtsuz sade bir şekilde de kullanabilirsiniz. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze bir fırça yardımı ile eşit bir şekilde uygulayın. Yaklaşık olarak 20 dakika beklettikten sonra ılık bir su ile temizleyebilirsiniz. Aloe vera sadece nemlendirme konusunda değil, birçok konuda cilde katkı sağlamaktadır.

Verilen örneklerdeki gibi cilde çeşitli doğal malzemeler ile bakım yapıldığında yüzdeki sarkmaların önüne geçilebilmektedir. Bunun yanı sıra elmacık kemikleri çıkık olan kişilerde sarkmaların daha geç olduğu tespit edilmiştir. Yüz ve yanak bölgeleri daha dolgun kişilerde ise sarkmalar daha erken meydana gelebilmektedir. Cildinizi çeşitli açılardan gözlemeyerek ihtiyacını test edebilirsiniz. Yanaklar ve dudak kenarlarında aşağı doğru bir sarkma söz konusu ise ve gözle görülür bir katlanma da mevcut ise gerekli önlemler hızla alınmalıdır. Sarkma yaşı 30 yaş üzeri denilse de en hızlı şekilde ilerleyen evresi 40 yaş ve üzeridir. 40 yaşından sona ciltte meydana gelen kırışıklıklar daha göze çarpıcı bir hal almaya başlar. Bunun sonucunda yüz toparlayıcı maske ve benzer şekilde yöntemler devreye girer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.