Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

2
246
yüzdeki sivilce lekeleri nasıl geçer

Yüzümüzde ve vücudumuzda oluşan yağlar, sivilce ve akne oluşumunu tetiklemektedir. Günümüzde birçok insan bu sivilcelerden şikâyetçidir. Sivilcenin yoğun olarak gözlemlendiği yaş aralığı 12 ile 21 yaş arasıdır. Sivilcenin çok olması onlar ile oynamayı alışkanlık haline getirmiştir. Özellikle yüzde oluşan sivilcelere erişmek daha kolay olduğundan dolayı, bu sivilceler temas halinde daha fazla sivilce oluşumuna yol açmaktadır. Ergenlik dönemi genellikle 21 yaşın sonunda bitmektedir. Ancak ergenlikten kalan ve patlatılan sivilceler genellikle iz bıraktığı için yüzde çeşitli lekeler kalmaktadır. Birçok kişi bu durumdan şikâyetçi bir durumdadır. Sordukları “yüzdeki sivilce lekeleri nasıl geçer?” sorusuyla birlikte, bunlara çözümler de aramaktadırlar.

Peki, yüzdeki sivilce lekeleri nasıl geçer? Bunun birçok yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler ise doğal yöntemlerdir. Öncelikle yağlı yiyecek ve gıdalardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Doğal kürler ve tedavi yöntemlerinden bahsedecek olursak, bunlardan birçok tarif bulunabilir.

Tariflerden bir tanesi ballı sivilce maskesidir. Bu tarifin hazırlanışı; belli bir kâsenin içerisine bir adet yumurta kırın. Ancak bunun, yumurtanın beyazı olması gerekmektedir. Daha sonrasında köpürene kadar çırpın. İçine süt ve bal döktükten sonra çırpmaya devam etmelisiniz.  Bu maskeyi cildinize sürdükten sonra 10 dakika boyunca beklemelisiniz. 10 dakika sonunda soğuk su ile cildinizi temizleyebilirsiniz. 4 gün içinde yapılması gereken bu maskeyi 3 ay boyunca sürdürmelisiniz. Daha sonrasında sivilcelerinizin yok olduğunu göreceksiniz.

Sivilce izlerini veya sivilce lekelerini yok etmek için bir yöntem daha bulunmaktadır. Bu da elma sirkesi ile yapılmaktadır. Bu kürü hazırlamak için önce gerekli olan malzemeler bir kaşık su, bir kaşık elma sirkesi ve pamuktur. Su ve sirkeyi karıştırdıktan sonra, pamuğu karışımın içerisine bandırarak suratınıza sürün. İyice temizledikten sonra yaklaşık yarım saat boyunca suratınızda bekletin. Sonra suratınızı durulayabilirsiniz.

Sivilce Hangi Durumlarda Oluşur?

Sivilce oluşumuna neden olan birçok faktör mevcuttur. Vücuttaki bazı hormonal değişiklikler yağ bezlerinin çalışmasına neden olur. Bunun sonucunda ise ciltteki yağ oranı artarak sivilce oluşumuna neden olur. Sivilceye neden olanlar arasında mevsimsel değişiklikler de bulunmaktadır. İlkbahar ve yaz aylarında sıcaklık ve nemin artışıyla ciltteki yağ üretimi artmaktadır.

Güneş ışıkları cildimizi kurutmaktadır. Vücut da bunu dengelemek adına cildi daha fazla yağlandırır. Bunun sonucu olarak sivilce ve akne oluşumu başlar.

Bunların yanı sıra stres ve gerginlik de vücuttaki yağ oluşumunu artırmaktadır.

Son olarak ise sivilce oluşumuna eğimli bir cildiniz var ise ve eğer cildinize uygunsuz bir ürün kullanıyorsanız bu tehlikeli bir durum olabilir. Tüm bunlar yağ oluşturmaktadır ve bunun sonucu olarak da sivilceler ve akneler vücutta oluşum gösterir. Eğer sivilceler koparılır ise sivilce lekeleri ve izleri kendilerini gösterirler. Bunları yok etmek de biraz zaman alabilir. Tüm bu tarifler ve kürler, “yüzdeki sivilce lekeleri nasıl geçer?” sorusuna uygun bir yanıt olarak açıklanmıştır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.